reklama
KrajSilesia Flesz najnowsze informacjeWiadomość dniaZdrowie

Oto najmniejszy robot chirurgiczny na świecie. Co potrafi Versius?

Robot Versius był bohaterem konferencji „Innowacyjność w medycynie”, zorganizowanej w Katowicach. O tym, jak technologia pomaga lekarzom, opowiadali znamienici lekarze i specjaliści.

 

Na razie nie ma go w żadnym szpitalu w woj. śląskim. – Jednak prowadzimy bardzo zaawansowane rozmowy z wieloma szpitalami – przyznaje Przemko Karpiński z firmy CMR. Versius został opracowany właśnie przez naukowców i inżynierów medycznych z firmy CMR Surgical (CMR). To brytyjska firma zajmująca się technologią medyczną. Karpiński dodaje, że chodzi o szpitale, które mają też kontrakty z NFZ, ale należy się nastawić na zabiegi płatne. Przeprowadzenie jednego zabiegu, jeśli chodzi o koszt „robota” to ok. 3 tys. zł.

Versius, najmniejszy robot medyczny na świecie. Co to za urządzenie?

Na szczęście jedna procedura – prostatektomia robotyczna – została właśnie wpisana na listę zabiegów refundowanych przez NFZ. Versius ma trzy zrobotyzowane ramiona, na wzór ludzkiej ręki, które usprawniają pracę chirurga. Z ich pomocą operuje się w sposób mniej inwazyjny i bezpieczny. Jest przeznaczony do operacji chirurgicznych minimalnie inwazyjnych. Składa się z mobilnej kolumny endoskopowej z wbudowaną kamerą, a także trzech ramion narzędziowych oraz konsoli, zza której lekarz przeprowadza operację w pozycji stojącej lub siedzącej. Można go stosować w mikrochirurgii onkologicznej w zakresie leczenia urologicznego, ginekologicznego i ogólnochirurgicznego

reklama

 

Konferencja Innowacyjność w medycynie. Kto wystąpił?

Podczas konferencji, która odbyła się 2 lutego 2022 w Wyższej Szkole Technicznej, o nowych technologiach i innowacyjności w medycynie mówili też m.in. prof. Andrzej Bochenek, ginekolog prof. Dariusz Boroń, dr n. med. dr hab. n. med. Agata Cieślik-Bielecka (rekonstrukcje twarzoczaszki). Na konferencję zaproszono zresztą całą plejadę gwiazd medycyny z woj. śląskiego. Nie wszyscy byli obecni, sporo osób wzięło w konferencji udział on-line. Byli prof. Zbigniew Nawrat, prof. Andrzej Wędrychowicz, prof. Karolina Sieroń, szefowie szpitali w regionie, z Katowic, Bielska-Białej, Piekar Śląskich, Tarnowskich Gór…

Prof. Bochenek przypomniał, że to u nas po raz pierwszy zastosowano robota Zeus do zabiegów, ale technologie wtedy, gdy przeprowadzał operacje razem z prof. Religą, a dziś, to dwa różne światy. Pokazał, jak wyglądały sztuczne płuca czy sala operacyjna w latach 80. i obecnie. – Pacjent  chciałby, żeby go uleczyć bez otwierania klatki piersiowej. Tego zrobić nie możemy, ale mamy dziś masę możliwości – mówił.

Poseł Barbara Dziuk, która razem z WST współorganizowała konferencję w Katowicach, odczytała list od premiera. Mateusz Morawiecki podkreślał  dynamiczny rozwój medycyny, jeśli chodzi o technologie. Rektor WST z kolei odczytał list od ministra Czarnka, który zapewnił, że wspieranie polskich naukowców to jeden z priorytetów rządu.

 

To była ostatnia konferencja w WST. Kolejne, owszem, będą, ale już w Akademii Śląskiej, bo uczelnia z Katowic zmieniła status.

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ


Czas na Detektywa Monka w Telewizji TVS!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button