Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny i leczenie
Zespół cieśni nadgarstka do niedawna był schorzeniem występującym stosunkowo rzadko. Jednak realia XXI wieku sprawiły, że coraz więcej osób zgłasza się do specjalistów, zmagając się z objawami wyraźnie wskazującymi na cieśnie. Niestety w sporej większości przypadków na wizytę decydujemy się późno: kiedy ból staje się nad wyraz uciążliwy. Naturalnie więc pojawiają się pytania, czym dokładnie jest to schorzenie, jakie są jego objawy oraz jak przebiega leczenie.
- Zespół cieśni nadgarstka – podstawowe informacje.
- Cieśnie nadgarstka – najczęstsze objawy.
- Leczenie zespołu cieśni nadgarstka.
Cieśnie nadgarstka najczęściej pojawiają się u osób wykonujących pracę nadmiernie obciążającą ten fragment ciała (ale też cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów). Ze schorzeniem zmagają się między innymi pracownicy fabryk obsługujący taśmy produkcyjne, budowlańcy, ale również wszyscy, którzy dużo czasu spędzają przed klawiaturą komputera. Nic więc dziwnego, że nazywane jest jedną z chorób XXI wieku, których zaledwie kilkadziesiąt lat temu ludzkość nie doświadczała w podobnym zakresie…
Zespół cieśni nadgarstka – podstawowe informacje
Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka są nam dobrze znane. Wywołuje go ucisk na nerw pośrodkowy w miejscu „zatłoczonym” – tzw. kanale nadgarstka. Oprócz nerwu, znajdują się tam więzadło poprzeczne nadgarstka i znaczna liczba ścięgien.
Nawet u osoby zdrowej w kanale nadgarstka panuje spory ścisk. Wystarczy, że ścięgna spuchną (lub zgrubieje więzadło), aby powstał nadmierny ucisk nerwu pośrodkowego, zwiększający ciśnienie krwi i powodujący niedokrwienie.
Cieśnie nadgarstka – najczęstsze objawy
Zespołu cieśni nadgarstka nie można ignorować. Objawy nie dość, że nie przechodzą same, to z czasem stają się coraz bardziej uciążliwe. Niestety pacjenci zgłaszają się do gabinetów zbyt późno, żeby wystarczyła wyłącznie rehabilitacja. Dlatego zwracajmy uwagę już na pierwsze oznaki schorzenia.
Zespół cieśni nadgarstka objawy:
- dolegliwości bólowe,
- zaburzenia czucia,
- utrata precyzji,
- zanik mięśni kłębu kciuka.
Leczenie zespołu cieśni nadgarstka
Leczenie i diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka znajdują się na coraz wyższym poziomie. Do niedawna sądzono, że pełne wyzdrowienie umożliwia tylko leczenie operacyjne, jednak nowoczesne metody udowadniają, że można to zrobić w sposób mniej inwazyjny.
Doskonałym tego przykładem jest zabieg hydrodekompresji, który zmniejsza najbardziej uciążliwe objawy występujące przy zespole cieśni nadgarstka, pozwalając tym rozpocząć skuteczną rehabilitację. Więcej dowiemy się od specjalistów z crsclinic wykonujących ten zabieg.
źródło: artykuł partnera, materiał sponsorowany