reklama
Kategorie

Koronawirus w Polsce: Czwarta fala to od 10 tys. do 30 tys. zachorowań na Covid 19 dziennie

reklama

– COVID 19 w każdej zmutowanej formie jest chorobą do końca nieprzewidywalną. Intensywna terapia w najlepszej formie organizacyjnej nie wyleczy tych, którzy ryzykują życiem swoim i innych, unikając szczepień – podkreślił dr hab.n.med. Dariusz Maciejewski, prof. nadzw., krajowy konsultant w dziedzinie intensywnej terapii.

 

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO tego lata w TVS!

Ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej Dariusz Maciejewski przypomniał, że przebieg COVID19, szczególnie w przypadku ludzi obciążonych dodatkowymi schorzeniami systemowymi, okazał się podczas pierwszej i drugiej fali zakażeń SARS CoV-2 śmiertelny.
– W oddziałach intensywnej terapii, które leczyły takich pacjentów, umierało w skali świata i Europy około 56-65 proc. chorych. Nie był to efekt nieumiejętności leczenia lub braku sprzętu czy leków. Zjadliwość samej choroby nałożonej często na to, co obiegowo nazywano schorzeniem współistniejącym nie dawała medycynie, także tej intensywnej, większych szans. – mówi ordynator.

reklama

Dariusz Maciejewski informuje, opierając się na doniesieniach z Wielkiej Brytanii, Izraela, a także wnioskach polskich epidemiologów, że kolejna fala przyniesie od 10 tys. do 30 tys. zachorowań na Covid 19 dziennie. Zaznaczył jednak, że regionalnie te liczby mogą się różnić.
– Już obserwujemy, że 90 proc. pacjentów, którzy umierają na Covid 19 we Włoszech i przebywają na oddziałach intensywnej terapii, to osoby niezaszczepione – mówi ordynator.

Krajowy konsultant w dziedzinie intensywnej terapii podkreśla również, że zmutowane warianty SARS COV-2 –  delta, kappa i lambda – dotykają coraz młodszych ludzi, także dzieci. Zaznacza też, że śmiertelność w przebiegu peruwiańskiego wariantu lambda jest zdecydowanie większa niż w innych sytuacjach.
– Osobnicy w pełni zdrowia bardzo szybko znajdują się w strefie  krytycznego zachorowania. Stąd niezbędne będzie ponownie kwalifikowane leczenie tych chorych w oddziałach zakaźnych i intensywnych terapiach – mówi D. Maciejewski.

Kluczowe dla przeżycia kolejnej fali będzie pewne przeczulenie na pojawiające się objawy. Symptomy będą inne niż w przypadku poprzedniego wariantu alfa.
– Częściej będziemy mieli do czynienia z pojawiającymi się zaburzeniami słuchu, kichaniem czy objawami pseudoanginowymi. Każde opóźnienie terapii będzie się wiązało z ryzykiem ciężkiego zachorowania i śmierci – mówi specjalista, dodając, że osoby szczepione, jeżeli już zachorują, przejdą Covid 19 znacznie łagodniej.

Zdaniem lekarza kolejna fala SARS CoV-2 będzie także wyzwaniem dla służby zdrowia.
– Raczej nie przewiduję utworzenia szpitali covidowych i zapewne będziemy musieli przeorganizować naszą placówkę do regionalnej epidemiologii zachorowań. Największy problem powstanie przy konieczności zachowania dwóch strumieni chorych- tych przeznaczonych do planowego leczenia i zainfekowanych COVID 19 – przyznaje lekarz.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej jest jedną z największych i najbardziej nowoczesnych placówek na południu kraju. Ma m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Polscy strażacy wrócili z Grecji do Katowic [WIDEO]

Kradli rowery miejskie. Namierzyła ich straż miejska [WIDEO]

Niedzielski: osoby zaszczepione nie będą objęte obostrzeniami

 

źr. UM Bielsko-Biała

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button