reklama
KategorieKrajKultura i rozrywkaSilesia Flesz najnowsze informacje

Było 30 tys. ludzi, nie został nikt. Niezwykły dokument o Sosnowcu. CAŁY FILM

(Nie)Zapomniani. Film dokumentalny o społeczności żydowskiej, która przed wojną mieszkała w Sosnowcu. Premiera w Mediatece 21 lutego. Na końcu tekstu znajdziesz cały film o Żydach z Sosnowca.

 

Tuż przed wybuchem II wojny światowej w Sosnowcu mieszkało prawie 30 tys. osób pochodzenia żydowskiego. Większość z nich nie przeżyła wojny. Ten film opowiada tragiczną historię ludzi, którzy w przeszłości stanowili integralną część sosnowieckiej tkanki miejskiej, a po których dzisiaj pozostały jedynie zdjęcia, pamiątki i wspomnienia – opisują twórcy filmu (Nie)Zapomniani.

Okolice ratusza w Sosnowcu
Fot. Dariusz Kmiotek / Wydawnictwo Dikappa

21 lutego o godz. 17 w Mediatece w Sosnowcu – premiera filmu dokumentalnego (Nie)Zapomniani. Historia Sosnowieckiej Społeczności Żydowskiej. To opowieść o bardzo ważnej, a mało znanej części historii Zagłębia.

reklama

Film został stworzony przez grupę filmową Historia Zapomniana we współpracy z Gminą Sosnowiec. Skąd pomysł? Twórca dokumentu mówi: bo zawsze pasjonowałem się historią.

-O tym, że w Sosnowcu mieszkała społeczność żydowska, wiem od dziecka. Słyszałem to choćby od babci Wandy, która mieszkała na Dworcu Południowym – opowiada Bartosz Bednarczuk, reżyser i scenarzysta filmu. – Ale nie spodziewałem się, że aż była aż tak wielka! Tymczasem 1 września 1939 w mieście było zameldowanych 30 tys. osób pochodzenia żydowskiego. W obszarze ulic: Modrzejowska – Małachowskiego – Warszawska było tysiąc lokali usługowych, prowadzonych przez Żydów – przypomina.

Po co nakręcił film o trudnej historii Sosnowca?

-Po tym, jak Tomasz Grząślewicz wydał przewodnik o historii i dziedzictwie ludności żydowskiej Sosnowca uznałem, że to najlepszy moment, by udokumentować ten piękny, a zarazem tragiczny epizod historii mojego miasta – wyjaśnia Bartosz Bednarczuk. – Chcę, żeby obejrzeli go żyjący potomkowie Żydów. Tych, którzy przeżyli wojnę, jest coraz mniej. Udało mi się porozmawiać z czterema osobami – dodaje.

Przyznaje, że to tak naprawdę ostatni moment na rozmowę z ludźmi, którym jakimś cudem udało się przeżyć Holokaust. Udało mu się nawiązać kontakt z osobami, które przed wojną żyły w Sosnowcu, a teraz mają od 91 do 98 lat. – Ich historie sprawiły, że nie raz po wywiadzie dosłownie płakałem i zastanawiałem się, jak to jest możliwe, by ludzie ludziom zgotowali taki los – dodaje.

Tego samego dnia, co w Mediatece, film ma swoją premierę na YouTube. Jako że bezpłatne wejściówki na seans w Mediatece rozeszły się błyskawicznie, większą szansę, że obejrzycie film, macie właśnie tam. Można próbować skontaktować się z twórcami przez Facebooka, być może tą drogą uda się zdobyć wejściówki. Dokument został też przetłumaczony na język angielski.

-Kierowałem się przede wszystkim zasadą tła. W filmach dokumentalnych najważniejsza jest treść, wiec nie chciałem przykryć słów wypowiadających się osób – opowiada o pracy nad muzyką do filmu Aleksander Goławski. 

CZYTEJ TEŻ: HISTORIA MIRY ROSENBLATT, SOSNOWICZANKI ŻYDOWSKIEGO POCHODZENIA

Film (Nie)Zapomniani. Kto go zrobił?

Scenariusz i reżyseria: Bartosz Bednarczuk

Zdjęcia, montaż i dźwięk: Paweł Smalcerz

Muzyka i udźwiękowienie: Aleksander Goławski

Tłumaczenie na język angielski: Tomasz Grząślewicz

Konsultacja historyczna: Tomasz Grząślewicz

W filmie dokumentalnym udział wzięli:

Mira Rosenblatt

Gela Buchbinder

Eta Batalion

Murray Safirstein

Adam Szydłowski

Tomasz Grząślewicz

Belinda Levavi-Rosenblatt

Historia Zapomniana 2022 

Zwiastun: Video by B. 

Historia Zapomniana to projekt, którego owocem nie będzie tylko film o sosnowieckiej społeczności żydowskiej. Będzie również wiele innych dotyczących głównie wydarzeń z II wojny światowej oraz czasów PRL-u. Tuż po premierze filmu (Nie)Zapomniani, do sieci trafił film o Żydach żareckich. – Rozpoczęliśmy również zdjęcia do dokumentu o Rosengarten w Mysłowicach – mówi Bartosz Bednarczuk, reżyser i scenarzysta filmu (Nie)Zapomniani.

 

ZOBACZ CAŁY DOKUMENT (NIE)ZAPOMNIANI


Czas na Detektywa Monka w Telewizji TVS!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button