reklama
Kategorie

Katowice: Straż Miejska sprawdzi sposoby ogrzewania w Murckach

reklama

Katowice przystąpiły do pilotażowego projektu „Zintegrowany system wsparcia polityk i programów Ograniczenia Niskiej Emisji” (ZONE), który polega na wykonaniu inwentaryzacji źródeł ciepła stosowanych na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody w budynkach, która będzie aktualizowana co roku podczas przeglądów rocznych budynków.

 

TOP 5 SILESIA FLESZ podpowiada, co zrobić żeby się nie roztopić w upał 😉

– Do pilotażowej inwentaryzacji wybraliśmy dzielnicę Murcki, która ze względu na swoje położenie oraz zasilanie w różne nośniki energii może być także, w pewnym uproszczeniu, modelem małego miasteczka – mówi Daniel Wolny, kierownik Biura Zarządzania Energią Urzędu Miasta Katowice. – Projekt pilotażowy realizowany będzie przy okazji kontroli wykonywanej przez Strażników Miejskich z Katowic. Należy pamiętać, że każdy Strażnik przed kontrolą powinien pokazać upoważnienie wydane przez Prezydenta Miasta Katowice oraz dokument potwierdzający tożsamość – dodaje kierownik. Do akcji inwentaryzacyjnej włącza się także Śląsko Dąbrowska Spółka Mieszkaniowa, gdzie inwentaryzację przeprowadzą kominiarze w ramach rocznych przeglądów przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.

reklama

Dla niektórych budynków nie wykonana zostanie fizyczna inwentaryzacja, ponieważ wykorzystane zostaną dane w posiadaniu Miasta Katowice oraz innych właścicieli budynków. Taki scenariusz założono dla mieszkańców Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Projekt realizowany jest w celu uzyskania danych, które będą wykorzystywane przy wypracowaniu na poziomie centralnym i lokalnym efektywnych programów wsparcia działań na rzecz czystego powietrza. Przykładowo będzie można oszacować wielkość potrzebnych środków na wymianę źródeł ciepła, a także potencjalne. Udział w projekcie jest bezkosztowy dla miasta.

W projekcie pilotażowym bierze udział 9 gmin (Opoczno, Skała, Skawina, Zabrze, Karczew, Mszana Dolna, Nowy Targ, Ustroń i Katowice). Wykonawcą projektu jest konsorcjum złożone z Ministra Przedsiębiorczości i Technologii, Instytutu Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Instytut Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy.

Więcej o projekcie: https://zone.gov.pl/

Warto przypomnieć, że w Katowicach realizowanych jest szereg działań związanych z walką o czyste powietrze, które zostały w ostatnich dniach docenione przez prestiżowy magazyn „Forbes”, który opublikował 11 czerwca tego roku ranking najbardziej ekologicznych miast w Polsce. Katowice drugi rok z rzędu zajęły w tym rankingu pierwsze miejsce! Pod uwagę brano głównie działania miast w zakresie walki z niską emisją. To pokazuje, że działania Katowic są zauważane w skali ogólnopolskiej przez niezależnych ekspertów i specjalistów.

Wiele miast w Polsce w okresie zimowym zmaga się z problem smogu i aby realnie zmieniać jakość powietrza należy podejmować przez cały rok działania systemowe. W województwie śląskim trendy w tym zakresie zdecydowanie wyznaczają Katowice – zarówno pod względem skali działań, jak i zainwestowanych środków.

 

źr. UM Katowice

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button