reklama
KategorieKultura i rozrywkaPodróżeSilesia Flesz najnowsze informacjeStyl życia

Duch maszynisty opowiada o wypadku kolejowym. Nowa atrakcja turystyczna na Śląsku, serio

reklama

Nowe, obowiązkowe miejsce dla miłośników kolei w Polsce. Multimedialna ścieżka dydaktyczna w Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach w woj. śląskim. Wideo

 

Kolej wąskotorowa w Rudach ma nową atrakcję. Koniecznie zajrzyjcie do zabytkowej lokomotywowni, jeśli jesteście miłośnikami kolei. Ta nowość to multimedialna ścieżka edukacyjna. To miejsce, w którym duch maszynisty parowozu opowie… historię swojego wypadku, a wbudowane w wagon kino VR pozwoli wirtualnie poprowadzić pociąg na trasie Rudy – Rybnik. W niedzielę, 24 lipca, pierwsi goście zobaczyli multimedialną ścieżkę w Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach.

ZOBACZCIE WIDEO I CZYTAJCIE DALEJ POD FILMEM

reklama

-Przedstawiamy historie związane bezpośrednio z naszą stacją. Zaczynamy od kiosku multimedialnego, gdzie nawet najmłodsi mogą sobie sformułować skład przed odjazdem, poukładać puzzle, związane z naszą stacją. Dorośli zaś mogą zapoznać się z historią kolei. Dalej mamy mapping, na którym widać, jak działa i jak jest zbudowany kocioł, którędy przechodzi para. Następnie jest opowieść ducha, która jest związana już typowo z historią naszej stacji – opowiada o nowych atrakcjach w Rudach Krzysztof Kopeć z Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach.

Ścieżkę przygotował SimKol

Multimedialna ścieżka dydaktyczna wchodząca w skład całego muzeum to połączenie ducha nowoczesności z tradycją i historią kolei. Twórcy tego wirtualnego projektu przyznają, że było to duże wyzwanie. Choćby z uwagi na fakt, że obiekt wpisany jest do rejestru zabytków, a wszystkie prace odbywały się pod nadzorem konserwatora.

-Okiennice, które zabudowywaliśmy, to oryginalne okiennice z czasu budowy parowozowni. Zostały zabudowane specjalnymi ramami, w których zostały zamontowane telewizory ukazujące historii kolei. Wiele też było wyzwań, dotyczących samego budynku i warunków oświetleniowych. Musieliśmy wykonać instalację oświetleniową, pozwalającą na wyeksponowanie wszystkich elementów – mówi Piotr Szot, SimKol Symulatory Kolejowe.

Piotr Szot SimKol
Piotr Szot SimKol, Symulatory Kolejowe

Pokazy w kuźni

W rudzkiej wąskotorówce można przenieść się w czasie nie tylko za sprawą nowoczesnej ekspozycji muzealnej. W każdą niedzielę są tu pokazy w kuźni, gdzie z pomocą kowala można wykuć różne przedmioty.

-Tu się naprawiało wszystko, co było potrzebne do tego, żeby parowozy jeździły, żeby to wszystko grało. Teraz jesteśmy muzeum kowalstwa, aczkolwiek żywym muzeum. Tu są pokazy, przyjmujemy wycieczki szkolne, indywidualne, robimy różne rzeczy na sprzedaż, pamiątki i tak dalej. Kuźnia nadal żyje – mówi Michał Polakiewicz, kowal.

Wprawdzie oficjalne otwarcie multimedialnej ścieżki dla zwiedzających dopiero w nadchodzący weekend, to pierwsi miłośnicy kolei mielu już okazję zobaczyć nową ekspozycję.

-Trzeba też połączyć trochę klasyki z nowoczesnością. I to może też pokazać, że coś, co z zewnątrz – tak jak tutaj na dworze – może być troszkę starsze, to wewnątrz może jednak pokazywać tę kolej, ale od tej strony nowoczesnej – mówi Mateusz, zwiedzający z Katowic.

-Jestem tu pierwszy raz z synem i z ciekawości, bo znalazłem w Internecie, żeby zobaczyć, jak to wygląda. Pokazać synowi wąskotorowe koleje. I nam się podoba, stare rzeczy, warto zwiedzić – mówi Andrzej, zwiedzający z Kotulina.

Prace nad multimedialną ścieżką w zabytkowej stacji kolei wąskotorowej w Rudach trwały łącznie sześć miesięcy. Efekty można oglądać w każdą niedzielę.

Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu „Kolejka Wąskotorowa – cel turystyczny w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska”.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button