reklama
Kategorie

Dąbrowa Górnicza: Park Podlesie zyskał nowe życie

reklama

W parku, który był zaniedbany i lata świetności miał za sobą – powstało siedem stref. Są to obszary zagospodarowane i zaaranżowane pod kątem różnych użytkowników – m.in. dzieci, seniorów czy miłośników aktywnego wypoczynku.

 

 

Kryminalna rozrywka w TVS! „Napisała: Morderstwo” od wtorku do czwartku o 21.25

reklama

Rewitalizacja parku, pod nazwą „Podlesie Pełne Życia”, została wybrana przez mieszkańców do realizacji w 2019 r., podczas głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego. Miejsce w nowej odsłonie daje jeszcze więcej możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu, relaksu, zabawy czy uczestnictwa w wydarzeniach sportowych i kulturalnych. W całym parku stanęły nowe ławki, kosze na śmieci i latarnie. Przybyło krzewów ozdobnych i bylin. Ścieżki okalające park wykonano z kostki brukowej, a wewnętrzne mają nawierzchnię mineralną. Prace trwały trzy miesiące.

Strefy parku „Podlesie Pełne Życia”

  • Strefa wejściowa

W niej znajdują się m.in. chodniki, miejsca postojowe dla samochodów i rowerów, rowerowa stacja naprawcza i toaleta.

  • Zielona polana

Przestrzeń o nawierzchni trawiastej. Jej głównym elementem jest scena, stoły piknikowe oraz ławki. Miejsce da możliwość różnorodnego użytkowania: lekcje jogi, pikniki, zajęcia szkolne, ale też koncerty i przedstawienia. Scena zaprojektowana została jako podest o nieregularnym kształcie, składający się z nałożonych na siebie platform.

  • Strefa relaksu

Miejsce wypoczynku w zaciszu drzew, przewidziane głównie dla dorosłych i osób starszych, wydzielone niską zielenią. Zlokalizowana w oddaleniu od placu zabaw oraz pozostałych stref, aby dać możliwość ucieczki od zgiełku. Wyposażona m.in. w hamaki, ozdobne głazy i kłody.

  • Ścieżka edukacyjna

Centralnie zlokalizowana pętla spacerowa wraz z tablicami oraz słupkami z informacjami na temat fauny i flory parku oraz okolicznego lasu. Tablice i słupki wyposażone są w ruchome elementy sprzyjające nauce poprzez zabawę. Ścieżka edukacyjna skierowana jest przede wszystkim do rodzin z dziećmi i uczniów.

  • Strefa zabawy

W jej skład wchodzą trzy place zabaw: plac wspinaczkowy, plac dla najmłodszych dzieci oraz plac z huśtawkami. Do dyspozycji są m.in. bujaki, równoważnia, domek z drabinką i zjeżdżalnią, huśtawka „gniazdo”, huśtawka zwykła, linowa pajęczyna, most linowy, przejście z drewnianych belek i zjeżdżalnia z podestem. Swobodne rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia oraz brak wyraźnych granic i ogrodzeń wpisuje się w leśny, naturalny krajobraz parku. Strefę zabawy uzupełniają ławki oraz ławostoły. Urządzenia oraz nawierzchnie zapewniają dostęp również dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się.

  • Strefa sportu

Przeznaczona przede wszystkim do młodzieży oraz dorosłych. Znajdują się w niej zmodernizowane boiska do siatkówki, koszykówki oraz tenisa stołowego, o powierzchni poliuretanowej. Uzupełnienie strefy stanowią ławki, stojaki na rowery oraz odpowiednie dla niej oświetlenie.

  • Las

Fragment parku znajduje się na obszarze o charakterze typowo leśnym. W celu zachowania tego naturalnego charakteru, w tę część – poza cięciami pielęgnacyjnymi i ochronnymi – nie ingerowano.

W zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, podobnie jak w 2019 r., wybrano przedsięwzięcie nastawione na odnowienie zielonych przestrzeni. [fot. UM Dąbrowa Górnicza / Dariusz Nowak]
W zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, podobnie jak w 2019 r., wybrano przedsięwzięcie nastawione na odnowienie zielonych przestrzeni. [fot. UM Dąbrowa Górnicza / Dariusz Nowak]
Modernizacja realizowana była przez dąbrowską spółkę Bako Sport, w oparciu o program funkcjonalno – użytkowy, sporządzony przez pracownię A2P2 architecture & planning. Jego opracowanie zostało poprzedzone konsultacjami społecznymi, w których uczestniczyli mieszkańcy miasta. Wartość inwestycji wyniosła 3 mln 444 tys. zł.

Park Podlesie, który znajduje się u zbiegu ul. Tysiąclecia i Podlesie, powstał w latach 70-tych XX wieku. Miał być miejscem rekreacji i wypoczynku dla dąbrowian. Organizowano w nim m.in. występy, zawody i zabawy taneczne, jednak plan jego zagospodarowania i urządzenia nie został w pełni zrealizowany.

W zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, podobnie jak w 2019 r., wybrano przedsięwzięcie nastawione na odnowienie zielonych przestrzeni. Zwycięski projekt „Rodzinne Planty” zakłada renowację plant im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego – pomiędzy ul. Kopernika a ul. Poniatowskiego oraz pomiędzy ul. Korczaka i Przemysłową. Modernizacja ma objąć remont istniejących alejek wraz z montażem elementów małej architektury oraz nasadzeniami roślinności. Pierwszym etapem realizacji zadania będą konsultacje z mieszkańcami, w trakcie których wypracowany zostanie szczegółowy projekt zagospodarowania tego terenu. Konsultacje, a następnie prace, mają być przeprowadzone w tym roku.

źródło: UM Dąbrowa Górnicza

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Powstała specjalna poradnia dla covidowych ozdrowieńców. Bez kolejek do specjalistów

Ministerstwo Zdrowia sprawdza aferę ze szczepieniami aktorów. „To nieetyczne”

Podatek cukrowy rozłoży na łopatki branżę napojów? Ceny tych słodzonych cukrem poszybowały w górę!

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button