reklama
KategorieSilesia Flesz najnowsze informacjeTechnologie

Oto wnętrze nowego Planetarium Śl. Tak, oficjalnie zdjęć z tego miejsca nie ma

reklama

Jak jest w środku Planetarium Śląskiego będziemy mogli dowiedzieć się dopiero 10 czerwca. Urzędnicy marszałka nie chcą wcześniej pokazywać wnętrz. W środku był za to zarząd województwa, a wicemarszałek Izabela Domogała zdjęciami pochwaliła się na swoim oficjalnym profilu na Facebooku.

 

Wszyscy już wiemy, że otwarcie Planetarium Śląskiego będzie w weekend 11–12 czerwca 2022. Wiemy, jaki plan jest na otwarcie i że będzie tłum. A także to, jak nowe planetarium wygląda z zewnątrz.

Jednak jak jest w środku, co się zmieniło po inwestycji za ponad 130 milionów złotych? Jakie pokazy tu będą? No właśnie. Tego władze regionu, którzy planetarium zarządzają, nie chcą zdradzić. Choć było blisko, bo na 20 kwietnia urzędnicy marszałka planowali konferencję o nowym systemie projekcyjnym. Niestety. Ten dzień był tragiczny dla Śląska. W kopalni Pniówek doszło do wybuchu, pod ziemią zginęli ludzie. Konferencję odwołano. Służby marszałka nie zostawiają złudzeń dziennikarzom. – Do środka będzie można wejść 10 czerwca. Wcześniej – nie ma mowy – gasi nadzieję rzecznik marszałka, Sławomir Gruszka.

reklama

Jednak w sieci krążą już zdjęcia. Zrobiła je Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego. 26 maja na swoim oficjalnym profilu na Facebooku zamieściła zdjęcia ze swojej wizyty w Planetarium i napisała: – Planetarium Śląskie prawie gotowe na gości. Od połowy czerwca będziecie mogli sami przetestować symulatory lotu w kosmos i wiele innych atrakcji.

Planetarium Śląskie, Chiron III
Fot. FB Izabela Domogała

Nowy projektor Chiron III

Oto informacja o nowym systemie projekcyjnym, jaką redakcje otrzymali od rzecznika marszałka 20 kwietnia:

Planetarium Śląskie dysponuje jednym z najnowocześniejszych systemów projekcyjnych na świecie. To system hybrydowy składający się dwóch głównych, zsynchronizowanych ze sobą elementów:

– Projektor gwiazd (tzw. Starball) w centralnym punkcie sali projekcyjnej, w miejscu, w którym tej pory znajdował się projektor Zeissa. Starball wyprodukowany przez japońską firmę Goto jest o wiele lżejszy i mniejszy od swojego poprzednika. Na roboczą wysokość jest unoszony przez specjalny podnośnik. Model, którym dysponuje Planetarium Śląskie, Chiron III jest największym i najpotężniejszym projektorem w ofercie Goto. Jest w stanie wyświetlić nawet 100 000 000 gwiazd! Co prawda nieuzbrojonym okiem nadal widzieć będziemy ich około 9000, lecz system wyświetla również obiekty tworzące Drogę Mleczną, oraz te słabsze, których nie widać gołym okiem. Zatem patrząc na nowe niebo w Planetarium Śląskim przez lornetkę – tak jak w rzeczywistości widzimy więcej. Nie bez znaczenia jest również jakość obrazu. Chiron III daje doskonały kontrast, a gwiazdy na ekranie są niemal świetlnymi punktami.

– Projektory cyfrowe SONY pracujące w rozdzielczości 4K, znajdujące się na brzegu ekranu pozwalają na wyświetlenie na nim dowolnego ruchomego obrazu w rodzielczości 8K. Animacje przedstawiające opisy gwiazd, rysunki gwiazdozbiorów czy zbliżenia ciał niebieskich są zsynchronizowane z obrazem nieba prezentowanym na ekranie przez starball. To daje twórcom seansów bardzo wiele możliwości.

Zarówno starball jak również projektory są kontrolowane przez system SKYExplorer francuskiej firmy RSA Cosmos.

Średnica ekranu Planetarium nie zmieniła się, ale ma on zupełnie inną konstrukcję niż wcześniej. Płócienne bryty zostały zastąpione przez perforowane aluminiowe panele. Połączenia pomiędzy poszczególnymi panelami są niedostrzegalne dla widzów, co pozwala wyświetlać na nim nawet bardzo jasne obrazy.

Do głównej sali powróciła panorama miast otaczających Planetarium, zrekonstruowana na podstawie oryginału i wykonana przy pomocy nowych technologii. Nadal stanowić będzie znak rozpoznawczy Planetarium Śląskiego.

Otwarcie Planetarium Śląskiego

Przypomnijmy. Pierwszy seans dla publiczności odbędzie się w sobotę 11 czerwca o godzinie 12. W weekend otwarcia, 11–12 czerwca, seanse będą odbywać się przez cały dzień oraz w nocy. Ile będą kosztować bilety, dowiemy się 6 czerwca. Będą też wydarzenia towarzyszące.

W dniu otwarcia na scenie przed Planetarium – Śląskim Parkiem Nauki wystąpią:

  • 17:00 DAWID KWIATKOWSKI
  • 18:30 KRÓL
  • 20:00 ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA ŚLĄSK pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego
  • 21:30 DRONE SHOW z wykorzystaniem 50 dronów

Koncerty będą darmowe.

Nowe planetarium

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button