RegionWiadomość dnia

Ptaszkowe Love. Katowiczanie świętują Walentynki budując budki dla ptaków

W Katowicach budzącą się do życia przyrodę zwiastuje… stukot młotków i dźwięk wkrętarek. Wszystko za sprawą akcji Ptaszkowe Love, w ramach której w Centrum Handlowym 3 Stawy, z miłości do przyrody, 15 lutego powstanie już po raz 4 wielka stolarnia. -W ten wyjątkowy sposób, jedyny taki na Śląsku, będziemy obchodzić święto zakochanych – zapowiadają organizatorzy i zapraszają do wspólnego budowania domków dla ptaków.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Górnicy szykują najazd na Warszawę!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Zamiast obdarowywać się plastikowymi serduszkami, 15 lutego kilka tysięcy mieszkańców wspólnie zbuduje kilkaset budek lęgowych dla ptaków, a nawet nietoperzy. Gotową budkę każdy będzie mógł wziąć zupełnie za darmo ze sobą i powiesić na drzewie. Dzięki temu pomożemy odtworzyć populację miejskich ptaków.

Wszystko zaczęło się od legendy – w połowie lutego, pierwsze tony, budzącej się do życia przyrody, nadają miłosne śpiewy ptaków. To właśnie w tym okresie nasi pradziadowie rozpoczynali budowę budek lęgowych dla skrzydlatych przyjaciół. Później wraz z emigracją zwyczaj powędrował w świat, wracając do nas w zmienionej formie jako Walentynki. Adaptując ten zwyczaj zamieniliśmy symbol święta zakochanych – czerwone serce – właśnie na lęgowiska, które budujemy już od czterech lat.

Kontynuując tradycję, już w sobotę 15 lutego w Centrum Handlowym 3 Stawy po raz czwarty zabrzmią odgłosy młotków i wkrętarek, zwiastujące nadchodzącą wiosnę i powrót ptaków na miejskie tereny. Przez cały dzień razem z mieszkańcami Katowic i okolic będziemy budować budki lęgowe, które rozwieszone zostaną, według uznania mieszkańców, m.in. w ogrodach czy na działkach. Dzięki temu każdy z nas będzie mógł przyczynić się do odtwarzania populacji małych ptaków w miastach, których brak schronienia zmusił do emigracji.

Instruktorami montażu będą wyjątkowi stolarze z Ośrodka Terapii SPES. To właśnie oni, uczestnicy warsztatów, osoby niepełnosprawne intelektualnie, od kilku tygodni przygotowują części składowe do budek.

Ptaszkowe Love czyli wielkie budowanie domków dla ptaków już 15 lutego w Katowicach (fot.materiały prasowe)
Ptaszkowe Love czyli wielkie budowanie domków dla ptaków już 15 lutego w Katowicach (fot.materiały prasowe)

Będzie też sporo innych atrakcji dla dużych i małych: ciekawe rozmowy z pracownikami Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie, ekologiczny kącik dla dzieci wraz z warsztatami sadzenia roślinek Dzieciaki – Sadzeniaki, które przygotował Leroy Merlin. Będzie też mini wystawa kilkunastu rodzajów budek lęgowych, wraz ze zdjęciami zamieszkujących je skrzydlatych milusińskich.

Tak jak z biegiem lat rośnie zaangażowanie mieszkańców, tak rozwija się również Ptaszkowe Love. Dlatego tym razem postanowiliśmy pomóc również sowom i nietoperzom! Pokażemy tym samym jak różnorodna jest fauna w Katowicach. W tym celu zbudujemy kilka specjalnych, dużych budek dla puszczyków, które coraz częściej pojawiają się w parkach przy miastach.

Przewidziane są też domki dla nietoperzy, które w naturalny sposób pomagają nam uporać się z plagami komarów – jest ich szczególnie dużo przy zbiornikach wodnych, takich jakie znajdują się w Dolinie Trzech Stawów. I to właśnie tam powiesimy je razem z Urzędem Miasta Katowice, Zakładem Zieleni Miejskiej i Leroy Merlin.

Do akcji organizowanej przez Centrum Handlowe 3 Stawy przyłączył się Urząd Miasta Katowice, Śląski Ogród Zoologiczny, Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie, Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES i Leroy Merlin, który zapewnia narzędzia do montażu budek. Patronat honorowy nad akcją objął Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

Ptaszkowe Love czyli wielkie budowanie domków dla ptaków już 15 lutego w Katowicach (fot.materiały prasowe)
Ptaszkowe Love czyli wielkie budowanie domków dla ptaków już 15 lutego w Katowicach (fot.materiały prasowe)
źródło: materiały prasowe
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Na Śląsku czy w Zagłębiu? Gdzie powstać może spalarnia śmieci? Pytamy w LOŻY PREZYDENTÓW

Ministerstwo Zdrowia wydało KOMUNIKAT w sprawie koronawirusa w Polsce

Book trailer do „Śladu” Przemysława Żarskiego już w sieci. Trwa premiera jego drugiej książki!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close