Kategorie

Renowacja mozaiki na Nikiszowcu wyróżniona w konkursie Modernizacja Roku

W listopadzie zeszłego roku zakończone zostały prace konserwatorskie, dzięki którym unikalna, historyczna mozaika na fasadzie budynku – w zabytkowym Nikiszowcu, przy placu Wyzwolenia 4 – odzyskała swój pierwotny blask. Pomysł renowacji wypłynął od pani Elżbiety Zacher, która zgłosiła wniosek „Róże Nikiszowca” w katowickim Budżecie Obywatelskim w edycji na 2016 rok. Wniosek zyskał poparcie mieszkańców, dzięki czemu unikatowa szklana mozaika odzyskała swój pierwotny blask.

 

Z satysfakcją trzeba odnotować, że podczas uroczystej dwudziestej, jubileuszowej gali prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego „Modernizacja Roku 2017” w Warszawie, jedyne wyróżnienie w kategorii „renowacje i termorenowacje” przyznano właśnie za renowację mozaiki w Nikiszowcu. Beneficjentami nagrody są miasto Katowice, pani Sabina Szkodlarska – wykonawca prac oraz Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. – Nagroda jest kolejnym potwierdzeniem, że katowicki budżet obywatelski przynosi korzyści zarówno miastu, jak i samym mieszkańcom. To też dowód na to, że katowiczanie potrzebują łatwo dostępnego i sprawnego narzędzia dla realizacji swoich pomysłów. Oni przecież najlepiej wiedzą, co w ich najbliższym otoczeniu jest katowiczanie coraz chętniej angażują się w działania związane z budżetem obywatelskim, bo widzą efekty swojej pracy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Możecie podpatrzeć, jak powstają nasze newsy! ZOBACZCIE nowy spot SILESIA FLESZ!

Mozaika wraz z budynkiem i całym osiedlem została zaprojektowana przez znanych niemieckich architektów, kuzynów Georga i Emila Zillmannów. W Muzeum Historii Katowic ustalono, że dzieło powstało w 1912 roku. – Mozaikę ułożono na południowo-zachodniej elewacji, najbardziej wyeksponowanej części obiektu. Kontekst usytuowania mozaiki w centralnym punkcie osiedla dodatkowo podkreśla jej wartość. Mozaikę wykonano klasyczną techniką z drobnych płytek szklanych tak zwanych tesserów, składa się z dwóch jasnobeżowych pasów o wymiarach 630 na 120 cm. Oba pasy oddzielone są od siebie oknami pierwszego i drugiego piętra. Na każdym pasie przedstawione są trzy czerwone róże połączone łodygą z zielonymi listkami. Mozaika o wzorze kwiatowym nawiązuje do ornamentów na śląskim stroju ludowym – wyjaśnia Józef Biskup, inspektor nadzoru wykonanych prac z ramienia KZGM.

Warto podkreślić, że nikiszowiecka mozaika jest obiektem o znaczącej wartości artystycznej i cechuje ją wyjątkowa staranność wykonania. W kwietniu 2014 roku decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków została wpisana do rejestru zabytków ruchomych pod numerem B/268/14.

Powiązane artykuły

Informacja o renowacji i nagrodzie na stronie KZGM pod adresem http://kzgm.katowice.pl/aktualnosci/3792-budzet-obywatelski-z-wyroznieniem

 

(źr: UM Katowice)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button