reklama
KategorieKobietaKultura i rozrywkaPodróżeSilesia Flesz najnowsze informacjeStyl życia

Jak tu nie lubić Katowic wiosną. Kwitną bajkowo kolorowe krokusy. To śląska Dolina Chochołowska

Zwiastują wiosnę i są cenną przyprawą

W zeszłym roku zakwitły wcześniej, bo na początku marca. W tym roku – 17 marca dopiero rozkwitają. Słynne krokusy w Katowicach. Kwietne pole przy Muzeum Śląskim najbardziej „instagramable” miejsce wiosną w mieście. Koniecznie idźcie w weekend na spacer.

 

Całe pole żółtych, białych i fioletowych krokusów zakwitło już przy Muzeum Śląskim w Katowicach. Są tuż przy budynku dyrekcji, w którym jest też bistro Moodro. Krokusy w Katowicach wyrosły i zakwitły, bo w połowie marca 2022 było kilka ciepłych i słonecznych dni. Niewielki, ale bardzo efektowny dywan z tych kwiatów (fioletowych)jest też na pasie rozdzielającym jezdnie na alei Roździeńskiego obok NOSPR. Piękne pole krokusów co roku zakwita też w Parku Śląskim. To nasza śląska Dolina Chochołowska. To miejsce w Tatrach ma najsłynniejszy dywan z krokusów w Polsce.

CZYTAJ TEŻ:

JAK DOJECHAĆ W TATRY? BĘDZIE NOWY POCIĄG

reklama

Ale i na Śląsku jest pięknie w marcu 2022. Zobaczcie żółte, białe i fioletowe krokusy w Katowicach.

Krokusy w Katowicach przy muzeum
Krokusy w Katowicach przy muzeum. F. Dorota Niećko

Kiedy kwitną krokusy?

Krokusy (szafrany) to obok przebiśniegów najlepszy dowód, że jest wiosna. Żeby rosnąć i kwitnąć, potrzebują dobrze nasłonecznionego miejsca i wilgotnego podłoża. Nawet jeśli po słonecznych dniach spadnie śnieg, wytrzymają. Pierwsze krokusy pojawiają się często już w marcu, gdy tylko topnieje śnieg, a nawet w lutym – tak było np.  w Katowicach w 2020 roku. Jednak z reguły główny wysyp krokusów następuje w kwietniu. Przy Muzeum Śląskim w kwietniu zobaczymy też pole hiacyntów.

 

Krokusy w Katowicach przy muzeum
Krokusy w Katowicach przy muzeum. F. Dorota Niećko

Krokusy nie wyrosły przy Muzeum Śląskim same. To rośliny cebulowe, które często sadzimy też w ogrodach. Ich zasadzenie było zaplanowane w przetargu pt. „Bieżąca pielęgnacja i utrzymanie zieleni na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach”, jaki muzeum ogłosiło jeszcze w 2018 roku. Zapisano w nim, że w ramach opieki nad ogrodem przy muzeum, ogrodnicy muszą zasadzić krokusy i hiacynty. Z tego przetargu wiemy też,  jak duże dokładnie jest pole krokusów – ma 170 metrów kwadratowych. Na metr kwadratowy trzeba było posadzić 120 cebulek. Pole hiacyntów jest mniejsze, ma 14 mkw i jest tu 40 cebulek na metr.

WIĘCEJ POZYTYWNYCH WIADOMOŚCI:

PIEROŻKI I PIELMIENI Z SOSNOWCA TO HIT. W GODZINĘ SPRZEDALI CAŁY ZAPAS

Krokusy to nie tylko wiosenne byliny cebulowe. Ludzie uprawiają je od wielu tysięcy lat. I nie tylko ze względu na efektowne kwiaty. Pozyskiwano z nich cenny szafran (stąd ich nazwa: szafrany). To bardzo cenna przyprawa. Na jeden kilogram potrzeba 150 tys. kwiatów. Służyły też do produkcji perfum.

Oto pole krokusów przy muzeum w czwartek 17 marca 2022 rano.

Krokusy w Katowicach przy muzeum
Krokusy w Katowicach przy muzeum. F. Dorota Niećko

Ogród w Katowicach przy Muzeum Śląskim ma też inne pachnące rośliny. Na skarpie od strony alei Roździeńskiego rośnie kocimiętka, jest też mięta i mikołajek płaskolistny. Na skarpie rośnie aż 160 tys. roślin.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button