reklama
Kategorie

Coraz więcej rodziców nie szczepi dzieci! Rząd obawia się powrotu groźnych chorób

reklama

Ponad 30 tysięcy rodziców odmówiło poddania dziecka szczepieniom ochronnym. Jak twierdzi resort zdrowia, to jedna z przyczyn wzrostu zachorowań na odrę, jaki miał miejsce w 2016 i 2018 roku. Rząd obawia się powrotu innych chorób, takich jak błonica i tężec, stąd nacisk na kampanie edukacyjne.

 

 

Apel TOP 5 SILESIA FLESZ: Nie chcemy stolicy w Katowicach!

reklama

Po długim okresie z niewielkimi ogniskami po kilka-kilkanaście zachorowań związanymi głównie z niezaszczepionymi osobami wracającymi zza wschodniej granicy, obserwujemy epidemiczny wzrost zachorowań. Oznacza to, że ta bardzo zaraźliwa choroba łatwiej dotrze do osób którzy nie zostali zaszczepieni.

Od października 2018 roku systematycznie rośnie liczba rejestrowanych zachorowań na odrę. Przez siedem i pół miesiąca zarejestrowano 1164 zachorowania. W ciągu poprzedzających 7,5 miesięcy zarejestrowano 98 zachorowań.

Od początku 2019 roku (dane NIZP-PZH do 15.05.2019), zgłoszono 948 przypadków odry.

Pamiętajmy że nie ma skutecznego leczenia odry – podanie dwóch dawek szczepionki MMR przeciw odrze, śwince i różyczce jest jedynym sposobem ochrony przed tą chorobą.

Szczepienia jako czynniki przeciwepidemiczne

Regularne stosowanie szczepień ochronnych na masową skalę wpływa na zahamowanie krążenia zarazków. Ogranicza więc lub uniemożliwia szerzenie się chorób zakaźnych i zakażeń. Dzięki obowiązkowym szczepieniom udało się zmniejszyć zapadalność na groźne i powszechne niegdyś choroby, takie jak krztusiec czy błonica. Badania nad szczepionkami i wprowadzaniem nowych rodzajów szczepionek, hamują rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych.

Szczepienie dziecka u lekarza
  1. Przed każdym szczepieniem lekarz bada dziecko, aby stwierdzić, czy może być zaszczepione.  Lekarz może zlecić dodatkowe badania, które potwierdzą stan zdrowia dziecka lub skierować je na konsultację do specjalisty.
  2. Lekarz może też zdecydować o zmianie terminu szczepienia lub o niezaszczepieniu dziecka ze względu na stan zdrowia.
  3. Lekarz decyduje o odstępach między kolejnymi szczepieniami.
  4. Dzieci, które nie mogły być systematycznie szczepione w pierwszym roku życia, mają tzw. indywidualny kalendarz szczepień, tworzony przez ich lekarza.

Niezaszczepione dziecko jest bardziej narażone na choroby zakaźne i związane z nimi powikłania, niż dziecko, które jest szczepione.

Warto wiedzieć
  • Szczepienia ratują życie.
  • Epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie, pomimo zmniejszenia zapadalności na groźne i powszechne niegdyś choroby.
  • Choroby, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, nadal prowadzą do zgonów.
  • Za pomocą szczepień można wyeliminować choroby zakaźne.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button