reklama
BiznesKategorieSilesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Czarne plakaty w szpitalach. Widzieliście je? To wołanie o pomoc

reklama

Czarna polska jesień. Takie plakaty wiszą na szpitalach powiatowych, które są w dramatycznej sytuacji finansowej. Co to za akcja?

Widzieliście czarne plakaty na drzwiach szpitali? Są m.in. na szpitalach w Pszczynie, Tarnowskich Górach, Mysłowicach, Bytomiu, Katowicach, Świętochłowicach. To akcja Czarna polska jesień.

 

reklama

To akcja „Czarna polska jesień”. W poniedziałek 7 listopada 2022 rozpoczęły szpitale powiatowe z regionu, zrzeszone w Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego. W ten sposób po raz kolejny zwracają uwagę na krytyczną sytuację finansową placówek. Czarne plakaty na drzwiach szpitali i wyklejone na czarno okna to wołanie o pomoc do pacjentów, których kierownictwo i zespoły szpitali proszą o podpisanie petycji do Ministra Zdrowia.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

„W szpitalach powiatowych trwa CZARNA POLSKA JESIEŃ. Wkrótce Twój szpital może zostać zamknięty. Gdzie wtedy pójdziesz po pomoc? Dla siebie? Dla swojej rodziny?” – piszą autorzy petycji do Ministra Zdrowia. „Wprowadzone ostatnio zmiany przepisów (w szczególności dotyczące wzrostu wynagrodzeń) oraz inflacja i wzrost kosztów, doprowadziły do gwałtownego wzrostu zadłużenia szpitali powiatowych. Brakuje pieniędzy na opłacanie podstawowych rachunków, wypłaty dla pracowników i składki ZUS” – czytamy dalej w petycji zamieszczonej na stronie organizacji.

Nie dają rady, stąd akcja Czarna jesień

Czego chcą przedstawiciele szpitali powiatowych?

  • „Pokrycia przez NFZ kosztów wzrostu wynagrodzeń wszystkich pracowników ochrony zdrowia, niezależnie od formy zatrudnienia przy jednoczesnym określeniu akceptowalnej minimalnej i maksymalnej stawki wynagrodzenia.
  • „umożliwienie kierownictwu szpitali kształtowania oferty świadczonych usług zdrowotnych poprzez tworzenie nowych oddziałów i poradni czy dopasowywanie liczby łóżek do potrzeb pacjentów i możliwości lokalowych, technicznych i personalnych danego szpitala”. 

To nie pierwsza akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi na dramatyczną sytuację szpitali powiatowych. Brakuje tu pieniędzy nawet na opłacanie ZUS-u! Już w październiku 2022 Związek alarmował – i symbolicznie włączył syrenę alarmową (obejrzyjcie wideo poniżej) – że po prostu mogą nie przetrwać, a ludzie nie będą mieli gdzie się leczyć.

Ministerstwo obiecało, ale, podwyżki wciąż obciążają budżet szpitali

Od sierpnia 2022 szpitale alarmują o katastrofalnych dla budżetów szpitali skutkach podwyżek dla pracowników ochrony zdrowia. – Mimo obietnic Ministerstwa Zdrowia, koszt podwyżek dla pracowników służby zdrowia w dalszym ciągu obciąża budżety szpitali. Te zrzeszone w Związku Szpitali Powiatowym Województwa Śląskiego odnotowały wzrost wyceny świadczeń na poziomie 4-8 proc. A Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wyliczyła, że aby sfinansować wzrost płac, trzeba zwiększyć wyceny o 22,4 proc. W efekcie system ochrony zdrowia rozpada się, a szpitalom powiatowym brakuje pieniędzy nawet na opłacanie składek ZUS – mówi Władysław Perchaluk, prezes Związku.

ZOBACZ WIDEO SILESIA FLESZ Z AKCJI Z PAŹDZIERNIKA

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button