Region

Katowice: Centrum Przesiadkowe „Sądowa”-kolejny etap prac i zmiany w organizacji ruchu

Przy ul. Sądowej powstaje centrum przesiadkowe, które będzie obsługiwać kursy dalekobieżne. Prace w tym rejonie rozpoczęły się w ubiegłym roku, a od czwartku 1 sierpnia wejdą w kolejny etap. W związku z zakresem planowanych prac, nastąpi zmiana w organizacji ruchu.

 

Na bogato! TOP 5 Silesia Flesz wozi Kajetan Kajetanowicz!

– Wykonawca realizuje przebudowę układu drogowego, trwają prace wzdłuż ulicy Goeppert-Meyer. Przybudowa tej ulicy realizowana jest etapami od kwietnia, a zakończy się w listopadzie. W czwartek rano wdrożona zostanie tymczasowa organizacja ruchu, polegającą na zawężeniu ul. Goeppert-Mayer do jednego kierunku, tj. od ul. Gliwickiej do Mikołowskiej. Kierowcy jadący od strony ul. Mikołowskiej w stronę Załęża będą musieli kierować się przez Plac Wolności – zapowiada Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta Katowice.

Prace związane są z przebudową ul. Goeppert – Mayer oraz ul. Jana III Sobieskiego, a także wykonaniem sieci kanalizacyjnej oraz elektrycznej/teletechnicznej.

– Zakończono montaż konstrukcji stalowej wiaty peronowej oraz trwają prace związane z montażem paneli dachowych podświetlanych listwami LED. W Budynku Obsługi Podróżnych wykonywane są prace wykończeniowe, jak również prowadzone są prace związane z montażem urządzeń dolnego źródła ciepła. Na zewnątrz trwa przebudowa ul. Geppert – Mayer – podsumowuje stan robót Łukasz Majchrowski, kierownik budowy z firmy Budimex SA.

Przypomnijmy, że Centrum Przesiadkowe „Sądowa” będzie obsługiwało autobusy dalekobieżne zarówno krajowe, jak również międzynarodowe. Będzie to alternatywa dla przewoźników oraz pasażerów obecnie korzystających z prywatnego dworca przy ulicy Piotra Skargi. Projekt zakłada budowę centrum przesiadkowego, obejmującego budynek obsługi pasażerskiej, wiatę peronową, wiatę rowerową, wiatę przystankową oraz otwarty parkingsamochodowy dla 50 samochodów.  Budynek oprócz obsługi podróżnych będzie pełnił funkcję handlowo-usługową. Funkcję handlowa będą pełnić punkt sprzedaży biletów (kiosk), bar wraz z miejscami siedzącymi oraz pomieszczenie sprzedaży biletów transportu międzynarodowego. Funkcję usługową pełnić będzie zlokalizowana na parterze przechowalnia bagażu i poczekalnia dla pasażerów transportu lokalnego oraz większa, zlokalizowana na piętrze dla pasażerów transportu międzynarodowego. Termin zakończenia prac budowlanych na tej inwestycji to koniec bieżącego roku. Wykonawcą inwestycji jest firma Budimex z Warszawy, a jej wartość to 57 mln zł (w tym dofinansowanie wynosi ponad 30 mln zł).

W Katowicach obecnie trwa budowa jeszcze dwóch centrów przesiadkowych – w Zawodziu i Brynowie, a z pierwszego w Ligocie mieszkańcy mogą korzystać od kilku miesięcy. – Budowa centrów przesiadkowych oznacza szereg korzyści. Najważniejsza z nich to możliwość szybkiego dojazdu do centrum miasta i zaoszczędzenia czasu oraz mniejsze koszty paliwa. Dodatkowo, węzły przesiadkowe staną się zachętą do korzystania z komunikacji publicznej, a co niemniej ważne, przyczyniają się do ograniczenia liczby pojazdów na drogach, co zmniejszy hałas i emisję spalin oraz korki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

 

 

źr. UM Katowice

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również

Close
×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close