reklama
Kategorie

Częstochowa podsumowała sezon roweru miejskiego

System Częstochowskiego Roweru Miejskiego oficjalnie kończy drugi pełnowymiarowy sezon. W tym roku mieszkańcy i turyści skorzystali z zielonych jednośladów ponad 149 tysięcy razy. Grono użytkowników systemu powiększyło się o ok. 6,5 tys. osób. W kwietniu na stacje wróci komplet 185 pojazdów.

Spiderman grasuje po Bytomiu!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

31 października kończy się sezon funkcjonowania wypożyczalni rowerów publicznych w Częstochowie. W tym roku mieszkańcy miasta korzystali z systemu (z 20 stacji i 185 rowerów) od 1 kwietnia. W ciągu siedmiu miesięcy było aż 149,2 tys. najmów. Oznacza to, że każdy rower ma w 2019 r. za sobą średnio 806 wypożyczeń.

Rowery miejskie pojawiły się w Częstochowie testowo w grudniu 2017 roku, a wczesną wiosną 2018 r. system ruszył oficjalnie dla wszystkich chętnych. Rowery wynajmowano już 325,8 tys. razy. Użytkownik-rekordzista w ciągu 212 dni funkcjonowania systemu w tym roku, korzystał z niego 279 razy, czyli częściej niż raz dziennie. Najwięcej osób skorzystało z jednośladów w czerwcu (34 578 wypożyczeń) i lipcu (25 582), a najmniej w ostatnim miesiącu sezonu – październiku (10 900). 9 czerwca padł tegoroczny rekord wypożyczeń. Miłośnicy jednośladów skorzystali wówczas z miejskich rowerów 1520 razy, co oznacza, że na każdym rowerze odbyło się statystycznie przynajmniej 8 przejażdżek.

reklama

– Jesteśmy dumni, że system, który dostarczyliśmy, zyskał przychylność rowerzystów miejskich z Częstochowy – mówi Paweł Orłowski prezes Nextbike Polska. – Liczba rejestracji i wypożyczeń pokazuje, jak bardzo mieszkańcy cenią sobie ten ekologiczny, tani i zdrowy środek transportu.

-W przyszłym roku – w ramach budżetu obywatelskiego – mają powstać trzy nowe stacje Częstochowskiego Roweru Miejskiego. Dwie na Rakowie – przy Placu Orląt Lwowskich oraz przy stadionie Rakowa, a jedna na Grabówce – mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. – To świadczy o popularności systemu i potrzebie jego rozbudowy. Równolegle zwiększamy też długość tras rowerowych w mieście. Niedawno nowa ścieżka powstała przy ul. Korfantego, a kolejne kilometry dróg dla rowerzystów będą gotowe m.in. po zakończeniu latem 2020 r. budowy centrów przesiadkowych przy dworcach.

W mijającym sezonie w CRM pojawiła się nowość – foteliki dziecięce, o które postulowali aktywni użytkownicy systemu. W takie rozwiązanie zostało wyposażonych 16% rowerów. Wchodząc na stronę www.rower.czestochowa.pl oprócz sprawdzenia, ile rowerów jest dostępnych w danej stacji, można dowiedzieć się, gdzie znajdują się rowery z fotelikami dla dzieci.

Częstochowianie bardzo chętnie korzystają z roweru miejskiego jako środka transportu. W systemie zarejestrowanych jest już ponad 21 500 osób, z czego 6,5 tys. dołączyło do grona rowerzystów miejskich w tym sezonie.

W tegorocznym sezonie częstochowianie najchętniej wypożyczali rowery na stacjach Plac Biegańskiego (20 628 wypożyczeń), Plac Daszyńskiego (14 653) i Dekabrystów/Armii Krajowej (12 776). Najpopularniejsze trasy to przejażdżki między Placem Daszyńskiego a Placem Biegańskiego (2 693) i w odwrotnym kierunku (2 655) oraz stacjami Promenada/Kiedrzyńska i Dekabrystów/Armii Krajowej (2 457). Średni czas jednego wypożyczenia to 16 minut i 18 sekund.

Koniec sezonu 2019 Częstochowskiego Roweru Miejskiego nie oznacza zakończenia umowy na obsługę systemu przez firmę Nextbike Polska, czołowego dostawcę i operatora sieci wypożyczalni w kraju. Po przerwie zimowej, w czasie której rowery zostaną poddane serwisowaniu i konserwacji, system zostanie ponownie uruchomiony w kwietniu 2020 roku.

Źródło i foto: Czestochowa.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Racibórz chce zakazać palenia węglem! To będzie pierwsze takie miasto w regionie [WIDEO]

Tragiczny wypadek na drodze S1 w Mierzęcicach! [NOWE FAKTY,WIDEO]

Niebezpieczna substancja w paragonach fiskalnych! Powoduje raka, niepłodność i otyłość

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button