Artykuł SponsorowanyDzieje się

Nowe warsztaty w Skansenie i Zagrodzie Żubrów w Pszczynie

Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach do edukacji ekologicznej na terenie Skansenu – Zagrody Wsi Pszczyńskiej oraz Pokazowej Zagrody Żubrów w Pszczynie.

 

Nowe zajęcia w ofercie ARIPZP

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej od lat współpracuje z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w zakresie realizacji zajęć edukacyjnych o tematyczne przyrodniczo – ekologicznej, a także z kwestii tworzenia Ogrodu botanicznego na terenie Skansenu – Zagrody Wsi Pszczyńskiej. Dla ARiPZP niezwykle istotny jest aspekt edukacyjny prowadzonych obiektów – Zagrody Wsi Pszczyńskiej oraz Pokazowej Zagrody Żubrów, ponieważ budowanie świadomości wśród młodego pokolenia oraz dokształcanie dojrzałych już ludzi jest sprawą bardzo istotną. Wykorzystujemy elementy nauczania Montessori, czyli kompleksowego podejścia do tematu nauczania z charakterystycznymi ścieżkami tematycznymi pozwalającymi na naukę przez poznanie i doświadczenie, z użyciem wyobraźni, która, jak mawiał Albert Einstein jest ważniejsza od wiedzy, gdyż wiedza jest ograniczona…Z radością informujemy, iż otrzymaliśmy z WFOŚiGW ponownie  dofinansowanie na działalność edukacyjną na terenie naszych obiektów i do oferty wprowadziliśmy także nowe zajęcia.

Zajęcia „Sekrety pszczół”

Zajęcia obejmują spacer po Skansenie, podczas którego dzieci mają możliwość zapoznania się z życiem i charakterystyką pszczół oraz zwyczajami i relacjami panującymi w ulu, jak również zależnościami pomiędzy światem roślin i owadów, co jest niezwykle istotne. Podczas zajęć dzieci zwiedzają z pszczelarzem Skansen oraz ekspozycje stałe i czasowe. Bardzo interesująca jest wizyta w czynnej pasiece zlokalizowanej na terenie obiektu. Elementy Montessoriańskiej szkoły –  czyli nauka przez poznanie i doświadczenie – podczas zajęć pozwalają na lepsze zapamiętanie przekazanych treści i uzyskanie bardziej zadowalających efektów nauczania.

Liczebność grupy: max. 25 osób
Czas trwania zajęć: 1,5 godziny

„Sekrety pszczół” – zajęcia w Skansenie Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej [foto: materiały partnera]

 

Zajęcia „Cztery pory roku w ogrodzie prababci”

Zajęcia poświęcone babcinym ziołom i roślinom rosnącym w skansenowym ogrodzie, a także nieopodal wielu domów. Podczas warsztatów uczniowie rozpoznają zioła po zapachu, wyglądzie i smaku oraz mogą przygotować własną mieszankę ziół i przypraw. Ponadto dzieci i młodzież mają możliwość posiania lub posadzenia ziół, które później, wraz z tabliczką pamiątkową zabierają ze sobą do domu, wykonania ciekawych różnobarwnych naparów ziołowych, różnorodnych, edukacyjnych zielników, czy też wzięcia udziału w babcinej produkcji kosmetyków – wykonanie mydełek z suszami   ziołowymi. Będzie to także nauka przez poznanie i doświadczenie z wykorzystaniem wszystkich zmysłów, co daje bardzo dobre efekty nauczania.

W zależności od pory roku planujemy zajęcia „ Babcia i ogród wiosną i latem” oraz „ Babcia i ogród jesienią i zimą”.

Liczebność grupy: max. 25 osób
Czas trwania zajęć: 1,5 godziny

„Cztery pory roku w ogrodzie prababci” – zajęcia w Skansenie Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej [foto: materiały partnera]

 

Zajęcia „Z legendą w przyrodę”

Nowe zajęcia będące swego rodzaju ścieżką edukacyjno-przygodową, umożliwiające uczestnikom zwiedzenie obydwu obiektów tj. Skansenu i Pokazowej Zagrody Żubrów. Na terenie obiektów powstaje bowiem „Szlak śląskich skrzotów – demonów”, które zgodnie ze śląską mitologią mają wpływ na kształtowanie przyrody, ochraniają rośliny i zwierzęta przed niebezpieczeństwem. W każdym z obiektów zostanie przedstawiona krótka historia skrzotów i ich wpływ na kształtowanie bioróżnorodności. Ponadto w drodze pomiędzy Skansenem a Zagrodą Żubrów zostaną także usytuowane dwa skrzoty, które uczestnicy będą mieli za zadanie odnaleźć i zaznaczyć na mapce, którą otrzymają od Organizatorów. Zajęcia są doskonałym połączeniem ekologii oraz historii, tradycji i kultury Górnego Śląska. W szkołach uczą się na temat mitologii greckiej i rzymskiej, ale o mitologii śląskiej mało kto słyszał, a mamy się czym pochwalić.

Liczebność grupy: max. 25 osób
Czas trwania zajęć: 4 godziny

„Z legendą w przyrodę” – zajęcia w Skansenie Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej i Pokazowej Zagrodzie Żubrów [foto: materiały partnera]

 

Zajęcia „Tropem żubra”

Warsztaty mające na celu przekazanie uczestnikom wiedzy na temat największego żyjącego w Europie ssaka, a także dające możliwość bezpośredniego z nim kontaktu. Mowa oczywiście o żubrze. Ponadto dzieci biorące udział w warsztatach będą mogły się zapoznać z innymi żyjącymi w Pokazowej Zagrodzie Żubrów zwierzętami i ptakami, takimi jak: jeleń szlachetny, daniel, sarna, muflon, osioł, królik domowy, łabędź, paw indyjski, gęś garbonosa, kaczka krzyżówka, kaczka piżmówka, bażant królewski, bażant diamentowy, bażant złocisty, gołąb domowy, gołąb grzywacz.

Przygotowane zajęcia ze względu na charakter odbywać się będę dwutorowo, tj. na wolnym powietrzu w bezpośrednim kontakcie ze zwierzętami oraz wewnątrz budynków gdzie przeprowadzone będą zajęcia na bazie przygotowanych „aktywnych” materiałów dydaktycznych.

Liczebność grupy: max. 25 osób
Czas trwania zajęć: 1,5 godziny

Król Pokazowej Zagrody Żubrów. „Tropem żubra” – warsztaty w Pokazowej Zagrodzie Żubrów [foto: materiały partnera]

Dla najbardziej aktywnych uczestników zajęć przewidziane nagrody rzeczowe.

Informacje i zapisy:

Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej

Pokazowa Zagroda Żubrów w Pszczynie

 

źródło: materiały prasowe Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button