reklama
Kategorie

Katowice: Warsztaty projektowe Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki

reklama

Ruszył nabór na warsztaty studialno-projektowe, które mają wyłonić wstępną koncepcję urbanistyczno-architektoniczną Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki oraz zagospodarowania terenu w rejonie ulic Katowickiej i Markiefki w Bogucicach. W ramach warsztatów mają zostać opracowane także wstępne scenariusze aranżacji głównych ekspozycji i szacunkowy kosztorys. Zgłoszenia przyjmowane będą do 28 kwietnia.

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Jerzy Kukuczka to bardzo ważna postać dla naszego miasta. Katowiczanin, który ambitnie dążył do realizacji swoich celów, a dzięki wytrwałości i determinacji, zdobył Koronę Ziemi. Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki ma być z jednej strony miejscem upamiętniającym tego wybitnego himalaistę, a z drugiej ma rozpalać w młodych ludziach zainteresowanie chodzeniem po górach. Centrum ma pełnić funkcje edukacyjne i kulturalne, które będzie przyciągało całe rodziny, które będą mogły aktywnie spędzić tam czas. – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W pierwszej kolejności przeprowadzone zostanę warsztaty studialno-projektowe. Ich celem jest uzyskanie wstępnej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki oraz zagospodarowania terenu w rejonie ulic Katowickiej i Markiefki, gdzie ma ono powstać. W ramach warsztatów mają zostać opracowane także wstępne scenariusze aranżacji głównych ekspozycji i szacunkowy kosztorys. Wystawa główna ma być podzielona na cztery części. Pierwsza ma się skupić na wprowadzeniu w tematykę chodzenia po górach i pokazać historię ich zdobywania przed czasami Jerzego Kukuczki. Druga część eskpozycji ma się znaleźć w dawnym domu himalaisty i przedstawiać jego historię. Główną częścią wystawy będzie przestrzeń główna o powierzchni około 900 m.kw. ukazująca poszczególne wyprawy Jerzego Kukuczki, od przygotowań po sam przebieg, a także rywalizację katowickiego himalaisty z Reinholdem Messnerem. Całość ekspozycji zakończy się przedstawieniem sylwetek innych śląskich himalaistów oraz dzisiejszych trendów wspinaczkowych.

reklama

Nabór na warsztaty ruszył dziś (25.03) i potrwa do 28 kwietnia. Udział w warsztatach mogą wziąć firmy lub zespoły projektowe, które mają doświadczenie projektowo-realizacyjne i wykonały m.in jeden obiekt użyteczności publicznej z zakresu kultury, muzealnictwa, wystawiennictwa, nauki lub edukacji. Musi to być obiekt o powierzchni użytkowej minimum 3000 m2,  oddany do użytku na przestrzeni ostatnich 5 lat (przed terminem składania zgłoszeń udziału w warsztatach). Warsztatowa Komisja Oceniająca, w skład której wejdą przedstawiciele Urzędu Miasta, Muzeum Historii Katowic, Klubu Wysokogórskiego oraz Fundacji Wielki Człowiek, będzie oceniała między innymi: oryginalność  rozwiązań oraz ich atrakcyjność urbanistyczno – architektoniczną. Uczestnicy warsztatów będą mieli sześć tygodni na opracowanie koncepcji.

Forma warsztatów daje taki sam efekt jakościowy jak konkurs i również zapewnia indywidualne rozwiązania. Dzięki warsztatom można uzyskać optymalne rozwiązania koncepcyjne. Kryteria określone w regulaminie warsztatów zapewniają wysoką jakość zaproponowanych rozwiązań. Wybrana w ramach warsztatów koncepcja posłuży w przyszłości do kontynuacji w odrębnym postępowaniu prac projektowych nad Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.

źródło: UM Katowice

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Dlaczego doszło do wybuchu gazu w Zabrzu? Wciąż trwa ustalanie przyczyn eksplozji [WIDEO]

Kilka razy strzelił do żony z broni czarnoprochowej. Jak doszło do zabójstwa w Knurowie? [NOWE FAKTY]

Macie pościel? Pomóżcie szpitalowi w Mysłowicach! Trwa zbiórka [WIDEO]

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button