reklama
KrajSilesia Flesz najnowsze informacje

Nowa ustawa deweloperska. Kto na niej zyska?

reklama

Ustawa deweloperska obowiązuje od początku lipca i została opracowana przez UOKiK. Zawiera więc szereg rozwiązań, które mają chronić nabywcę, a nie dewelopera. 

 

 

Teoretycznie więc zyskają przyszli nabywcy mieszkań, czy domów jednorodzinnych, jednak regulacja nie pozostanie bez wpływu na ceny. 

reklama

Jak przewidują analitycy ustawa ta będzie miała realny wpływ na zwiększenie cen mieszkań i na cały rynek nieruchomości. 

Główne zmiany w ustawie deweloperskiej

Najbardziej fundamentalną zmianą jest powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, którego celem jest ochrona wpłat od kupujących przed upadłością dewelopera, czy też banku. 

Deweloperzy zostali także zobligowani do odprowadzenia dodatkowej składki – w wysokości do 1% wartości mieszkania.

Nowością dla deweloperów będzie także prowadzenie umowy rachunku powierniczego, aż do dnia zawarcia umowy. Do tej pory pieniądze wpływały wprost na konto dewelopera. Teraz przed dokonaniem wypłaty, bank będzie zobowiązany do sprawdzenia poniższych kwestii: niezalegania z podatkami i składkami na ZUS przez dewelopera, uregulowania wymagalnych i bezspornych zobowiązań pieniężnych wobec wykonawców i podwykonawców, dokonania wpłaty należnej składki na DFG.

Zostały także rozbudowane przepisy, które dotyczą odbioru lokalu oraz zgłaszania jego wad. 

Umowa rezerwacyjna 

Uregulowana została także, do tej pory wyłącznie stosowana w praktyce – umowa rezerwacyjna, dla której został określony wymóg formy pisemnej pod rygorem nieważności. 

Dużym udogodnieniem dla kupujących jest także ustalenie wysokości opłaty rezerwacyjnej. Do tej pory niektórzy deweloperzy wymagali nawet 10% bezwrotnej zaliczki, która przepadała w przypadku nieuzyskania kredytu na daną nieruchomość. Niestety ta praktyka była często wykorzystywana przez deweloperów i często nie dochodziło do zwrotu zaliczki, nawet kiedy do transakcji nie dochodziło z winy kupującego. 

Aktualne uregulowanie nakazuje zwrot przez dewelopera środków, w przypadku nieuzyskania przez potencjalnego kupca kredytu. 

Obecnie maksymalna wysokość opłaty rezerwacyjnej nie może przekraczać 1% wartości lokalu. 

Należy mieć na uwadze, że wszelkie dodatkowe koszty ponoszone przez dewelopera mogą i najprawdopodobniej zostaną przeniesione na cenę danej inwestycji. W związku z tym możemy spodziewać się jeszcze wyższych cen na rynku nieruchomości, które w ostatnim czasie i tak biją rekordy.

 

Skarżyńska

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button