KrajRegionWiadomość dnia

Minister Tobiszowski odpowiada Grzegorzowi Schetynie w sprawie wycofania węgla z użycia [WIDEO]

-Schetyna i spółka chce zwiększenia ubóstwa energetycznego w Polsce – mówił w Zabrzu  wiceminister energii, Grzegorz Tobiszowski odpowiadając szefowi PO, Grzegorzowi Schetynie na jego wypowiedź, w której zapowiedział likwidację węgla jako źródła energii do domów i mieszkań w przeciągu najbliższych 10 lat.

 

Prowadzący siedzi w baranie. Gość niespodzianka! TOP 5 Silesia Flesz

-Wypowiedź przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny o likwidacji węgla jako paliwa do domów i mieszkań w ciągu najbliższych 10 lat jest bardzo niebezpieczna – stwierdził wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska podkreśliła z kolei, że „Schetyna i spółka chce zwiększenia ubóstwa energetycznego w Polsce”.

-Dzięki wsparciu Unii zwalczymy smog i zlikwidujemy węgiel jako paliwo do domów i mieszkań w ciągu najbliższej dekady – zapewniał Schetyna na konwencji regionalnej Koalicji Europejskiej w Poznaniu. Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski i europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska powiedzieli na briefingu w Zabrzu, że są zdumieni wypowiedzią lidera PO.

– Po co Platforma popierała ustawę o jakości paliw, która to spowodowała, że nasze kopalnie przekwalifikowały zakłady przeróbcze na to, aby lepszy węgiel był w obrocie paliwowym na rynku – pytał Tobiszowski.

– Wdrożyliśmy już program kotłów nowej generacji, zatwierdzony w Brukseli, który mówi, że węgiel na nowych technologiach, w nowoczesnych kotłach będzie spalany ekologicznie. Jak widać Platformie znowu przeszkadza węgiel kamienny w naszym obszarze w Polsce, a nie przeszkadza spalanie śmieci, które są głównym powodem zanieczyszczeń w okresach zimowych – dodał.

 

CZYTAJ TAKŻE: 40 tysięcy górników i energetyków straci pracę na Śląsku?

Śląskie: Ponad 40 tysięcy górników do zwolnienia? Jest porażający raport Komisji Europejskiej!

Wiceminister energii przypomniał dobre wyniki finansowe sektora węglowego w Polsce.

– Dzisiaj, kiedy pokazujemy, że umiemy zarządzać w sektorze wydobywczym, wdrażamy nowe technologie, wdrażamy innowacyjność, kiedy pokazujemy, że wykorzystujemy metan w produkcji, wykorzystujemy przemysłowo gaz z koksowni, wdrażamy technologię wykorzystania hałd pod fotowoltaikę, to nagle się okazuje, że PO ponownie wskazuje, że węgiel kamienny i kopalnie im przeszkadzają. Jest to bardzo niebezpieczna wypowiedź – podkreślił Tobiszowski.

Wiceszef resortu energii przypomniał także, że „w latach 2014-2015, za rządów PO-PSL, w Polsce mieliśmy wręcz upadłość sektora wydobywczego”. Dodał, że obecnie sytuacja znacznie się poprawiła.

 

– Dziś Grzegorz Schetyna w sposób bardzo jasny pokazał, czego tak naprawdę chce. Schetyna i spółka chce zwiększenia ubóstwa energetycznego w Polsce. Ten problem jest diagnozowany już w Unii Europejskiej – powiedziała Wiśniewska.

Jak zaznaczyła, ten problem dotyka 50 proc. gospodarstw domowych w UE. –To są te domostwa, których właścicieli nie stać na opłacenie rachunków za ciepłą wodę i energię. Ten problem występuje również w Polsce, gdzie 1,3 mln gospodarstw domowych dotyka ubóstwo energetyczne. W tych domostwach mieszka ponad 4,6 mln Polaków, których już dziś nie stać na opłacenie rachunków za ogrzewanie i energię elektryczną – dodała.

 

Podkreśliła, że PiS stanowczo mówi „nie” powiększaniu ubóstwa energetycznego. –My zauważamy, że restrykcyjna polityka klimatyczna prowadzi do ubóstwa energetycznego, proponujemy nowoczesne technologie węglowe, mówimy o tym, że należy wspierać ciepłownictwo systemowe i nowoczesne elektrociepłownie mogą nam dać czyste powietrze – powiedziała.

– Naszą ambicją jest, by jakość powietrza w Polsce była coraz lepsza, ale musimy to robić w sposób rozsądny i racjonalny. Nie chcemy, żeby Polacy mieszkali w zimnych, nieogrzanych domach, bo nie będzie ich stać na zapłacenie rachunków za ogrzewanie. To proponuje Grzegorz Schetyna i jego spółka – wskazała europosłanka PiS.

 

W 2018 roku zysk górnictwa węgla kamiennego wyniósł 1,25 mld zł. Rok wcześniej sektor węglowy wypracował prawie 2,9 mld zł zysku. Zeszłoroczny zysk był mniejszy, jednak o ponad 1 mld zł wzrosły wydatki na inwestycje w kopalniach.

źródło: TVP Info, PAP
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

2 thoughts on “Minister Tobiszowski odpowiada Grzegorzowi Schetynie w sprawie wycofania węgla z użycia [WIDEO]”

  1. Niech ten PełOwiec Schetyna lepiej się już zajmie kręceniem tych swoich partyjnych lodów a od naszego górnictwa z daleka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close