Artykuł Partnerski

Na czym polega windykacja długów?

Wobec osób, które nie regulują terminowo zobowiązań, może zostać rozpoczęta windykacja długów. Są to działania, które mają na celu odzyskanie środków od osoby zadłużonej. Nawet nie posiadając finansowych zaległości, warto wiedzieć na czym polegają takie działania i co może spotkać osoby, które zalegają z regulowaniem zobowiązań, w tym z terminowymi płatnościami.

Cel windykacji

Proces windykacji przeprowadza wierzyciel, którym może być osoba prywatna lub podmiot gospodarczy. Ewentualnie w imieniu wierzyciela działania może wykonać firma zajmująca się odzyskiwaniem długów. Cel tych działań jest jeden: przekonać zadłużonego do uregulowania zaległych zobowiązań.

Każdy wierzyciel ma bowiem prawo odzyskać to, co jest jego własnością. Oczywiście windykacja długów nie jest obowiązkiem a wyborem. Przy jej realizacji wierzyciel może wykorzystać „miękkie” lub „twarde” sposoby odzyskiwania należności. A czym one się różnią?

Miękka windykacja długów

Jest to polubowna forma odzyskiwania pieniędzy. Polega na przypominaniu dłużnikowi o istnieniu zobowiązania oraz nawiązaniu z nim porozumienia w sprawie jego spłaty. Na tym etapie można negocjować np. rozłożenie długu na raty tak, aby dłużnik był w stanie go spłacić. Mówiąc prostym językiem – ten rodzaj windykacji to „dogadanie się” dwóch stron.

Omawiane działania odbywają się z wykorzystaniem różnych kanałów komunikacji (np. poprzez kontakt telefoniczny, wysyłanie sms-ów, e-maili), które przypominają o zobowiązaniu. Nie mogą jednak pojawiać się w nadmiarze. Wierzyciel może też wysyłać wezwania do zapłaty lub ostrzeżenie o możliwości wpisania zadłużonego np. do Rejestru Dłużników ERIF (a gdy ostrzeżenie nie pomoże – zrobić to na kolejnym etapie windykacji).

Korzyści z windykacji miękkiej

Dzięki temu rodzajowi windykacji mamy szansę na odzyskanie naszych środków, unikając postępowania sądowego. W procesie prowadzonym w trybie zwykłym, mógłby on być długotrwały i kosztowny. Wyjątkiem są procesy prowadzone np. w trybie uproszczonym. Uniknięcie sądu jest jednak wygodniejszą i korzystniejszą opcją, zarówno dla wierzyciela, jak i dłużnika.

Kiedy ma miejsce windykacja twarda?

Jeśli osoba zadłużona nie reaguje na próby polubownego rozwiązania problemu, konieczna może być twarda windykacja długów. Stosuje się ją np. do tych dłużników, wobec których praktycznie nie ma już sposobu na nawiązanie współpracy i ustalenia dogodnych zasad uregulowania zadłużenia. Dotyczy ona także osób, które ignorują roszczenia wierzyciela licząc, że ten zniechęci się i przestanie upominać o swoje.

Ten rodzaj windykacji przybiera bardziej zdecydowaną i „ostrzejszą” formę. W wielu przypadkach polega na skierowaniu sprawy do sądu, co w efekcie może doprowadzić do wszczęcia postępowania komorniczego wobec dłużnika. A to z kolei często wiąże się z zajęciem jego majątku lub pensji. To także w tym rodzaju windykacji zawiera się wpisanie osoby zadłużonej do wspomnianego wcześniej rejestru dłużników.

Etapy windykacji

Ogólnie działania windykacyjne można podzielić na trzy etapy. W pierwszym – windykacja miękka odpowiada polubownej. Jest to ta faza odzyskiwania długów, która polega na wzywaniu do zapłaty i kontaktowaniu się z zadłużonym, celem odzyskania zobowiązania. W kolejnym etapie mamy z kolei do czynienia z windykacją sądową – o ile poprzedni etap nie przyniósł zamierzonego efektu.

To także na tym etapie uzyskujemy tytuł wykonawczy, będący podstawą do wszczęcia postępowania komorniczego. Postępowanie takie jest z kolei ostatnim etapem odzyskiwania należności, które ma szansę skończyć się odzyskaniem długu dla wierzyciela.

Artykuł sponsorowany

źródło: materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button