reklama
Kategorie

Co zobaczyć na Śląsku? GÓRNY ŚLĄSK: 10 ciekawych kierunków podróży

reklama

Górny Śląsk ma wiele do zaproponowania. Nie tylko dla turystów – rdzenni Ślązacy też mogą odkryć swój region na nowo w te wakacje!

 

Górny Śląsk od dawna w świadomości Polaków nie jest jedynie kopalnianym sercem Polski, niemającym nic więcej do zaproponowania. Minęły czasy, gdy postrzegany był za region brudny, zakopcony, pełen biednych, brzydkich osiedli. Ten wizerunek został odczarowany – teraz to jeden z najprężniej rozwijających się regionów w kraju.

Serce Śląska, miasto wojewódzkie Katowice, cechuje się niezwykłą różnorodnością i samo w sobie stanowi świetną bazę wypadową. Nie brakuje w nim nowoczesnego, stale rozwijającego się centrum pełnego przeszklonych biurowców, ale też historycznych, zabytkowych kamienic.

reklama

Jednak nie tylko ze względu na Katowice warto odwiedzić Górny Śląsk. Sprawdźcie nasze top 10 ciekawych miejsc w województwie!

10 ciekawych miejsc na Śląsku (fot. pixabay.com)
10 ciekawych miejsc na Śląsku (fot. pixabay.com)
10 ciekawych miejsc na Śląsku (fot. pixabay.com) - 2
10 ciekawych miejsc na Śląsku (fot. pixabay.com) – 2

Centrum Katowic

Rozpoczniemy od serca Śląska – Katowic i jego centrum. Nie bez powodu ci, którzy ostatni raz odwiedziły to miasto dziesięć lat temu, dziś nie potrafią nadziwić się jego obecnej formie. Katowice dziś i dziesięć lat wstecz to dwa różne miasta. Warto wpaść do centrum Śląska ze względu na nowoczesny, pełen palm w okresie letnim rynek czy chociażby kultową ulicę Mariacką, imprezowe centrum miasta. Największe wrażenie sprawiają jednak okolice katowickiego UFO – Spodka. Zaraz obok długoletniego mieszkańca Katowic znajduje się Międzynarodowe Centrum Kongresowe oraz Muzeum Śląskie, w którym historię i kulturę Śląska można poznać w interaktywny sposób, łączący tradycję z nowoczesnością. Pomiędzy tymi dwoma budynkami znajduje się chluba Katowic, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, zachwycająca już od zewnątrz swoimi architektonicznymi rozwiązaniami.

10 ciekawych miejsc na Śląsku (fot. pixabay.com) - 3
10 ciekawych miejsc na Śląsku (fot. pixabay.com) – 3

Szyb Prezydent, Kompleks Sztygarka w Chorzowie

Kierując się na północny-zachód od Katowic, natrafiamy na zabudowania dawnej kopalni węgla kamiennego w Chorzowie. Szyb Prezydent zalicza się do najważniejszych zabytków architektury i techniki górniczej na Górnym Śląsku. Najciekawszym obiektem jest wieża wyciągowa, zbudowana w 1933 r., obecnie zrewitalizowana. Na terenie kompleksu można wejść na górę szybu, pospacerować, zjeść w okolicznych restauracjach i wypocząć wśród zieleni.

10 ciekawych miejsc na Śląsku (fot. parkslaski.pl) - 4
10 ciekawych miejsc na Śląsku (fot. parkslaski.pl) – 4

Park Śląski

Pozostając dalej na terytorium Chorzowa, warto odwiedzić największy park miejski w Polsce (i jeden z największych w Europie!) – zielone płuca Górnego Śląska, czyli Park Śląski (niegdyś Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku). Piękne okoliczności przyrody to nie jedyne zalety tego miejsca. Na turystów czeka masa atrakcji i ciekawych miejsc do zwiedzenia – m.in. Rosarium, Alpinarium, Ogród Bylinowy, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, Planetarium Śląskie, Śląski Ogród Zoologiczny czy Śląskie Wesołe Miasteczko, tzw. Legendię. Park Śląski prezentuje się całkowicie inaczej z wysokości – warto przejechać się Kolejką Liniową Elka.

10 ciekawych miejsc na Śląsku (fot. pixabay.com) - 5
10 ciekawych miejsc na Śląsku (fot. pixabay.com) – 5

Osiedla robotnicze – Nikiszowiec, Kafaus, Borsig

Warto odwiedzić nieco mniej oczywiste turystycznie miejsca. Takimi z pewnością są rozsiane po całym Śląsku osiedla robotniczne – jak np. słynny, katowicki Nikiszowiec, Kafaus w Rudzie Śląskiej czy Brosig z Zabrza. Osiedla stworzone z familoków (charakterystycznych kamienic z czerwonej cegły) przepełnia niesamowity klimat. Osiedla robotnicze tworzą małe miasto w mieście i z roku na rok zyskują coraz większą popularność – to właśnie na nich coraz częściej powstają miejsca modne, restauracje, sklepy czy organizowane są festyny lub koncerty. Zdecydowanie warto poznać Górny Śląsk od tej nieco mroczniejszej strony,  by spotkać się bliżej z wartościową, rdzenną kulturą i architekturą.

10 ciekawych miejsc na Śląsku (fot. pixabay.com) - 6
10 ciekawych miejsc na Śląsku (fot. pixabay.com) – 6

Zamek Ogrodzieniec

A tak właściwie ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, we wsi Podzamcze. Zamek wybudowano w XIV-XV w., w systemie Orlich Gniazd (zamków nigdyś strzegących granicy Królestwa Polskiego). Zamek wybudowano na trudno dostępnych, wapiennych skałach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Warto odwiedzić to miejsce w środku tygodnia, gdyż w weekendy oblegane jest przez turystów, których kuszą nie tylko ruiny średniowiecznego zamku (podobno nawiedzanego!), ale także liczne atrakcje wokół – parki dla dzieci, restauracje i urokliwa okolica.

10 ciekawych miejsc na Śląsku (fot. kopalniaguido.pl) - 7
10 ciekawych miejsc na Śląsku (fot. kopalniaguido.pl) – 7

Kopalnia Guido w Zabrzu

Górny Śląsk ma swoje industrialne serce w Zabrzu. Dla odwiedzających czekają dwa poziomy wydobywcze – 170 m i 320 m, na które przedostajemy się dzięki prawdziwej, górniczej szoli (windzie). Podczas odwiedzin można dowiedzieć się o specyfice pracy w kopalni z początku XX w., czasu postępu technologicznego i najsilniejszego okresu kultu patronki górników, św. Barbary. To właśnie jej kaplica jest punktem kulminacyjnym na 170 m. Na poziomie 320 m na turystów czekają pokazy pracy maszyn górniczych i przejazd elektryczną kolejką podwieszaną. Osoby pełnoletnie mogą skorzystać z uroków najgłębiej położonego w Europie pubu, który oferuje specjalność zakładu, piwo „Guido”, warzone przez lokalny browar z Gliwic.

10 ciekawych miejsc na Śląsku (fot. pixabay.com) - 8
10 ciekawych miejsc na Śląsku (fot. pixabay.com) – 8

Pustynia Błędowska

Górny Śląsk może poszczycić się największym w Polsce obszarem lotnych piasków, liczącym ok. 33 km2, znajdującym się na pograniczu Wyżyny Olkuskiej i Wyżyny Śląskiej. Przez pustynię przepływa Biała Przemsza, natomiast jej północną granicą jest wieś Chechło – z kolei od południa ogranicza ją las. Pustynia Błędowska to świetne miejsce wędrówek pieszych lub konnych – znajduje się na niej żółty Szlak Pustynny oraz szlak jeździecki (Transjurajski Szlak Konny).

10 ciekawych miejsc na Śląsku (fot. pixabay.com) - 9
10 ciekawych miejsc na Śląsku (fot. pixabay.com) – 9

Zamek w Pszczynie

Tę piękną, śląską rezydencję wzniesiono prawdopodobnie w XI lub XII w. przez książąt piastowskich. Muzeum Zamkowe w Pszczynie prezentuje pałacowe wnętrza, wyposażenia, przedmioty z kolekcji Hochbergów, Gabinet Miniatur oraz Zbrojownię umieszczoną w gotyckich piwnicach. Pałac otacza krajobrazowy park w stylu angielskim. Niedaleko pałacu znajduje się rezerwat żubrów.

10 ciekawych miejsc na Śląsku (fot. wisla.pl) - 10
10 ciekawych miejsc na Śląsku (fot. wisla.pl) – 10

Wisła

Miasto nazywane Perłą Beskidów, znajdujące się w powiecie cieszyńskim, to uwielbiany przez turystów ośrodek wypoczynkowy, turystyczny i sportowy. Na turystów czekają nie tylko malownicze krajobrazy, urozmaicone szumem największej polskiej rzeki, ale też masa innych atrakcji. Między innymi, w Wiśle możemy zwiedzić Zamek Prezydencki, karczmę z 1704 r. (obecnie Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego), enklawę starego budownictwa domu, 110-letni pałacyk myśliwski Habsburgów czy Kościół Ewangelicko-Augsburski Apostołów Piotra i Pawła z 1838 r. Wisła może poszczycić się także muzeum poświęconym najpopularniejszemu polskiemu skoczkowi narciarskiemu, Adamowi Małyszowi czy też szeroką gamą przytulnych karczm serwujących pyszne, regionalne potrawy. Wisła jest świetną bazą wypadową na górskie i rowerowe wędrówki oraz centrum wielu imprez i wydarzeń społeczno-kulturalnych.

10 ciekawych miejsc na Śląsku (fot. pixabay.com) - 11
10 ciekawych miejsc na Śląsku (fot. pixabay.com) – 11

Żywiec i okolice

Na południu województwa śląskiego możemy zwiedzić jeden z najbardziej znanych browarów w Europie – Browar Żywiec. W jego najstarszej, historycznej części znajduje się Muzeum Browaru Żywiec, w którym turystom zdradzane są tajemnice tradycji warzenia piw oraz historia Browaru Żywiec. Będąc w Żywcu, warto zrobić wycieczkę objazdową wokół Jeziora Żywieckiego oraz Międzybrodzkiego, zahaczyć o Górę Żar i poznać historię zatopionego miasta, leżącego na dnie Jeziora Żywieckiego.

Powyższe 10 kierunków podróży w województwie śląskim zdecydowanie nie wyczerpuje tematu. Kolejna część śląskich wskazówek turystycznych już niebawem.

(Marlena Borczyk)

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button