reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEOZdrowie

Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnościami WIDEO

Najpierw dostali klucz do bram miasta, a teraz biorą udział w warsztatach artystycznych, talent show, czy zajęciach z predyspozycji zawodowych. Podopieczni Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych obchodzą już po raz 20. Tydzień Godności Osób z Niepełnosprawnościami. Całe wydarzenie potrwa 9 dni. 

 

Wśród konkurencji skok przez skrzynię, kręcenie hula-hop, gra w tenisa stołowego czy bieg z przeszkodami. Mimo rywalizacji, nastroje bardzo optymistyczne.

-Mnie się bardzo podoba, jest rywalizacja i poznaje się nowe osoby. Miła atmosfera jest i gra fajna – mówią Piotr i Klaudia, Ośrodek M.B. Uzdrowienie Chorych w Knurowie.

reklama

-Wygram – mówi Mateusz, ośrodek dla osób niepełnosprawnych w Borowej Wsi.

Wygrać chce nie tylko Mateusz, ale też trzystu pozostałych uczestników 26. Olimpiady Radości. Łącznie 27 ekip z 15 miast województwa śląskiego.

-Dla nich to nie jest tylko rozrywka, czy atrakcyjne spędzanie wolnego czasu. Ma to też wymiar rehabilitacyjny. Powiem tak, ćwiczenia w sali rehabilitacyjnej często są dość żmudne i kosztują wiele wysiłku, są mniej atrakcyjne niż prowadzenie pewnych ćwiczeń w formie zabawy i rekreacji – mówi Dariusz Sitko, Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej.

Mimo, że to Olimpiada Radości, to podopiecznym towarzyszą różne emocje. Nad wszystkim czuwają opiekunowie i wolontariusze rudzkich szkół podstawowych, którzy też czerpią korzyści z uczestnictwa w imprezie.

-Przede wszystkim widzą, że tak naprawdę nie różnimy się niczym od siebie. I jaką olbrzymią radość daje im pomaganie innym – mówi Roman Rybak, Szkoła Podstawowa nr 27 w Rudzie Śląskiej.

Olimpiada Radości jest częścią Tygodnia Godności osób z niepełnosprawnościami. Wydarzenie w Rudzie Śląskiej organizowane jest co roku w maju i rozpoczyna go tzw. kolorowy przemarsz. W akcję angażują się mieszkańcy i instytucje, które codziennie pracują z osobami niepełnosprawnymi.

-Właściwie każda instytucja miejska, ale nie tylko zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami bądź pracuje na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Mówimy tu o domach pomocy społecznej całodobowych, mówimy tu o dziennym domu pomocy społecznej, mówimy o warsztatach terapii zajęciowej, gdzie właśnie te osoby z niepełnosprawnościami mogą się włączać w normalne życie społeczności w naszym mieście – mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent ds. społecznych w Rudzie Śląskiej.

Tydzień Godności dla osób niepełnosprawnych potrwa 9 dni i zakończy się w środę, 29 maja.

reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button