2019 rok w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Wiele się wydarzyło! [ZDJĘCIA]
2019 rok był dla Śląskiego Ogrodu Zoologicznego rokiem zmian. Na świat przyszło mnóstwo nowych zwierząt. Rozpoczęła się także budowa budynku dla pingwinów, które po wielu latach wrócą do Śląskiego ZOO w Chorzowie.
Straż Miejska w Katowicach nie wystawia mandatów! To początek protestu!
ZIMA
W kilkudniowych odstępach na świat przyszły cztery niale grzywiaste (3 samce i 1 samica) oraz samiec arui grzywiastej. Narodziny obserwowaliśmy także wśród ptaków, m. in. wykluło się pierwsze młode pelikanów małych w nowym budynku.
Opady śniegu i niskie temperatury, które utrzymywały się przez dłuższy czas sprawiły, że zoo stało sie wyjątkowo urokliwe dla zwiedzających. Przy odpowiedniej pogodzie zobaczyć można było np. słonie i nosorożce spacerujące po zaśnieżonych wybiegach. Ten niecodzienny widok przyciągał wielu zaciekawionych zwiedzających, którzy przekonali się, że zoo jest ciekawe także zimą.
WIOSNAWiosną Śląskie ZOO cieszyło się z nowych przychówków – samca antylopy nilgau, sitatungi oraz samicy elanda. Również wśród ptaków pojawiły się pierwsze młode. Jeszcze w pomieszczeniu lęgowym wykluły się 4 drzewice białolice.
Od marca systematycznie kluły się także gołąbki zielonoskrzydłe w hali wolnych lotów, które uważni zwiedzający mogli zobaczyć w gąszczu roślin. Późną wiosną para słowików chińskich, wyprowadziła dwa młode z ukrytego wśród roślin hali wolnych lotów gniazda, zupełnie niewidocznego dla ludzi.
Nowe osobniki przywożono także z innych ogrodów zoologicznych. W ten sposób stado sajmiri wiewiórczych powiększyło się o 3 samców z wrocławskiego zoo, samica lemura wari czarno-białego zyskała towarzysza pochodzącego z węgierskiego Nyiregyha, do sów jarzębatych dołączyła samica z Zurychu, a do kota argentyńskiego – samica z Nesles we Francji.
W kolekcji zoo pojawił się również całkiem nowy gatunek – lwiatki złote. 2 samce i 1 samica przywiezione zostały z zoo w Beauval we Francji. Spore zmiany pojawiły się też wśród otocjonów. Mieszkające do tej pory w chorzowskim zoo samice przeniosły się do Tabernas w Hiszpanii. Ich miejsce zajęła nowo utworzona para – samica z zoo w Krakowie i samiec francuskiego Boissiere.
Wiosna to także czas rozpoczęcia bardzo ważnej inwestycji. W kwietniu symbolicznie wkopano akt erekcyjny i rozpoczęto budowę budynku dla pingwinów Humboldta.
LATOLato rozpoczęło się od wyjazdu samicy kangura rudego do zoo w Rydze. Letnią falę narodzin zapoczątkowało wyklucie się oharów, kormorana i strusia afrykańskiego. Nowe przychówki pojawiły się także wśród gerez, kangurów, alpak, tragopanów modrolicych i czapli nadobnych. Pierwsze od kilku lat młode pojawiło się również wśród lemurów katta.
Najbardziej ucieszyły wszystkich narodziny pandy małej – pierwszego osobnika tego gatunku urodzonego w Chorzowie.
Wśród zwierząt, które przywiezione zostały w tym czasie do śląskiego zoo nie sposób nie zauważyć Pumby – samca świni rzecznej, który przybył do Chorzowa aż z Amsterdamu. W ślad za nim do Chorzowa przywieziono również 4 czaple nadobne z zoo w Krakowie oraz 3 agamy kołnierzaste. Zmiany pojawiły się także w MiniZOO, gdzie miejsce samicy zebu karłowatego zajęły 3 owce rasy suffolk.
JESIEŃNapływające do Polski chłodniejsze powietrze nie ostudziło letniej atmosfery w zoo. Młode urodzone wiosną i latem szybko rosły i co raz chętniej prezentowały się na wybiegach. Nawet młoda panda mała pod czujnym okiem matki zaczęła opuszczać budki, w których ukrywała się przez pierwsze miesiące życia.
Późną jesienią na świat przyszły dwa samce wikunii, młode miko czarnego oraz dwie samice geparda. Pod koniec roku do samicy rosomaka dołączył przywieziony z niemieckiego Osnabruck samiec, któremu nadano imię Thor.
Powiększyło się również stado flamingów, do którego dołączyły 4 osobniki z zoo Hluboka nad Wełtawą. Wraz z nimi do Chorzowa przywieziono również bociana czarnego. Niedługo później dołączył do niego drugi osobnik tego gatunku, przekazany do zoo ze Stacji Badawczej PZŁ w Czempiniu.
Pod koniec listopada najmłodsza z żyraf – Luna wyjechała do zoo w Zurychu, gdzie zamieszkała w nowopowstałym kompleksie prezentującym przyrodę sawanny.
Jesienią, rozpoczęta wiosną budowa budynku dla pingwinów weszła w fazę wykończeniową. Testowano szczelność basenów i rozpoczęto urządzanie budynku – wszystko z myślą, by w nowym roku mogły zamieszkać w nim zwierzęta. Zakończono także budowę wybiegu dla rosomaków.
Źródło: Śląski Ogród Zoologiczny