KrajRegion

Znowu bez ustaleń. Rozmowy na temat przyszłości górnictwa utknęły w martwym punkcie

Kolejne rozmowy na temat górnictwa. Nic nie wskazuje jednak na to, aby miały zakończyć w najbliższych dniach. Podczas ostatniego spotkania związkowcy zapowiadali, że podpisanie umowy społecznej jest możliwe na początku marca.

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

-Pewne elementy zasad, z którymi polska delegacja wystąpi do Unii to po prostu wymagają jeszcze uściśnienia, a być może nawet w niektórych sytuacjach zmian – mówi Dominik Kolorz, przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności

Szef górniczej Solidarności podkreśla jednak, że w tworzonej umowie górnicy czują się dyskryminowani ponieważ likwiduje się jedną branżę, czyli całe górnictwo. Zależy im jednak na jak najszybszym ustaleniu zakończeniu rozmów i ustaleniu szczegółów.

-Chcemy się dogadać jak najszybciej, no tylko dobrze sobie pan zdaje sprawę, że jeżeli tu się dogadamy, podpiszemy umowę, to notyfikacja i dopiero subsydiowania to jeszcze potrwa tak w Unii Europejskiej i tak dalej więc ja liczę, że dopiero ewentualne subsydiowania byłoby w 4 kwartale, tak chyba że Unia się sprzęgnie szybciej i będzie można to szybciej zrobić – mówi Bogusław Hutek przewodniczący górniczej Solidarności.

Kolejne rozmowy na temat górnictwa. Nic nie wskazuje jednak na to, aby miały zakończyć w najbliższych dniach
Kolejne rozmowy na temat górnictwa. Nic nie wskazuje jednak na to, aby miały zakończyć w najbliższych dniach

Biorący udział w negocjacjach ze strony rządowej wiceminister aktywów państwowych podkreśla, że ważne są trzy aspekty: bezpieczeństwo pracowników, czyli możliwość pracy do emerytury, a w sytuacji kiedy to nie będzie możliwe osłony socjalne, które pozwolą na wcześniejsze świadczenia emerytalne. Kolejnym aspektem jest bezpieczeństwo energetyczne Polski, które oparte jest na energetyce węglowej.

-My jesteśmy dzisiaj jako Prawo i Sprawiedliwość głosem realizmu transformacji energetycznej Polski i bardzo poważnie traktujemy stronę społeczną w tych rozmowach. Chcielibyśmy, aby w najbliższych tygodniach doszło do podpisania umowy społecznej – mówi Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.

Dzisiaj miał zostać uzgodniony przede wszystkim rozdział dotyczący osłon socjalnych i ustawowych zatrudnień.

 

autor: Monika Taranczewska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Katastrofa helikoptera w okolicach Pszczyny! Nie żyją dwie osoby

Lek na Parkinsona może być przełomem w leczeniu COVID-19

Dziura na dziurze niemal w całym województwie śląskim. Tak wyglądają drogi w Sosnowcu i Katowicach [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close