reklama
Kategorie

Czy warto jeść grzyby? W lasach pojawiły się pierwsze okazy

reklama

Pojawiły się informacje o pojawieniu się w lasach pierwszych grzybów. Zanim wybierzesz się na grzybobranie, przekonaj się, czy i dlaczego warto je jeść.

 

Tegoroczne pierwsze grzyby pojawiły się znaczenie wcześniej, niż można by się spodziewać. Sezon na grzyby w Polsce przypada na koniec lata i jesień. Jednak obecna pogoda – ciepłe dni i obfite deszcze – stwarza idealne warunki do namnażania się grzybów w polskich lasach. Do niedawna krążyła opinia, że grzyby, choć aromatyczne i smaczne, są bezwartościowe, jeśli chodzi o składniki odżywcze. Jednak jak jest naprawdę?

Czy warto jeść grzyby? Sprawdź, zanim wybierzesz się na grzybobranie.

 

reklama

Smog w sądzie! A w śląskich restauracjach pustki! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

 

Pierwsze grzyby już są w lasach

Typowo jesienna pogoda, którą mamy tej wiosny, sprawiła, że pierwsze grzyby pojawiły się w lasach – między innymi w województwach podkarpackim, dolnośląskim, łódzkim czy małopolskim.

Przed pierwszą wycieczką do lasu, upewnij się, że wiesz, które grzyby są jadalne, a których należy się wystrzegać. Pamiętaj, że ponad 90 proc. wszystkich śmiertelnych lub ciężkich zatruć grzybami w Polsce spowodowane jest zjedzeniem muchomora zielonawego. Grzyb ten bardzo często mylony jest z gatunkami jadalnymi – czubajką kanią, gąską zielonką oraz gołąbkiem zielonowatym.

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE!

Nadszedł sezon na grzyby! Potrafisz rozpoznać grzyby trujące?

 

Czy warto jeść grzyby?

Wiedząc już, które okazy nadają się do zjedzenia, warto zastanowić się nad tym, jakie korzyści ze sobą niosą. Smak i aromat są zapewne dla wielu ogromną zaletą, jednak czy to wszystko, co grzyby mają do zaoferowania?

Produkty te posiadają nie tylko bogaty smak, aromat i niską wartość energetyczną (składają się głównie z wody i mają od ok. 50 do 70 kcal na 100g), ale także charakteryzują się wysoką zawartością niektórych składników odżywczych. Ponadto są dobrym źródłem niezbędnego w diecie błonnika.

 

Grzyby nie dla wszystkich?

Jedzenie grzybów odradza się dzieciom oraz seniorom z uwagi na opinię, że są ciężkostrawne. Ciężkostrawność grzybów tłumaczy chityna – budulec grzyba, wielocukier, który po spożyciu pełni w organizmie rolę zbliżoną do błonnika. Podobnie, jak inne produkty z dużą zawartością błonnika, powinniśmy je jeść w umiarkowanych ilościach, natomiast osoby z problemami układu trawiennego muszą ich unikać.

 

Grzyby: makroelementy

Jak podaje portal ncez.pl, zawartość białka w świeżych grzybach wynosi od 1,5 do 3,6 procenta, z kolei w suszonych waha się od 10 do 40 proc. Tłuszczu w grzybach raczej nie uświadczymy zbyt wiele, bo jedynie od 0,4 do 0,8g na 100g. Natomiast węglowodany w grzybach stanowią od 4,3 do proc.

 

Grzyby: witaminy i minerały

Grzyby są dobrym źródłem witamin z grupy B, ponadto dorównują produktom zbożowym oraz mięsu pod kątem zawartości niacyny i ryboflawiny. Niacyna (witamina B3) odpowiada za prawidłową pracę mózgu, układu nerwowego i syntetyzowanie hormonów płciowych. Natomiast ryboflawina (wit. B2) pełni rolę w procesach przemiany materii i jest niezwykle ważna podczas tworzenia trombocytów (płytek krwi), a także produkcji antyciał przez układ immunologiczny.

Ponadto w niektórych grzybach znajdziemy prowitaminę A, witaminę C, D czy E. Produkty te są również dobrym źródłem wielu składników mineralnych – takich, jak fosfor, magnez czy potas.

 

Wpływ na zdrowie

Choć od wielu lat dietetycy spierają się o wartości odżywcze grzybów, w badaniach wykazano, że substancje w nich zawarte wpływają pozytywnie na zdrowie.

Między innymi poprawiają pracę układu odpornościowego, działają antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Ponadto mogą obniżyć poziom cholesterolu we krwi, zapobiegać cukrzycy, a także działać przeciwoksydacyjnie.

 

Marlena Borczyk

 

SPRAWDŹ PRZEPIS BOGUSI KALAGI Z DODATKIEM GRZYBÓW:

Bogusia Kalaga gotuje: Pieczone kacze udo z risotto z grzybami leśnymi

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Była reprezentantka Polski w ciężkim stanie! Koszmarny wypadek pod Bielskiem-Białą!

Za złe warunki sanitarne w aucie. Będą nowe mandaty! Za co jeszcze?

Śląskie: NIE SZCZAJ CHAMIE W NASZEJ BRAMIE. Gdzie wisi taki kontrowersyjny baner?

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button