reklama
Artykuł SponsorowanyZdrowie

Jakie półprawdy krążą wokół tematu depresji pediatrycznej?

reklama

Depresja może dotyczyć dzieci w każdym wieku, nawet nastolatków. Depresja pediatryczna to termin kliniczny określający depresję, która dotyka około 3% dzieci w wieku od 3 do 17 lat.

 

„Dzieci okazują smutek w ten sam sposób, co dorośli”

Może być trudno odróżnić nastroje typowe dla dzieciństwa od objawów depresji u dzieci. Możemy uniknąć rozpowszechniania błędnych powszechnych przekonań, rozumiejąc, jak melancholia i depresja wpływają na dzieci. Po więcej informacji zapraszamy do niniejszego artykułu.

Dzieciom brakuje umiejętności przekazywania melancholii za pomocą mowy lub poznania. Zamiast tego powszechne są bóle, wyczerpanie i ospałość, a także płaczliwość, fałszywe poczucie winy, izolacja i gniew.

reklama

„Odpowiedzialny rodzic zawsze wykryje depresję u swojego dziecka”

Większość smutnych młodych ludzi ukrywa swoje myśli i uczucia. Zazwyczaj robią to, ponieważ nie chcą być postrzegani jako smutni. W rezultacie stają się zirytowani i wycofani. Mimo że zmagają się z emocjami, niektórzy młodzi ludzie przykrywają wszystko uśmiechem. Małe dzieci mogą nie zdawać sobie sprawy z intensywności własnej melancholii, co utrudnia im przekazanie jej swoim opiekunom.

Tylko mając świadomość zachowań i objawów charakterystycznych dla wieku, rodzice mogą zrozumieć uporczywą melancholię i depresję. Na przykład młodsze dzieci są podatne na bóle, płaczą i jęczą, gdy są zdenerwowane. Na tym etapie starsze dzieci stają się zirytowane, introwertyczne i unikają sytuacji społecznych. Dzieci w wieku szkolnym często mają problemy z koncentracją, czują się nieswojo, walczą lub wyrażają niechęć do wykonywania zadań. Wiedza, jakich wskaźników szukać, może pomóc w ustaleniu, czy Twoje dziecko ma depresję.

„Chronicznym smutkiem nie należy się przejmować, ponieważ ten zniknie sam z siebie”

Jakie półprawdy krążą wokół tematu depresji pediatrycznej? (fot. mat. partnera)
Jakie półprawdy krążą wokół tematu depresji pediatrycznej? (fot. mat. partnera)

Przewlekła melancholia może wskazywać, że dziecko cierpi na niezdiagnozowaną depresję pediatryczną. Ignorowanie problemu też nie pomoże. Depresja to poważna, ale uleczalna choroba, która wymaga pomocy specjalisty.

„Nie rozmawiaj z dziećmi o chorobie, bo to tylko pogłębi ich stan”

Wzmacniając ich myśli i doświadczenia, rozmowa z dzieckiem o smutku może naprawdę pomóc zminimalizować objawy. Uczy ich także o ich emocjach i sposobie ich wyrażania. Dzieci muszą czuć, że nie są same, że są kochane i otoczone opieką, dlatego ważne jest wsparcie i zachęta.

„Brak sprawdzonych metod leczenia”

Depresja dziecięca wpływa na zdolność dziecka do myślenia, odczuwania i postępowania. Terapia konwersacyjna pomoże rozwinąć zdolności poznawcze Twojego dziecka, przeformułuje myśli i uczucia w bardziej pozytywny sposób oraz rozwinie proaktywną i zdrową ekspresję behawioralną.

Podsumowanie

Temat problemów ze zdrowiem psychicznym dziecka jest tak złożony i wrażliwy, że w końcu mowa o młodym człowieku, który jest po prostu nieprzystosowany do pewnych stanów emocjonalnych. Dlatego tak ważne jest wsparcie rodziców i pomoc psychologiczna, którą w dzisiejszych czasach można otrzymać zdalnie dzięki aplikacjom psychoterapeutycznym.

źródło: artykuł partnera

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button