reklama
Kategorie

Górny Śląsk na weekend! Sprawdź, co warto zobaczyć [10 miejsc]

reklama

Górny Śląsk skrywa wiele ciekawych, niekiedy tajemniczych miejsc do odkrycia. Poznaj historię tego regionu – sprawdź 10 ciekawych kierunków podróży!

 

Górny Śląsk to nie tylko kopalniane serce Polski, ale także region z wieloletnią tradycją, kulturą, historią. Województwo śląskie od lat prężnie rozwija się na wielu płaszczyznach, przyciągając turystów z kraju i spoza granic Polski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

reklama

Co zobaczyć na Śląsku? GÓRNY ŚLĄSK: 10 ciekawych kierunków podróży

Sprawdź kolejne 10 ciekawych kierunków podróży na terenie Śląska – zobacz, gdzie warto się udać!

Pustynia Siedlecka

Ten obszar położony w pobliżu wsi Siedlec, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, zajmuje 25 hektarów i częściowo zalesiony jest sosną. Na terenie pustyni znajduje się oczko wodne, a w nim skupisko roślin szuwarowych. Pustynia Siedlecka jest chętnie odwiedzana przez turystów, amatorów sportów motorowych. Na jej terenie rozgrywały się różne atrakcje sportowe, jak np. 1. Ogólnopolski Biegu Pustynny „Pustynna10” czy 1. Mistrzostwa Polski w Biegu Pustynnym.

Lasy Murckowskie, hałda na Murckach

Ten rozległy kompleks leśny, położony na terenie Katowic, Tychów i Mysłowic, jest prawdziwym rajem dla miłośników leśnych wędrówek. Na terenach Lasów Murckowskich znalazło się miejsce dla aż 7 tras rowerowych i 10 szlaków pieszych (o łącznej długości ponad 200 km!).

Wieże KWK Polska w Świętochłowicach

Górny Śląsk to oczywiście kopalnie! Dwie wieże, zdobiące świętochłowicką Zgodę, są pozostałością po kopalni powstałej w 1873 roku z połączenia pól górniczych „Boheln”, „Gefall”, „Faustin” i „Hexenkessel”. Wieże z kolei powstały w latach 1884-1887 i zostały wyposażone w nowoczesne, jak na tamte czasy, maszyny wyciągowe. Obecnie wieże znajdują się na Szlaku Zabytków Techniki, w 2015 zostały zrewitalizowane i oddane do użytku turystów.

Szyb Maciej w Zabrzu

Szyb Maciej to jeden z budynków pierwszej w Zabrzu prywatnej kopalni – Concordia. Obecnie szyb został odnowiony i udostępniony turystom. Do zobaczenia są zabytkowe obiekty kopalniane, duża, parowa maszyna wyciągowa. Gdy zgłodniejecie podczas zwiedzania, możecie wstąpić do restauracji, serwującej okoliczne przysmaki.

Górnośląskie koleje wąskotorowe

Kolejny punkt podróży o charakterze górniczym, ale w końcu z tego Górny Śląsk słynie. Tym razem atrakcja spodoba się z pewnością wszystkim lubującym się w lunaparkach (nie tylko dzieciom!). Górnośląskie koleje wąskotorowe kursują na trasie Bytom-Tarnowskie Góry-Miasteczko Śląskie. Co ciekawe, jest najdłużej kursującą (nieprzerwanie) koleją wąskotorową w Europie.

Beskidzka Trójwieś

Trójwieś położoną w Beskidzie Śląskim tworzą Istebna, Jaworzynka i Koniaków. Może nie jest tak popularna, jak okoliczne, górskie kurorty typu Wisła, Szczyrk czy Ustroń, ale z pewnością posiada własny, unikatowy klimatem i górskim folklorem, którym można się zachwycać nie tylko w lato! Co nas czeka w Beskidzkiej Trójwsi? Na przykład, góra Ochodzita i słynne koronki w Koniakowie, Przełęcz Kubalonka czy trójstyk w Jaworzynce (zetknięcie się granic trzech Państw: Polski, Słowacji i Czech).

Bazylika Piekarska

A właściwie – Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskim, wchodząca w skład Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Bazylika jest jednym z największych sanktuariów śląskim. Co roku z Tarnowskich Gór do Piekar Śląskich właśnie podąża jedna z najstarszych pielgrzymek ślubowanych na świecie. Zwiedzając Bazylikę, warto zwrócić uwagę na obraz Matki Boskiej Piekarskiej, któremu przypisuje się cudowne właściwości.

Zamek w Chudowie

Górny Śląsk to w dużej mierze ruiny historycznych zamków. Renesansowy zamek, którego ruiny można zwiedzić w Chudowie, wzniesiony został w latach 30. XVI w. przez szlachcica – Jana Saszowskiego z Gierałtowic. Zamek zbudowany został na planie prostokąta, w jego środku znajdował się dziedziniec ze studnią. Po pożarze w 1875 roku zamek ucierpiał i od tego momentu zaczął popadać w ruinę. Nad jego obecną odbudową i rewitalizacją czuwa Fundacja Zamek Chudów.

Zespół pałacowo-parkowy w Świerklańcu

Zespół pałacowo-parkowy z XIX w. niegdyś należał do rodziny magnatów przemysłowych – Henckel von Donnersmarck. Położony jest w dolinie rzeki Brynicy. Jego centrum w czasach świetności stanowił (nieistniejący dziś) pałac w stylu neorenesansowym. Na terenie obiektu zachowało się jednak wiele ciekawych obiektów architektonicznych, jak amfiteart, kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, folwark czy pałacyk Dom Kawalera.

Góra Czantoria Wielka

Jest to najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim, dominujące w północnej części tego pasma. Jednocześnie jest też szczytem granicznym między Polską a Czechami. Przez szczyt Wielkiej Czantorii przebiega główny wododział Polski, będący granicą między zlewiskami Odry i Wisły. Po czeskiej stronie granicy znajduje się stalowa wieża widokowa. Czantoria Wielka jest węzłem szlaków turystycznych, którymi można dojść na Soszów Wielki, Czantorię Małą, Stożek, Tuł czy do Ustronia, Nydki lub Trzyńca.

(Marlena Borczyk)

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button