Kategorie

Będziemy mieli własny gaz? Ruszają poszukiwania i odwierty! [FOTO]

Będziemy mieli własne i wcale ponoć niemałe zasoby gazu? Orlen rusza właśnie z poszukiwaniami.

 

 

W jakiej cenie kiełbasa wyborcza? Która najlepsza? Odpowiedzi w TOP 5 SILESIA FLESZ

Pod koniec 2020 r. Grupa ORLEN planuje uruchomienie produkcji gazu ze złoża na Podkarpaciu. Właśnie rozpoczęło się wiercenie drugiego otworu – odwiertu Bystrowice OU-2. Jego cel to przetestowanie nowych horyzontów z gazem, jak i dalsze rozpoznanie odwiertu Bystrowice OU-1.

Powiązane artykuły

Prace wiertnicze prowadzone są na nowo odkrytym złożu gazu ziemnego w gminie Roźwienica, województwo podkarpackie. Realizowany otwór będzie miał głębokość 2050 m, a wiercenie wraz z pracami pomocniczymi potrwa około 90 dni. Złoże gazu ziemnego Bystrowice jest wielohoryzontowe, a nagromadzenia gazu występują w utworach miocenu oraz w jego podłożu. Uruchomienie produkcji gazu planowane jest na koniec 2020 roku.

 

– Eksploatując obiecujące złoża na Podkarpaciu myślimy nie tylko o zyskach, lecz także o bezpieczeństwie energetycznym kraju. Dlatego właśnie prowadzimy dalsze prace poszukiwawczo-badawcze w tym rejonie. Już widzimy, że nasza strategia wydobywcza przynosi wymierne efekty – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Zasoby wydobywalne złoża Bystrowice zostały oszacowane na poziomie 2 mld m3 wysokometanowego gazu ziemnego o ponad 98 procentowej zawartości metanu. Wydobycie ze złoża może trwać minimum 10 lat. Dokładne dane będzie można podać po przeprowadzeniu m.in. testów produkcyjnych wszystkich horyzontów gazonośnych. W 2019 r. planowane jest wiercenie jeszcze jednego otworu, Bystrowice OU-3 w obrębie odkrytego złoża. Niezależnie od rozpoznania złoża Bystrowice, Spółka kontynuuje prace poszukiwawcze na tej koncesji, właśnie zakończyła akwizycję nowych danych sejsmicznych 3D.

 

Obecnie grupa ORLEN Upstream prowadzi działalność w Polsce (ORLEN Upstream, FX Energy Poland) oraz Kanadzie (ORLEN Upstream Canada). W I kwartale 2019 roku średnio wydobywała 18,8 tys. boe/d, a zasoby na koniec 2018 roku oszacowano na poziomie 211 mln boe.

W sektorze upstream Grupa ORLEN planuje zwiększenie poziomu produkcji oraz koncentrację na dobrej jakości aktywach i najbardziej rentownych projektach. Podejmowane działania umożliwiają elastyczne reagowanie na zmiany zachodzące na rynku ropy i gazu, poprzez dostosowywanie działalności do sytuacji makroekonomicznej.

źródło: informacja prasowa Grupa Orlen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button