reklama
REKLAMA
Wiadomość dnia

Ponad 100 transplantacji! Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu bije kolejne rekordy!

reklama

Dziś w świetle fleszy, dziewięć lat temu walczył o życie. Patryk Koczyba zmagał się z pogrypowymi powikłaniami, po których musiał przejść przeszczep serca.

 

 

Nowy apartament powstał w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym!

reklama

-Żyję jak zdrowa osoba całkiem, wydaje mi się że nie widać tego po mnie, tak jak po innych osobach które są po transplantacji kilka lat. Wychodząc na ulicę nikt nie wie, że przeszliśmy tak ciężki zabieg – mówi Patryk Koczyba, który przeszedł przeszczep serca.

Ciężki, ale docelowo ratujący życie. O tym przypominano przy okazji Dnia Transplantologa w Zabrzu. I chociaż chodzi przede wszystkim o ludzkie życie, to placówka w 2018 roku pobiła kolejne rekordy. Udało się tu przeszczepić 76 serc i 27 płuc.

-W tym roku wykonaliśmy więcej o 80% transplantacji płuc, ale tak naprawdę największym sukcesem moim zdaniem jest to, że wykonaliśmy o ponad 140% więcej transplantacji obu płuc – podkreśla Marek Ochman, transplantolog i pulmonolog w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Przeszczepy ratują życie. O tym przypominano przy okazji Dnia Transplantologa w Zabrzu. I chociaż chodzi przede wszystkim o ludzkie życie, to placówka w 2018 roku pobiła kolejne rekordy
Przeszczepy ratują życie. O tym przypominano przy okazji Dnia Transplantologa w Zabrzu. I chociaż chodzi przede wszystkim o ludzkie życie, to placówka w 2018 roku pobiła kolejne rekordy

Transplantacja obu płuc w porównaniu do transplantacji jednego płuca ma tą podstawową różnicę, że chory po transplantacji obu płuc żyje dłużej o ponad 50%. Kolejne rekordy możliwe są między innymi dzięki temu, że sięga się po coraz trudniejszych dawców – aktualnie zostają nimi także osoby starsze i z nieznacznymi wadami. I chociaż plany na 2019 rok są jeszcze bardziej ambitne, to jak podkreślają lekarze – wciąż nie wszystko jest w ich rękach.

-Transplantologia nie rozwija się bez możliwości otrzymania narządu do przeszczepienia. Żadne pieniądze nie zrekompensują tego braku, więc to co określamy jako niedostateczna ilość dawców jest na pewno czynnikiem, który warunkuje ten rozwój. – mówi prof. dr hab.n.med. Piotr Przybyłowski, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

I pozwala po prostu żyć… -Chyba wszystkim nam chodzi o to żeby tych serc było jak najwięcej, żeby przeszczepów było jak najwięcej i żeby chorzy ludzie wracali do zdrowia… – dodaje Patryk Koczyba, który przeszedł przeszczep serca.

(Sandra Hajduk)

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button