reklama
Kategorie

Bytom: Ulica o średniowiecznym kształcie zostanie zrewitalizowana

reklama

Przebudowa nawierzchni z wykorzystaniem istniejącej kostki kamiennej, odwodnienie powierzchniowe, zagospodarowanie terenu, a także wykonanie oświetlenia, monitoringu oraz małej architektury.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

To główne założenia rewitalizacji ulicy Zaułek w ścisłym Śródmieściu Bytomia. Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu ogłosił właśnie przetarg na realizację tej inwestycji. Kolejny jest już przygotowywany, a dotyczyć będzie rewitalizacji jednej z najbardziej rozpoznawalnych dróg w mieście – ulicy Dworcowej.

reklama

– O tym, jak powinna wyglądać ul. Zaułek rozmawialiśmy z mieszkańcami podczas konsultacji społecznych. Teraz przyszła pora na realizację przygotowanej wraz z bytomianami koncepcji – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. – Realizacja obydwu inwestycji – przebudowy ul. Dworcowej i rewitalizacji Zaułka będzie możliwa po pozyskaniu dofinansowania z Unii Europejskiej. Złożone przez nas wnioski do Urzędu Marszałkowskiego czekają na rozstrzygnięcie – podkreśla prezydent Mariusz Wołosz.

Przypomnijmy, że w grudniu 2020 roku miejska spółka ZBM-TBS Sp. z o.o. złożyła kilka wniosków o dofinansowanie z Unii Europejskiej kluczowych projektów, które mają odmienić Śródmieście miasta. Wśród nich są: rewitalizacja kwartału ulic: Głęboka-Matejki-Katowicka, ale także ulicy Mickiewicza, Dworcowej, Zaułku i otoczenia Rynku.

Realizacja tych projektów odmieni całkowicie nie tylko centrum miasta, ale przede wszystkim reprezentacyjne jego obszary, jak ulicę Dworcową, mającą zachowany średniowieczny kształt ulicę Zaułek, ale również budynki w okolicy Rynku oraz przy ulicach: Jagiellońskiej, Szymanowskiego, Rycerskiej, Mickiewicza, Katowickiej, Głębokiej i Matejki. Warto podkreślić, że w planach jest rewitalizacja ważnego kwartału ulic: Głębokiej, Matejki i Katowickiej /projekt ten został wybrany już do dofinansowania, a obecnie czekamy na podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim/, jak również zagospodarowanie przestrzeni miejskich w okolicach ulicy Mickiewicza.

– Wszystkie złożone wnioski oraz wysokość kosztów związanych z realizacją projektów zostały opracowane na podstawie dokumentacji technicznej, a także posiadają niezbędne decyzje i pozwolenia budowlane. Tym samym w przypadku przyznania dofinansowania z Unii Europejskiej oraz po rozstrzygnięciu przetargów, wykonawcy będą mogli przystąpić do realizacji projektów rewitalizacyjnych – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. – Kiedy nasze miasto otrzyma pozytywną decyzję z Urzędu Marszałkowskiego, część prac będzie mogła ruszyć już w 2021 roku, a ukończenie wszystkich czterech projektów rewitalizacyjnych zaplanowano do 31 grudnia 2022 roku – dodaje Michał Bieda.

W tej niewielkiej, ale mającej zachowany średniowieczny kształt ulicy zaplanowano sporo prac, między innymi: przebudowę nawierzchni na długości 75m z wykorzystaniem istniejącej kostki kamiennej, kamiennej rzędowej i kamiennej mozaikowej, zabudowę rynsztoków kamiennych, odwodnienie powierzchniowe i wymianę wpustów, ale także zagospodarowanie podwórek, małą architekturę oraz oświetlenie i monitoring terenu. Ponadto Miejski Zarząd Dróg i Mostów zaplanował także nowe nasadzenia roślin i drzewek. Warto podkreślić, że mieszkańcy przy ul. Zaułek zadeklarowali wyprowadzenie samochodów z wewnętrznego podwórka, aby służyło ono wypoczynkowi i rekreacji, nie zaś jako parking.

Realizacja tej inwestycji uzależniona jest od pozyskania przez miasto dofinansowania z Unii Europejskiej. W przypadku otrzymania dofinansowania i wyłonienia wykonawcy, po podpisaniu umowy będzie on miał 12 miesięcy na realizację wszystkich prac. Przyszły wykonawca podczas prac będzie musiał uwzględnić także fakt, że teren, gdzie znajduje się ulica Zaułek leży w obszarze ochrony archeologicznej, co oznacza, że przed rozpoczęciem prac konieczne jest pozyskanie stosownych zezwoleń archeologicznych i nadzoru archeologicznego.

Projekt ten przewiduje nie tylko przebudowę ul. Dworcowej (wymianę nawierzchni z kostki i płyt granitowych, nasadzenie roślinności w donicach, małą architekturę), ale też przebudowę kanalizacji deszczowej, instalacji elektrycznych, teletechnicznej i sieci gazowej. W 11 zabytkowych kamienicach wyremontowane zostaną części wspólne budynków m.in. dachy, elewacje i klatki schodowe.

– Prace związane z wymianą sieci gazowej na odcinku ponad 700 metrów już trwają. Ze względu na stosowaną technologię i logistykę prowadzonych robót, prace związane z przebudową gazociągu muszą zostać zrealizowane przed rozpoczęciem prac drogowych w ramach projektu rewitalizacji ulicy Dworcowej – mówi wiceprezydent Michał Bieda.

Warto podkreślić, że szacowana wartość projektu pn. „Rewitalizacja podobszaru 10 w Bytomiu – okolice ulicy Dworcowej i Rynku” obejmująca ulicę Zaułek, Dworcową oraz okolice bytomskiego Rynku to ponad 30 mln, z czego miasto stara się o pozyskanie ponad 15 mln zł. Resztę sfinansuje gmina z własnego budżetu oraz wspólnoty mieszkaniowe.

źródło: UM Bytom

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wandal grasuje w Rudzie Śląskiej – Halembie! Niszczy zaparkowane samochody [WIDEO]

Będą spore podwyżki dla salowych i fizjoterapeutów. Niewiele dostaną z kolei lekarze

Dawid z Jaworzna chce dojść do Morskiego Oka… odbijając jednocześnie piłkę [WIDEO]

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button