Kategorie

Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska powołana do życia! [ZDJĘCIA]

Katowice wskazano w rozporządzeniu jako to miasto, które ma koordynować poczynania wszystkich gmin, które wyraziły chęć włączenia się do tworzonej metropolii. Najpierw przeprowadzono konsultacje społeczne, potem przyjęto stosowne uchwały, co pozwoliło Katowicom na skonstruowanie odpowiedniego wniosku. Nadzwyczajną sesję Rady Miasta Katowic zorganizowano w Sali Sejmu Śląskiego. „Nie wyobrażajmy sobie, że teraz, już po 1 lipca nagle wszystko zmieni się jak za sprawą czarodziejskiej różdżki. Dzisiaj rozpoczynamy tak naprawdę pracę, która będzie trwała w nieskończoność” – zaznaczył jeszcze przed głosowaniem Marcin Krupa, prezydent Katowic.

 

„Nie ma wątpliwości, że to historyczna chwila dla naszego całego regionu. Zadanie, które powierzono Górnośląskiemu Związkowi Metropolitalnemu, wypełniliśmy. Wierzę, że metropolia oznacza szybszy rozwój Śląska” – stwierdziła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza i przewodnicząca zarządu GZM. O konieczności podejmowania kolejnych trudów i starań przypomniał z kolei marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa. „Teraz musimy wszyscy tę metropolię wypełnić treścią. Metropolia nie będzie miała żadnego sensu, jeżeli jej działania nie będą jak najbardziej pozytywnie odbierane przez samych mieszkańców. Trzeba więc brać się do roboty.Jeszcze kilka lat temu wśród śląskich samorządowców bez większego problemu można było znaleźć przeciwników takich rozwiązań. Dzisiaj prezydenci, burmistrzowie i wójtowie 41 gmin mówią w tej sprawie zdecydowanie jednym głosem” – powiedział marszałek.

 

Powiązane artykuły

W przegłosowanym przez katowickich radnych wniosków znalazły się m.in. takie informacje jak nazwa nowej metropolii, jej siedziba czy władze. Przypomnijmy, że obecnie (metropolia nie jest żadną formą zamkniętą i w każdym momencie może być uzupełniona przez nowych członków) chęć wejścia w skład metropolii jednoznacznie wyraziło w sumie 41 gmin, które łącznie zajmują powierzchnię ponad 2,5 tys. km kw. Obszar ten zamieszkuje przeszło 2,2 mln mieszkańców, co stanowi z kolei więcej niż połowę wszystkich mieszkańców województwa śląskiego.

 

Swoją opinię na temat przyjętego wniosku musi przedstawić wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Opinia ma trafić na biurko szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, który z kolei przygotowuje stosowny wniosek na obrady Rady Ministrów. Na końcu tej drogi rząd wydaje rozporządzenie o powołaniu do życia metropolii. Wedle przyjętych przez Sejm 9 marca 2017 r. przepisów metropolia śląska powstanie formalnie 1 lipca 2017 r., a zacznie działać 1 stycznia 2018 r. Związek metropolitalny będzie otrzymywał dochody z budżetu państwa – 5 proc. udziału w podatku PIT od osób mieszkających na obszarze związku, a więc nawet 250 mln zł rocznie. Będzie także otrzymywał składki z budżetów tworzących go gmin.(źr:slaskie.pl)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button