reklama
Kategorie

Czym jest usługa Smart Building i jak działa?

Współcześnie dużą wagę przywiązuje się do automatyzacji, która oszczędza czas i pozwala wdrożyć nowoczesne rozwiązania odpowiadające kompleksowo potrzebom pracowników w firmie. Tutaj pojawia się pojęcie Smart Building. Jest to możliwość elastycznego zarządzania różnego rodzaju zasobami zarówno w budynku mieszkalnym, jak i w biurze. Na czym to polega i jak działa?

Czym jest usługa Smart Building?

Usługa Smart Building to odpowiedź na potrzeby osób pracujących zarówno w małych, jak i większych firmach. Coraz częściej dotyczy to także zwykłych budynków mieszkalnych. Można przyrównać to rozwiązanie do inteligentnego budynku, gdzie za obsługę poszczególnych elementów odpowiadają algorytmy, które dbają o prawidłowe działanie wszystkich systemów. Można więc monitorować zużycie energii, znaleźć szybko wolne miejsce parkingowe lub wynająć wolne biurko do pracy albo całą salę konferencyjną. System sprawuje kontrolę nad pewnym zakresem dostępnych w ten sposób opcji i informuje użytkownika o aktualnej sytuacji w budynku.

 

reklama

Jak łatwo się domyśleć, jest to wręcz idealne narzędzie dla osób, które chcą mieć kontrolę nad własną firmą, ale nie mogą znaleźć się w kilku miejscach jednocześnie. Korporacje działające w wielu budynkach, pracownicy na delegacji lub w trakcie pracy zdalnej to współczesne wyzwania dla wielu przedsiębiorstw. Stosując rozwiązania Smart Building można prześledzić statystyki oraz zaplanować konkretne działania, aby efektywnie wykorzystać pustą przestrzeń biurową. W przypadku jeśli część obiektu jest pusta można to szybko sprawdzić i nie marnować prądu na przykład na klimatyzację lub dogrzewanie pustych pomieszczeń.

Jak działa Smart Building?

Funkcjonalności Smart Building pozwalają między innymi na integrację z innymi systemami, które działają w ramach danego budynku. Można więc na przykład podzielić firmę na strefy i umożliwić dostęp do konkretnych miejsc tylko wybranej grupie pracowników na podstawie karty dostępowej. To samo dotyczy mieszkańców. Mogą oni dostać się do budynku, ale osoba obca musi uzyskać zgodę. Zwiększa to bezpieczeństwo oraz pozwala w firmach tworzyć tak zwane wirtualne recepcje. W taki sposób goście, którzy nie pracują w konkretnej korporacji mogą przykładowo uzyskać natychmiastowo dostęp do pokoju w którym aktualnie prowadzona jest konferencja. Wszystko odbywa się błyskawicznie, bez przestojów i kolejek, a administrator ma pełny wgląd w aktualną sytuację. Można dzięki temu precyzyjnie określić ilość osób w budynku, aby efektywnie zarządzać systemami w budynku.

Artykuł sponsorowany

źródło: materiał partnera

reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button