REKLAMA
Kategorie

Od północy trwa cisza wyborcza. Za jej złamanie milionowe kary

Na 24 godziny przed wyborami parlamentarnymi rozpoczęła się cisza wyborcza, która potrwa do jutra, do godziny 21. Co oznacza cisza wyborcza i jakie grożą kary za jej złamanie?

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wybory parlamentarne 2019. Jak przeliczane są głosy na mandaty?

Wybory parlamentarne 2019. Jak oddać głos, żeby był ważny?

Powiązane artykuły

Bomba ekologiczna w Siemianowicach Śląskich! Utylizacja będzie kosztowała prawie 30 mln złotych
Podczas ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Pod hasłem agitacja wyborcza rozumie się przede wszystkim publiczne nakłanianie lub zniechęcanie do głosowania w określony sposób. Nie wolno min. zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Cisza wyborcza dotyczy także internetu – np. mediów społecznościowych. Za złamanie ciszy wyborczej grozi wysoka grzywna.

W czasie ciszy wyborczej nie wolno także publikować sondaży wyborczych. Za złamanie zakazu grozi kara od 0,5 mln do 1 mln zł.

PKW przypomina: naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej to wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów – przestępstwo.

Materiały wyborcze rozpowszechnione przed zakończeniem kampanii wyborczej nie muszą być usunięte z przestrzeni publicznej na czas tzw. ciszy wyborczej. Zgodnie jednak z wielokrotnie wyrażaną przez Państwową Komisję Wyborczą opinią nie mogą one być modyfikowane ani przemieszczane, gdyż może to zostać uznane za czynne prowadzenie agitacji wyborczej.

Źródło: PKW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button