KrajRegion

„Nie jesteśmy sami, bo oni są z nami” – Prymas Polski abp Wojciech Polak do wiernych

Orędzie Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka zostało wyemitowane przez telewizję publiczną. Kapłan w wielu słowach tłumaczył czym jest czas zaduszny i jak ważne jest jego duchowe przeżywanie.  „W ten sposób – modlitwą – najlepiej damy wyraz naszej pamięci o naszych bliskich zmarłych, żywym zaś okażemy troskę i miłość”

 

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Niewątpliwie to trudny czas dla wszystkich tych,  dla których Wszystkich Świętych to ważna uroczystość w rocznym kalendarzu kościoła katolickiego. Prymas Polski abp Wojciech Polak w orędziu zwrócił się do wiernych przypominając czym dla Polaków jest wiara – Nekropolia prymasowska w katedrze gnieźnieńskiej przypomina nam wciąż o drodze świętości, która miała swój początek właśnie tutaj, u źródeł chrzcielnych Polski. – Potem Prymas odniósł się do duchowości uroczystości, które w tym roku są mocno okrojone.

Oni nie są oficjalnie ogłoszeni w procesach beatyfikacyjnych czy kanonizacyjnych. Nie oddajemy im publicznej czci. Nie wzywamy ich wstawiennictwa w litaniach, ani nie modlimy się przed ich figurami czy obrazami. A jednak to oni właśnie rozumieją nas najlepiej, kochają nas, wiedzą, co jest naszym prawdziwym dobrem, pomagają nam i nas oczekująmówił o zmarłych bliskich wiernych abp Wojciech Polak. Prymas Polski podkreślał, że to czas szczególnej zadumy i wspomnienia tych, którzy byli bliscy naszemu sercu. Przypomnijmy, że pandemia koronawirusa zdeterminowała zamknięcie w ostatniej chwili cmentarzy, przez co wierni nie mogą odwiedzić grobów swoich nieżyjących bliskich.

O sile jaką dają wierzącym zmarli, a dokładniej ich dusze kapłan również wspomniał w orędziu, nawiązując tym samym do coraz bardziej dramatycznej sytuacji epidemiologicznej w kraju. – Nawet w największej samotności i cierpieniu – kontynuował – nie jesteśmy sami, bo oni są z nami. Pamiętajmy o tym w tym trudnym czasie, gdy tak wielu doświadcza lęku i bezradności, gdy tak wielu niestrudzenie walczy o chorych, gdy tak wielu opłakuje zmarłych. – 

Ze względu na sytuację związaną z pandemią koronawirusa dzisiaj i jutro cmentarze w Polsce pozostaje zamknięte.

źródło: KEP

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Katowice: Zakład Zieleni Miejskiej odkupi kwiaty od sprzedawców

Katowice: Rusza budowa szpitala tymczasowego w MCK

W Bielsku jakość powietrza można sprawdzić przez internet

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close