reklama
Kategorie

Mydło z gliny? Nowy pomysł projektantki Sadza Soap

Sabun Tanah w indonezyjskim języku Bahasa znaczy "Mydło Ziemi". To unikalne rozwiązanie projektowe: mydło w kształcie cegły zawiera bogatą w minerały glinę z Jatiwangi, gminy na Zachodniej Jawie, gdzie od ponad stu lat wyrabia się najwyższej klasy ceramiczne dachówki i cegły. 

 

Co ciekawe, dla mieszkańców Jatiwangi, glina jest dokładnie tym samym, czym dla Ślązaków węgiel: wspólną tożsamością, kiedyś określaną przede wszystkim jako sposób na życie, dziś tradycją, a w niektórych kręgach wręcz kultem.

reklama

 

Marta Frank podczas rezydencji w Jatiwangi Art Factory wymyśliła gliniane mydło, opracowała jego składniki (wszystkie w 100 % naturalne i lokalne) i model alternatywnej ekonomii: tak, by po jej wyjeździe produkcję przejąć mogli przedstawiciele lokalnej społeczności. Wkrótce ruszy seryjna produkcja kosmetyku, który pełnił będzie również funkcję gadżetu promującego region. 

 

Prototyp Sabun Tanah został zaprezentowany na otwarciu prestiżowego Jakarta Biennale 2015 – największego wydarzenia artystycznego w Indonezji. Teraz gliniane mydło można oglądać na wystawie Social Design For Social Living w National Gallery w Jakarcie, w której biorą też udział m.in. Paweł Althamer i Robert Kuśmirowski. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Wystawa potrwa do 22 lipca. 

 

plansze: Sabun Tanah w piktogramach (autor Marta Frank)

 

 

reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button