Jak Wybudować Dom z Bali Krok Po Kroku?
Domy drewniane, szczególnie domy z bali cechuje szybki czas budowy i korzystny dla zdrowia mikroklimat. To świetne rozwiązanie zarówno wtedy, gdy chcemy budować domki letniskowe, jak i wówczas, gdy planujemy budowę domu całorocznego. Nowoczesny, drewniany dom z bali jest w stanie zagwarantować nam niskie koszty eksploatacji, dużą wytrzymałość elementów oraz odpowiednią temperaturę w środku. Do budowy wykorzystuje się bale, które mają bardzo dobre właściwości izolacyjne. Jak wygląda budowa domu z bali? Z jakich materiałów wykonać dach na takim budynku? Co jeszcze warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy? Sprawdź najważniejsze zasady, które musisz znać, zanim zaczniesz budować dom z bali!
Od czego rozpocząć budowę domu?
Pierwszym etapem przygotowującym teren pod wybudowanie domu jest oczyszczenie działki. Teren należy ustabilizować, usunąć darnie oraz wierzchnią warstwę gleby. Musimy też wybrać miejsce, w którym będziemy układać bale, zasypać dziury po wykopach oraz przygotować teren wjazdu pod ewentualny przeładunek i pracę dużych maszyn.
Na plac budowy musi zostać dostarczona energia oraz woda. Należy również przygotować punkt sanitarny dla pracowników oraz określić miejsce, w którym powstanie magazyn i gdzie można będzie gromadzić odpady. Trzeba również zaopatrzyć się w folię lub plandekę, która zabezpiecza drewno przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi.
Wykonanie fundamentów
Fundamenty pod budowę domów z bali okrągłych wyglądają podobnie jak w przypadku budowy tradycyjnych domów. Pamiętajmy, że to bardzo ważny element w całym procesie wznoszenia domu z bali. Warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie zastosowanie hydroizolacji pionowej i poziomej, porządne utwardzenie terenu czy profesjonalne ułożenie zbrojeń oraz bloczków.
W czasie wykonywanie prac ziemnych najczęściej tworzy się również pierwsze elementy instalacji wodnej oraz gazowej. Cały proces wylewania fundamentów powinien być skrupulatnie kontrolowany i sprawdzany przez kierownika budowy.
Jakie drewno wybrać do budowy domu z bali?
Przed budową domu z bali okrągłych, płaskich lub półbali, zastanawiamy się, które drewno wybrać, by spełniło wszystkie nasze oczekiwania. Przed ostateczną decyzją warto zwrócić uwagę na kilka czynników, w tym:
- izolację cieplną,
- koszty zakupu,
- odporność wybranego materiału budulcowego na wilgoć, niszczenie oraz uszkodzenia,
- walory estetyczne wybranego rodzaju drewna oraz kształt bali.
Do budowy domu drewnianego najchętniej wybierana jest sosna, modrzew, jodła i świerk. Sosna jest tania i dobrze izoluje, jednak wymaga solidnej impregnacji. Z kolei modrzew wykazuje się dużą trwałością i nie pęka. Uznawany jest on za jeden z najtrwalszych gatunków. Świerk natomiast może pękać podczas suszenia i podobnie jak sosna wymaga solidnej konserwacji. Jeżeli szukamy drewna odpornego na wilgoć, sprężystego i trwałego, znacznie bardziej wytrzymałego niż świerk, można pochylić się nad jodłą. Ostateczny wybór należy jednak do inwestora. Dawniej domy budowało się też z drewna pochodzącego z drzew liściastych, np. dębu czy jesionu.
Budowa domu z bali krok po kroku
Jeżeli wybraliśmy już drewno, odpowiednio przygotowaliśmy teren i wylaliśmy fundamenty to teraz czas na ułożenie pierwszych bali. To bardzo ważny etap budowy, podczas którego musimy zastosować odpowiednią izolację termiczną i hydroizolację, które zagwarantują nam stabilność całej konstrukcji. Jeżeli pierwsze bale zostaną ułożone profesjonalnie i zgodnie ze sztuką budowlaną, zapewnią one, że budynek będzie w efekcie szczelny i wytrzymały na niekorzystne warunki atmosferyczne. Aby cała konstrukcja była stabilna, pierwszy bal należy starannie zakotwiczyć w fundamentach.
Bardzo istotny jest też wybór odpowiedniej techniki łączenia bali. W przypadku domów z drewna wybrana technika będzie zależeć od grubości bali, technologii obróbki, gatunku drewna oraz pożądanych efektów wizualnych i ceny. Ściany wznosi się w konstrukcji wieńcowej, na zrąb lub zamek. Ułożone poziomo bale spaja się ze sobą drewnianymi kołkami, gwoździami lub kotwami, a w narożnikach łączone są na wręby.
Pamiętajmy też o otworach na przewody elektryczne w balach. Jeżeli instalacja będzie schowana w ścianach wykonanych z litego drewna, należy wcześniej ustalić, w którym miejscu pojawią się odpowiednie kanały. Jeżeli nasz dom z bali budowany jest w taki sposób, iż w skład ściany wchodzi dodatkowe ocieplenie, to w tych miejscach można schować elementy instalacji i kable. Wszędzie tam, gdzie to możliwe, instalacja elektryczna powinna być montowana bez nawierceń w balach zewnętrznych.
Najczęściej w domach drewnianych montuje się również ściany szkieletowe, które kosztują znacznie mniej, a dodatkowo są bardziej praktyczne. Takie ściny stawia się na specjalnie przeznaczonych do tego ślizgach stabilizujących całą konstrukcję. Rozwiązanie to daje nam możliwość łatwiejszego ukrycia instalacji, a dodatkowo możemy wówczas zdecydować się na dowolne wykończenie.
Konstrukcję dachu również musimy wykonać bardzo szczelnie, by była odporna na silny wiatr oraz inne, niesprzyjające warunki pogodowe. Niewłaściwy montaż skutkować będzie stratami ciepła.
Do ostatnich faz budowy domu z bali należy wzniesienie stropu. Konstrukcja ta powinna być wykonana z belek wraz z izolacją. Nieprawidłowe wykonanie stropu to również duże straty ciepła, a w efekcie większe rachunki za ogrzewanie. Strop należy wykonać dokładnie i zgodnie z projektem. To sprawi, że silny wiatr czy zalegający na dachu śnieg nie będzie nam straszny. Czasami dodatkowo zaleca się płytowanie lub deskowanie, które sprawia, że całość staje się mocniejsza. Po wzniesieniu stropu zostaje nam jeszcze wybór pokrycia dachowego.
Jeżeli zdecydowaliśmy się wybudować dom z bali, pamiętajmy, że niezwykle ważnym etapem jest prawidłowe osadzenie okien i drzwi. Okna oraz drzwi można montować w trakcie budowania bryły lub już po zakończeniu prac. Niemniej, wybór stolarki okiennej następuje już w trakcie tworzenia projektu naszego wymarzonego domu. Montaż okien i drzwi to zadanie stosunkowo proste, jednak wymaga doświadczenia i wiedzy na temat osiadania domu wykonanego z bali. Nieprawidłowe osadzenie okien może wiązać się z brakiem szczelności termoizolacyjnej, dlatego najlepiej jest zbudować cały stan surowy zamknięty pod okiem jednego wykonawcy, by wziął on odpowiedzialność za ogół wykonanych prac.
Jeżeli szukasz firmy, która specjalizuje się w budowaniu pięknych i klimatycznych domów góralskich, warto skorzystać z opery firmy Rob-Gont, która buduje domy z bali „pod klucz” na terenie całej Polski. Firma gwarantuje wytrzymałość, niskie koszty eksploatacji oraz klimatyczny, niepowtarzalny wygląd naszego domu. Rob-Gont wykonuje domki całoroczne, letniskowe, duże budynki inwestycyjne, konstrukcje z bali, ale również więźby dachowe i gonty drewniane, altany, renowację budynków i wiele innych. W celu zapoznania się z ofertą budowy domów w stylu góralskim oraz kontaktu z firmą warto odwiedzić stronę https://www.robgont.pl/domy-goralskie/.
Gont drewniany na dach – czy warto?
Gontami nazywamy pokrycie dachowe w formie deseczek, które wykonuje się z drewna iglastego (sosnowego, modrzewiowego, osikowego, dębowego, jodłowego, cedrowego). Wzdłuż długiej krawędzi gontu możemy zauważyć wypust, który pozwala na połączenie dwóch desek.
Co więcej, wyróżnić możemy gont cięty, który otrzymuje się z materiału cechującego się gładką powierzchnią oraz gont łupany, który wykonywany jest maszynowo lub ręcznie i ma nieregularną powierzchnię. Wysokiej jakości gont nie będzie zatrzymywał w sobie wody oraz nie może mieć na sobie śladów grzybów lub pleśni.
Gont to eleganckie i ponadczasowe wykończenie, które świetnie sprawdza się zarówno jeżeli budujemy domy z bali, jak i w przypadku zwykłych konstrukcji murowanych. Budynek pokryty gontem to również niezwykle ekologiczne rozwiązanie, które cechuje się wysoką wytrzymałością i trwałością przez wiele lat. Warto jednak przed wyborem materiału skonsultować się z doświadczonym producentem gontu, który będzie umiał w profesjonalny sposób doradzić nam odpowiedni gatunek tego materiału.
Więcej informacji o gontach oraz profesjonalne doradztwo oferuje firma Rob-Gont. Sprawdź na https://www.robgont.pl/gonty-drewniane/.
Co jeszcze musisz wiedzieć? – Przydatne porady
- Współczynnik przenikania ciepła to niezwykle ważny element. Obecnie parametr ten w naszym kraju musi wynosić minimum ≤ 0,20 W/m 2 K. Nowe domy powinny być dobrze izolowane i energooszczędne. Obecne więc budując domy z bali, musimy pamiętać o dodatkowych warstwach izolacji (wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej).
- Zwróć uwagę na to, że ściany w domach z bali wykonywane są z materiałów, które uprzednio zostały wysuszone komorowo. Suszenie komorowe pozwala nam pozbyć się owadów oraz grzybów. Domy można budować jednak również z drewna suszonego sezonowo, jak i z elementów mokrych.
- Zapewne zastanawiasz się również nad tym, jaki jest koszt budowy domu z bali do stanu surowego? Na cenę końcową składa się metraż, gatunek drewna (najtańszą opcją będzie sosna, jednak trzeba pamiętać o mocnej ochronie przed korozją biologiczną), styl budowy domu oraz wykończenie. Stan surowy zamknięty może więc kosztować nas około 1400 do 2600 zł za metr kwadratowy. Należy także doliczyć cenę postawienia budynku. Uważa się też, że domy z bali są tańsze w późniejszej eksploatacji.
- Dom z bali można wybudować, używając drewna klejonego, bali izolowanych albo wykorzystując bale pełne lub też warstwowe. Konstrukcja domów, w których ściany zewnętrzne wykonane są z bali, a ściany wewnętrzne zostały pokryte okładziną, przewiduje możliwość użycia zarówno bala o przekroju prostokątnym, jak i okrągłym.
- Jeżeli zastanawiasz się, czy samodzielnie wybudować dom z bali, czy powierzyć to zadanie ekspertom – zawsze warto wybierać tę drugą opcję. Pomimo tego, że z pewnością na samodzielnej budowie zaoszczędzisz, to zlecając budowę, dostaniesz dodatkową gwarancję.
źródło: artykuł partnera