Artykuł SponsorowanyBiznesKraj

Inflacja a ochrona BHP pracownika

Inflacja wpływa na całą gospodarkę. Wzrastają koszty pracy, z którymi coraz trudniej poradzić sobie przedsiębiorcom. Na wzrost inflacji ma z pewnością wpływ skokowy wzrost cen kluczowych surowców, ale i polityka monetarna. Podniesienie stóp procentowych przy sporym spadku realnej wartości złotego doprowadziło do nieraz horrendalnego wzrostu cen kredytów, który objął nie tylko branżę nieruchomości, ale i innych przedsiębiorców. Mimo wzrostu kosztów pracy przedsiębiorcy na cięcie niektórych kosztów nie mogą sobie pozwolić, a wśród nich jest ochrona BHP pracownika.

 

Dlaczego pracodawca nie może sobie pozwolić na cięcie kosztów związanych z BHP? 

Utrzymanie kosztów BHP na tym samym poziomie w związku z wzrostem inflacji jest niemożliwe. Nie można też sobie pozwolić na ich cięcie, ponieważ ochrona BHP pracownika jest prawnie wymagana. Na bezpieczeństwie oszczędzać nie można, szczególnie, że niesie to ze sobą poważne skutki w postaci zwiększenia ilości wypadków, a tym samym renomy przedsiębiorstwa, a w konsekwencji danej branży. To może przekładać się nawet na jej konkurencyjność na rynku europejskim, gdzie inflacja utrzymywana jest na niższym poziomie niż w Polsce. Inflacja w Polsce w sierpniu wyniosła już powyżej 16% i nie wpływa na to jedynie wojna na Ukrainie, ale przede wszystkim szereg działań polityki monetarnej, wprowadzenie Nowego Polskiego Ładu, wzrost kosztów księgowych, wzrost podatków i danin przy jednoczesnej próbie wskrzeszenia branż, które najbardziej ucierpiały na skutek pandemii. Przy wzroście kosztów pracy jest jednocześnie oczekiwanie, co do tego, by marże pozostały na podobnym poziomie, by nie doprowadzić do kolejnego wzrostu cen. Tymczasem inflacja w strefie euro także rośnie, ale nie tak dynamicznie i wyniosła w sierpniu 9,1%. Mimo wzrostu kosztów pracy przedsiębiorcy nie mogą pozwolić sobie na oszczędności na bezpieczeństwie. Trudno sobie wyobrazić, że przedsiębiorcy w branży budowlanej, spożywczej czy przemysłowej zaczęliby oszczędzać chociażby na obuwiu roboczym, bo przecież muszą utrzymać standardy bezpieczeństwa na określonym poziomie. Szukając dobrej oferty, przy obecnym wzroście cen, warto sprawdzić ofertę na stronie: https://pol-paw.pl/obuwie-i-ochrona-nog-c-23.html i wybrać odpowiednie, obuwie robocze antypoślizgowe, z podnoskiem, wkładką antyprzebiciową czy przeznaczone dla branży spożywczej.     

Konkurencja na rynku i przepisy prawne zobowiązują do utrzymania standardów BHP

Żadna firma nie może pozwolić sobie na obniżenie standardów bezpieczeństwa, bo skutkowałoby to wysokimi karami, a w konsekwencji nawet jej wykluczeniem z rynku. W branży, gdzie pracownicy narażeni są na przenoszenie ładunków elektrostatycznych, konieczne jest stosowanie obuwia antyelektrostatycznego i nie ma od tego odstępstw. Wysokiej jakości produkty można znaleźć na stronie: https://pol-paw.pl/polbuty-c-25.html. Dzięki odpowiedniej ochronie antyelektrostatycznej firma produkująca podzespoły dla branży IT, czy serwerownia albo firma branży chemicznej może zachować europejskie standardy jakości w kwestii bezpieczeństwa. Rosnąca inflacja często zmusza branże do cięcia kosztów jeśli chodzi o inwestycje w innowacyjność, natomiast BHP nie może podlegać cięciom kosztów.   

Wzrost kosztów pracy w miesiącach zimowych nie może odbić się na BHP

We wszystkich branżach w związku z wzrostem cen na rynku energetycznym koszty pracy w miesiącach zimowych wzrosną. Już teraz wiele firm musi zastanawiać się nad tym, jak je zoptymalizować. Konieczne jest przecież zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków pracy, co wiąże się także z utrzymaniem odpowiedniej temperatury bądź zapewnieniem ciepłej odzieży roboczej i obuwia roboczego. Jeżeli chodzi o to ostatnie, to dobrą ofertę można znaleźć w sklepie z art. BHP na stronie: https://pol-paw.pl/buty-ocieplane-zimowe-c-30.html. Wśród bogatego asortymentu jest odpowiednie obuwie robocze zimowe dla branży budowlanej, służb mundurowych, a także wielu innych. W ciężkich pracach wykonywanych na zewnątrz pracownicy muszą mieć zapewniony komfort termiczny. W innym przypadku owe prace muszą zostać wstrzymane, a przecież firmy na przestoje pozwolić sobie nie mogą, bo wiąże się to z kolejnymi stratami. 

Powiązane artykuły

Należy liczyć na to, że w niedługim czasie koszty pracy zaczną wreszcie spadać i obniży się inflacja. Mimo wszystko jednak standardy BHP należy utrzymywać na wysokim poziomie.                            

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button