Region

Deszczówka w Bytomiu to od teraz „miejski problem”

Bytom bierze na swoje plecy jeszcze jedną miejską funkcję. Miasto Bytom przejmuje w całości miejską sieć deszczową. Z czym się to wiąże?

 

 

W sklepach znowu GODZINY DLA SENIORÓW! Nie wszyscy są tym zachwyceni

Miasto Bytom przejmie od Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. sprawy związane z deszczówką. Dzięki temu, będzie można rozpocząć inwestycje związane z modernizacją i rozbudową kanalizacji deszczowej w mieście. Proces przygotowywany od 2019 formalnie rozpocznie się na najbliższej sesji Rady Miejskiej – mówi Mariusz Wołosz.

Przypomnijmy, że sieć kanalizacji deszczowej i roztopowej wymaga modernizacji, a co za tym idzie dużych nakładów finansowych. Remonty są niezbędne, bowiem kanalizacja, a także infrastruktura ją obsługująca jest nie tylko wyeksploatowana, ale również przestarzała. Efekty tego są widoczne podczas intensywnych opadów deszczu, które kilkakrotnie wystąpiły w tym roku i spowodowały zalania między innymi ulicy: Frenzla w Miechowicach, Piłsudskiego i Głębokiej, skrzyżowania ul. Wrocławskiej i Kolejowej w Śródmieściu czy ulicy Dworskiej.

Niemodernizowana kanalizacja deszczowa w wielu częściach miasta nie potrafi odebrać dużej ilości wody, co powoduje podczas silnych opadów lokalne podtopienia. Przejęcie kanalizacji przez gminę ma to zmienić – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. Miasto przeprowadziło szczegółowe analizy, na podstawie których zdecydowaliśmy się umorzyć udziały gminy Bytom w BPK Sp. z o.o. poprzez zbycie udziałów i obniżenie kapitału zakładowego spółki, a następnie zakupić zorganizowaną część przedsiębiorstwa – podkreśla Michał Bieda.

Warto podkreślić, że proces przejęcia sieci kanalizacji deszczowej i roztopowej rozłożony został na kilka etapów. Sieć, którą przejmie wkrótce miasto została nie tylko zinwentaryzowana, ale wykonano również analizy oraz opinie prawne dotyczące m.in.: kosztów ponoszonych przez BPK Sp. z o.o. związanych z odbiorem i odprowadzaniem wód opadowych i roztopowych z terenu gminy Bytom oraz wartości środków trwałych spółki BPK . Aby jednak doszło do przejęcia sieci deszczowej przez miasto Rada Miejska musi wyrazić zgodę na zbycie części udziałów w Bytomskim Przedsiębiorstwie Komunalnym Sp. z o.o. To z kolei umożliwi zakup zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki na rzecz gminy Bytom, która tym samym stanie się właścicielem sieci kanalizacji deszczowej i roztopowej.

Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zbycie udziałów w Bytomskim Przedsiębiorstwie Komunalnym Sp. z o.o. należących do gminy Bytom będzie przedmiotem obrad najbliższej, 26 października sesji Rady Miejskiej. Jeśli uchwała zostanie przyjęta przez radnych, trafi wówczas do nadzoru prawnego wojewody śląskiego, co nie wstrzymuje jednak prac związanych z procesem przejmowania sieci deszczowej przez gminę od Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.

 

red: W.Żegolewski
źródło: UM Bytom/Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Są NOWE OBOSTRZENIA w strefach żółtych i czerwonych! Zakaz wesel, szkoły zdalnie, 50% w autobusach!

Śląskie: Nowe powiaty i miasta w rozszerzonej CZERWONEJ STREFIE od 17 października!

Wojewoda śląski na kwarantannie. Jeden z pracowników biura ma koronawirus

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close