reklama
KategorieKraj

Nowa ulga podatkowa dla właścicieli zabytków [WIDEO]

Nowa ulga podatkowa dla osób, które są właścicielami lub współwłaścicielami zabytków. Od tego roku takie osoby będą mogły odliczyć wydatki poniesione zarówno na zakup takich nieruchomości, ale też ich remont.

 

-Osoba, która jest właścicielem lub współwłaścicielem takiego zabytku może od podstawy opodatkowania odliczyć 50% wydatków, m. in. na fundusz remontowy, roboty konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane dotyczące zabytku. Druga opcja związana z ulgą to jest to, że taka osoba może odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione na zakup nieruchomości – mówi Michał Kasprzak, Izba Administracji Skarbowej w Katowicach.

Rocznie będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania maksymalnie do 500 000 zł poniesionych i udokumentowanych wydatków na zakup i renowację zabytku. Tak duża ulga będzie przysługiwać nielicznym, których stać na drogie dworki czy kamienice. Ale skorzystają też mieszkańcy zwykłych wspólnot mieszkaniowych. Jeśli tylko ich budynki są wpisane do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków, będą mogli odiczyć od podstawy opodatkowania 50% wpłat na fundusz remontowy.

reklama

Zarządcy nieruchomości uważają to za dobre rozwiązanie, bo remont zabytkowych budynków to zwykle kosztowne inwestycje.

-Zdecydowanie więcej formalności należy spełnić przy przygotowaniu samym remontu budynku wpisanego do rejestru zabytków. Jest to zdecydowanie szerszy zakres jeśli chodzi o dokumenty, zdecydowanie szerszy zakres jeśli chodzi o materiały. Przekłada się to na koszty, przekłada się to na ilość spotkań i uzgodnień, m.in. z konserwatorem zabytków – mówi Karolina Kubisztal, zarządca nieruchomości, KOTRAK.

Jak zakłada Polski Ład, wprowadzenie możliwości skorzystania z ulgi ma przyczynić się do ochrony dziedzictwa kulturowego.

-To jest bardzo dobry kierunek, to jest jakby no spożytkowanie tej puli, która wpływa do budżetu a i tak jest jakby używana czy stosowana do ochrony zabytków, tylko w inny sposób. To indywidualizuje po prostu ludzkie starania o odnawianie zabytków, o konserwacje tych zabytków, ponieważ daje do pół miliona, limitowaną co prawda, ale daje taką możliwość do odpisu od podatku – mówi Łukasz Konarzewski, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Na rozliczenie ulgi podatnik będzie miał sześć lat od momentu poniesienia wydatków na remont lub zakup zabytkowej nieruchomości. Z ulgi mogą skorzystać wyłącznie osoby prywatne i przedsiębiorcy, ale nie instytucje. Co równie ważne, ulga nie przysługuje podatnikom, którzy odliczyli poniesione wydatki w ramach innej ulgi np. termomodernizacyjnej.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

 

 

Fatima Orlińska


Czas na Detektywa Monka w Telewizji TVS!


Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button