reklama
Kategorie

IMGW ostrzega przed burzami i gradem. Na południu kraju upał, ale chwilowy [POGODA]

reklama

Burz z gradem i silnego wiatru mogą się spodziewać dziś mieszkańcy czterech województw. IMGW wydał alerty I i II stopnia.

 

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

reklama

Burze występować będą na zachodzie, północy oraz miejscami w centrum kraju. Głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, do 20 mm, porywy wiatru do 90 km/h (lokalnie możliwe do 100 km/h) oraz opady gradu.

Polska znajduje się w rozległym ciepłym wycinku niżów z ośrodkami nad Niemcami oraz Bałtykiem, wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego zaznaczał się będzie pofalowany front atmosferyczny, po południu na północny zachód nasuwać się zacznie strefa frontu chłodnego. Z południowego zachodu napływa bardzo ciepłe powietrze polarne morskie.

Największym zagrożeniem będą silne porywy wiatru do 90 km/h, a w centralnej i południowo-zachodniej Polsce (obszar `1a`) nawet do 100 km/h. Z uwagi na duże zasoby wilgoci oraz tendencję burz do łączenia się, punktowo opady deszczu będą ulewne, natężenie ich może wynosić do 10-20 mm/h; kumulacje sum opadów są mało prawdopodobne. Spodziewamy się też opadów gradu, w przypadku burz superkomórkowych również dużego o średnicy do 3-4 cm. Warunki termodynamiczne oraz duże zasoby wilgoci w przyziemnej warstwie atmosfery wskazują na możliwość wystąpienia trąby powietrznej.

Pierwszych burz spodziewamy się na północnym zachodzie kraju już około południa i przemieszczać się one będą w kierunku północno-wschodnim. W tej części kraju warunki do rozwoju burz będą słabsze, zasoby energii konwekcji mniejsze (MU CAPE do 1200 J/kg), zasoby wilgoci mniejsze (TPW do 32 mm), a przede wszystkim rozwój swobodnej konwekcji ograniczać będzie duże zachmurzenie.

Jednakże bliskość ośrodków niżowych i związanych z nimi wielkoskalowymi ruchami wznoszącymi sprawiać będzie, że pomimo obecności zachmurzenia występować będą warunki korzystne do powstania burz. Wczesnym popołudniem na zachodzie zaczną pojawiać się burze związane z linią zbieżności, początkowo w formie izolowanych komórek (również superkomórek), które w dalszych godzinach łącząc się w liniowy układ wielokomórkowy przesuwać się będą w kierunku wschodnim/północno-wschodnim.

Z uwagi na rozbieżności w danych prognostycznych zarówno obszar wystąpienia najsilniejszych zjawisk jak i ich natężenie może zostać zaktualizowane wraz z rozwojem sytuacji burzowej.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje także o prognozowanych upałach, które mogą wystąpić na południu kraju. Synoptycy prognozują, że w Opolu, Katowicach, Krakowie, Rzeszowie i Częstochowie termometry wskażą dziś do 30 stopni Celsjusza.

Od jutra znowu ochłodzenie. Termometry w Katowicach pokażą jutro maksymalnie 17 stopni.

Źródło: IMGW

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Stabilizuje się sytuacja na rynku pracy w Polsce. Ofert pracy coraz więcej

Kolejne powikłania po COVID-19? Lista jest coraz dłuższa!

Na Giełdzie Samochodowej w Gliwicach powstanie targowisko! Od kiedy?

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button