Artykuł SponsorowanyKobietaZdrowie

Jak działa kalkulator ciąży? Oblicz termin porodu!

Czy wiesz, jak ocenić, w którym tygodniu ciąży jesteś? Kalkulator ciąży to narzędzie pozwalające na oszacowanie wieku ciąży. Dzięki temu oszacujesz, kiedy powinnaś spodziewać się terminu porodu.

Sprawdź, jak odpowiednio wykorzystać kalkulator ciąży, by określić, ile tygodni ma twoje maleństwo i kiedy przyjdzie na świat. Zapraszamy do lektury i zachęcamy do skorzystania z kalkulatora ciąży!

Kalkulator ciąży — jak dokładny jest kalkulator porodu?

Do obliczania terminów związanych z ciążą stosowana jest tak zwana reguła Naegelego opracowana przez niemieckiego położnika. Franz Naegele opisał tę metodę już w XVIII wieku. Zasada działania kalkulatora ciąży jest prosta. Termin porodu obliczany jest od dnia ostatniej miesiączki, do którego dodać należy siedem dni, po czym odjąć trzy miesiące, a następnie dodać 365 dni. Oczywiście należy brać pod uwagę fakt, że każda ciąża przebiega indywidualnie, a wynik otrzymany przez kalkulator ciąży termin jest jedynie szacowanym, przy założeniu, że ciąża trwać będzie około 40 tygodni. Ciąża powinna trwać około 38 tygodni liczonych od momentu zapłodnienia do momentu porodu. Okres 40 tygodni ujęty jest w kalkulatorze ciąży z uwagi na trudny do określenia dokładny moment zapłodnienia — zamiast tego używa się więc konkretnej daty, jaką jest dzień ostatniej miesiączki. Od wyniku uzyskanego przez równanie Naegelego należy więc odjąć około 14 dni, by uzyskać wiarygodny, choć wciąż niedokładnie oszacowany wynik.

Kalkulator ciąży — dlaczego ocena tygodnia ciąży jest istotna?

Wiedza o tym, w którym tygodniu ciąży jesteś, lub możesz być jest istotna dla każdej kobiety. Świadomość ta pozwala na większą kontrolę i świadomość, czy aktualne objawy ciąży są prawidłowe, a w przypadku podejrzenia ciąży, kiedy zrobić wiarygodny test. W odpowiednich tygodniach ciąży warto też zrobić określone badania lekarskie. Oczywiście sam kalkulator ciąży nie powinien być jedynym narzędziem określającym daty związane z poczęciem i rozwojem płodu, wizyta u ginekologa i pozostawanie pod kontrolą lekarza podczas całej ciąży jest niezbędne dla bezpieczeństwa jej przebiegu. Pierwsze USG powinno się wykonać pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży. Podczas badania USG mierzona jest wielkość pęcherzyka ciążowego, co pozwala na określenie wieku płodu i oszacowanie terminu kolejnych etapów ciąży i jej rozwiązania.

Wiek ciąży, a badania i suplementy

Najwygodniejszą formą kalkulatora porodu jest forma narzędzia dostępna online, ukazująca dokładne obliczenia od razu po wpisaniu daty ostatniej miesiączki. Kalkulatory ciąży dostępne w Sieci pokażą szacowany tydzień ciąży i termin porodu, mogą zawierać też inne informacje. Na przykład obliczenia, kiedy rozpoczną się kolejne trymestry ciąży, kiedy mogą wystąpić konkretne objawy związane z ciążą i tym podobne.

Jeśli jesteś w ciąży, koniecznie wykonaj odpowiedni pakiet badań krwi, pozwalający ocenić, jakie suplementy powinnaś przyjmować. Suplementy dla kobiet w ciąży najlepiej dobierać zależnie od poziomu określonych pierwiastków we krwi, by nie dopuścić do przedawkowania żelaza lub witamin. Od początku ciąży, a nawet podczas jej planowania niezbędne jest przyjmowanie kwasu foliowego, wspierającego rozwój płodu i wspomagającego ciążę. Skorzystaj z kalkulatora porodu, by wiedzieć więcej o swojej ciąży i świadomie zadbać o jej bezpieczeństwo i prawidłowy przebieg!

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button