reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Bolą Cię plecy? To przez pandemię [KIERUNEK ZDROWIE]

reklama

Wielu z nas w czasie pandemii koronawirusa musiało przejść na pracę zdalną. Przełożyło się to na nasze kręgosłupy, a raczej bóle, głównie w odcinkach szyjnym i lędźwiowym. To efekt nieprawidłowego ułożenia ciała podczas pracy przy komputerze – wyjaśnia fizjoterapeuta Maciej Kaliś, gość Marii Zawały i jej programu TVS Kierunek Zdrowie. Emisja: 14 stycznia o godz. 16.45.

 

 

86 procent polskiego społeczeństwa cierpi z powodu bólów kręgosłupa. Głównymi przyczynami takiego stanu rzeczy są: brak aktywności fizycznej oraz nadwaga. Pandemia tylko pogłębiła problemy z kręgosłupem z powodu domowej izolacji czy pracy zdalnej.  Aż 28 procent Polaków przyznało, że przytyło w czasie pandemii.

reklama

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Nieprzyjemny zapach z ust? To może być poważna choroba

Odcinki najbardziej narażone

Brak kultury fizycznej, praca zdalna – głównie te dwa czynniki wpływają dziś na stan kręgosłupów polskiego społeczeństwa. Najbardziej „zwichrowane są” odcinek szyjny i lędźwiowy – to one są najbardziej obciążone podczas pracy zdalnej. Praca przy komputerze przeciąża mięśnie, które stabilizują kręgosłup, dlatego tak ważne jest uprawianie jakiejkolwiek aktywności fizycznej oraz przerwa od pracy przy komputerze. Ta powinna trwać min 5 min., ale powinna być powtarzana średnio co pół godziny.

Już sam rozwój technologii ma negatywny wpływ na nasz rozwój kostny, do tego doszła jeszcze pandemia. Jak długo wytrzymają to nasze kręgosłupy? Fizjoterapeuta, mgr Maciej Kaliś uważa, że problem z bolącym kręgosłupem u niemal każdego z nas będzie się pogłębiał, ze względu choćby na brak ruchu i coraz większą otyłość. Mgr Maciej Kaliś, kierownik Zakładu Rehabilitacji Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie jest naszym ekspertem w tym programie.

Po czym poznać, że dzieje się coś złego z naszym odcinkiem szyjnym i lędźwiowym?

Jak wskazuje ekspert, główną niedogodnością będzie cierpnięcie kończyn górnych, a także,  w niektórych przypadkach, ból głowy, migrena, cierpnięcie twarzy.

Pomoc dla obciążonego kręgosłupa

Najlepszym sposobem na ukojenie bólu kręgosłupa jest masaż, jeżeli natomiast ciężko się nam na niego „wyrwać”, to możemy skorzystać również z „domowych sposobów”, a są nimi, m.in. rollery do masażu, maty oraz ciepła kąpiel.

Jak powinna wyglądać praca przy komputerze? Jakich błędów nie popełniać?

Ekspert radzi, by przede wszystkim nie pochylać się. Monitor musimy mieć ustawiony na wysokości naszego wzroku – już sam ten element ma bardzo duże znaczenie. Po drugie stanowcze NIE dla zakładania nogi na nogę – tutaj istotne są kwestie krążenia, no i również praca w łóżku (głównie na brzuchu) odbija się negatywnie na naszych kręgosłupach. Unikajcie więc!

Kierunek Zdrowie

Więcej na temat problemów z kręgosłupem w czasie pandemii dowiecie się z programu Kierunek Zdrowie, który wyemitowany zostanie w piątek 14 stycznia 2022 na kanale telewizji TVS o godz. 16.45.

 

Marcelina


Czas na Detektywa Monka w Telewizji TVS!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button