reklama
Kategorie

Czołg przejechał przez Katowice. Niektórych przeszły ciarki na sam widok [WIDEO]

reklama

Czołg przed kopalnią Wujek. Ten widok przypomina o wydarzeniach sprzed 40. lat. Dzisiaj ożyły – bo ożył i sam czołg.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00


-To było tyle lat, ale coś tam pamiętam. Zostało to w pamięci, te czołgi i w ogóle ta tragedia – mówi Elżbieta Ścisłowska, mieszkanka osiedla.

reklama

Czołg przy ul. Wincentego Pola w Katowicach pojawił się już w październiku ubiegłego roku roku. Teraz trzeba było nim przejechać dwieście metrów. Droga nie zajęła dużo czasu, choć pojazd nie ma silnika. Jednak samo manewrowanie było skomplikowane. Trzeba było odwrócić kilka razy lufę i bardzo uważnie kierować maszyną. Zwłaszcza na końcu, gdy czołg wjeżdżał już do budynku.

-Po przeciągnięciu do tyłu 30 cm, znowu operacja przepięcia i dopychania. Przepiąć, dopchać. Wymaga to dużo, dużo precyzji, żeby nie uszkodzić czołgu ani budynku. -30 centymetrów odległości i 30 ton mamy na tym holu? -Więcej, prawie 40 ton mamy na tym holu. To są cyfry imponujące. Zresztą sama operacja jest imponująca. Wsadzenie tego czołgu do budynku jest dla nas ciekawe, bo tego żeśmy jeszcze nie robili – mówi Wacław Widuchowski, dyrektor Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu.

Czołg przejechał przez Katowice. Niektórych przeszły ciarki na sam widok
Czołg przejechał przez Katowice. Niektórych przeszły ciarki na sam widok

Czołg T-55 to taki sam pojazd jak ten, który w 1981 roku przejechał przez bramę kopalni „Wujek” i brał udział w pacyfikacji górników.

-Przygotowywaliśmy się do tego kilka miesięcy. Po to, aby czołg wstawić w odpowiednie miejsce, aby stropy wytrzymały i stał się elementem nowopowstającej wystawy. Czołg to groza dla tego osiedla, dla tych ludzi, dla tego miejsca. Czy jest to gwóźdź tej wystawy? Wydaje mi się, że jeden z jej najważniejszych elementów – mówi Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Wystawa w tym budynku zajmowała do tej pory 140 m kw. Teraz zajmie 3 piętra i ponad 1000 metrów. Zaprezentowana zostanie tu m.in. historia „Solidarności”, wprowadzenia stanu wojennego oraz pacyfikacja KWK „Wujek”. Wszystko ma być gotowe na 40 rocznicę tych wydarzeń, czyli 16 grudnia.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ponad 14 tys. nowych zakażeń. Resort zdrowia podał nowe dane [KORONAWIRUS 22.03.2021]

Koronawirus coraz częściej atakuje najmłodszych. Jakie są objawy Covid-19 u dzieci?

Lockdown w Polsce do 9 kwietnia. Policjanci rozpoczęli wzmożone kontrole

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button