reklama
Kategorie

Zmiany w kodeksie pracy [URLOPY, DNI WOLNE, ZMIANY W KODEKSIE 19.03] Będzie można zwolnić kobietę w ciąży

reklama

Zmiany w kodeksie pracy mogą być diametralne. Umożliwią zwolnienie kobiety w ciąży  lub osoby w wieku emerytalnym, gdy ta będzie zatrudniona na czas zastępstwa lub w przedsiębiorstwie zatrudniającym do 10 pracowników. Aktualne przepisy tego nie dopuszczają.

KKPP przez kilkanaście miesięcy opracowywało nowy kodeks pracy. Właśnie przedstawiono nowe rozwiązania. Obecny kodeks pracy (z 1974r.) specjaliści uważają za przestarzały i nie pasujący do dzisiejszych realiów rynku pracy.

Jakie zmiany mogą nas jeszcze czekać? 26 dni urlopu dla każdego pracownika, bez względu na staż, czy kilka rodzajów umów o pracę, m.in. takie zmiany w przepisach zaproponowała Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy. Resort rodziny i pracy zastrzega jednak, że propozycje nie są gotowymi projektami ustaw i wymagają przeanalizowania.

Nowy kodeks ma ograniczyć umowy cywilnoprawne na korzyść umów o pracę, ale ich wachlarz ma być szerszy. Chodzi o większą elastyczność umów o pracę. Ważne jest, że umowa o pracę na okres próbny będzie mogła być zawarta na 6 miesięcy, a nie tak jak dotychczas  na 3  miesiące.

reklama
PRZERWA NA PAPIEROSA

Także przerwy na tzw. „dymka”mają być regulowane prawem. Bardzo możliwe, że palacze będą musieli odpracowywać po godzinach każdą minutę spędzoną „na papierosie”.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO
URLOPY PO ZMIANACH W KODEKSIE PRACY

26 dni urlopu dla wszystkich, niezależnie od stażu pracy. Takie zmiany mają zostać wprowadzone dlatego, że praca na umowę-zlecenie nie jest zaliczana aktualnie do stażu urlopowego.

-Obecnie jest tak, że wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat lub 26 dni, jeśli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Wlicza się do tego nie tylko okres zatrudnienia, ale także np. czas nauki, służby wojskowej czy urlopu bezpłatnego – podaje TVN BiS.

Bardzo możliwe, że urlop będzie trzeba wykorzystywać w danym roku kalendarzowym, by uniknąć „chomikowania”. Odpoczynek od pracy zawodowej musi się odbyć.

OCHRONA PRZED ZWOLNIENIEM

Ochrona przez zwolnieniem nie będzie obowiązywać w przypadku umowy o pracę sezonową, dorywczą i nieetatową. Okres wypowiedzenia będzie wynosić kilka dni. Na podstawie tych umów będzie można pracować 60 godzin miesięcznie.

Jeśli pracodawca poinformuje pracownika o zamiarze zwolnienia, na 30 dni zniesiony zostanie okres ochronny pracownika obowiązujący w czasie urlopu lub zwolnienia lekarskiego. Dotyczy to m.in. kobiet w ciąży, które są na zwolnieniu lekarskim.

Właściciel małej firmy będzie mógł wręczyć ciężarnej pracownicy wypowiedzenie zmieniające i przenieść ją na inne stanowisko – wypłacając przy tym dodatek wyrównawczy (jeśli nowe stanowisko byłoby gorzej opłacane). Jeśli jednak utrzymywanie takiej pracownicy nie będzie mu się opłacać, pracodawca będzie mógł ją zwolnić. Będzie do tego potrzebował zgody Państwowej Inspekcji Pracy.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button