SeniorSilesia Flesz najnowsze informacjeStyl życia

Mieszkania wspomagane dla seniorów. Te powstaną w Katowicach

„Mieszkanie wspomagane jest wspaniałą alternatywą dla umieszczania seniorów w domach pomocy społecznej”. Dwa takie mieszkania powstaną w Katowicach. Opiekę znajdzie w nich 11 osób w wieku senioralnym. Szczegóły. 

 

W Katowicach  zapewniamy seniorom szerokie wsparcie. W 2023 roku na ten cel wydaliśmy 63 mln zł, tworząc, m.in. warunki do rozwoju ich aktywności i uczestnictwa w życiu społecznym. Dlatego seniorzy mogą korzystać z usług złotej rączki czy wypożyczać książki z dostawą do domu. Są jednak osoby, które wymagają mocniejszego zaangażowania, stąd pomysł na utworzenie mieszkań wspomaganych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Dla poprawy jakości życia katowickich seniorów

Na koniec ubiegłego roku łączna liczba osób zameldowanych na pobyt stały i czasowy w wieku powyżej 60 lat wynosiła ponad 83 tys., w tym osób powyżej 80 roku życia było blisko 17 tys. W odpowiedzi na rosnące potrzeby osób starszych, miasto Katowice utworzy dwa mieszkania wspomagane, które zapewnią wsparcie 11 katowickim seniorom. W ten sposób poprawi się jakość życia starszych mieszkańców miasta. W tych miejscach zaoferowana zostanie im opieka i pomoc w codziennym funkcjonowaniu. 26 września Rada Miasta Katowice wyraziła zgodę na pozyskanie w tym celu lokali mieszkalnych przy ul. Pijarskiej.

Tym rozwiązaniem chcemy objąć osoby, które korzystają z usług opiekuńczych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i zajmują duże lokale komunalne. Dzięki temu te mieszkania, które są drogie w utrzymaniu, wrócą do zasobu gminy i zostaną udostępnione innym potrzebującym mieszkańcom Katowic – mówi Maciej Biskupski, wiceprezydent Katowic. Mieszkania wspomagane mają za zadanie udzielenie wsparcia osobie, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez dom pomocy społecznej. W tym miejscu seniorzy nie tylko otrzymają niezbędne wsparcie, ale także będą mogli cieszyć się wzajemnym towarzystwem – dodaje.

Powiązane artykuły

Kompleksowa usługa w mieszkaniu wspomaganym

W ramach standardu usług świadczonych w mieszkaniu wspomaganym dla osób w wieku senioralnym zapewnione będą usługi obejmujące pomoc w zakresie: przemieszczania się, utrzymania higieny osobistej, ubierania się, prania i sprzątania, zakupów i przygotowywania posiłków, załatwiania spraw osobistych i urzędowych, zaspokojenia codziennych potrzeb życiowych, efektywnego zarządzania czasem, prowadzenia gospodarstwa domowego, podjęcia i utrzymania zatrudnienia, w przypadku gdy osoba korzystająca ze wsparcia jest zdolna do wykonywania pracy a także utrzymywania więzi rodzinnych, uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej.

Mieszkanie wspomagane jest wspaniałą alternatywą dla umieszczania seniorów w domach pomocy społecznej, szczególnie w sytuacji stale wzrastającej liczby osób starszych wymagających wsparcia usługowego. Taka forma wsparcia pozwoli seniorowi niezdolnemu do samodzielnego zamieszkania na dalsze funkcjonowanie w środowisku mieszkaniowym, przy częściowym wsparciu opiekunów. Jest  to też forma deinstytucjonalizacji usług dla osób starszych – tłumaczy Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej.

Taniej niż w DPSie

Obecnie z usług opiekuńczych w MOPS w Katowicach korzysta ponad 1000 osób starszych. Znaczna grupa osób oczekujących na umieszczenie w DPS ostatecznie nie decyduje się na to, obawiając się życia w instytucji. Mieszkania wspomagane będą tu alternatywą zapewniając opiekę w formie mieszkaniowej. Koszt pobytu w mieszkaniu wspomaganym ma być niższy niż w domu pomocy społecznej. Koszt pięciu lokali, w których działać będą dwa duże mieszkania wspomagane wraz z wyposażeniem to blisko 4 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button