Artykuł SponsorowanyDom

Rodzaje pomp ciepła – którą najlepiej wybrać?

Wybór idealnej pompy ciepła wcale nie jest taki prosty. Na rynku nieustannie pojawiają się nowe modele z nowoczesnymi funkcjami. Poznaj główny podział pomp i wybierz najlepiej spełniającą Twoje oczekiwania.

 

Urządzenie zwane pompą ciepła z roku na rok zyskuje na popularności. Jeszcze kilka lat temu głośno było o pompach z uwagi na innowacyjne rozwiązanie i niebywałe jak dotąd – wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w technice grzewczej. Następnie o urządzeniu mówiono w kontekście licznych dofinansowań wspierających troskę o środowisko. Aktualnie pompy ciepła to szansa na ekologiczne wykorzystanie OZE do ogrzania i schłodzenia budynku oraz możliwość zaoszczędzenia na rachunkach.

Pompa ciepła, czyli co to za urządzenie?

Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię ze środowiska, aby przekazać do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Pompa wykorzystuje do produkcji ciepła odnawialne źródła energii – zasoby niewyczerpalne lub odnawiające się w krótkim czasie. Powietrze, woda, grunt to źródła, z których korzysta urządzenie w celu pełnienia swoich funkcji.

To, że pompa ogrzewa, nikogo już nie dziwi. To urządzenie grzewcze, które coraz częściej staje się alternatywą dla kotłów na węgiel i gaz. W obecnych czasach bardzo cenione są wielofunkcyjne sprzęty i takim właśnie jest pompa ciepła – nie tylko ogrzewa, ale również chłodzi w ciepłe dni. Pompa to kocioł, designerski wygląd i klimatyzacja w jednym.

Powiązane artykuły

Urządzenie uznawane jest za przyjazne dla środowiska, ponieważ nie zachodzą w nim procesy spalania i nie produkuje niebezpiecznych substancji. To nie tylko ekologiczne, ale również niezwykle bezpieczne rozwiązanie. Brak ognia, wydzielającego się gazu i procesu spalania to ogromna zaleta pomp ciepła. Co więcej, aby cieszyć się z nowoczesności, nie potrzebujesz kotłowni, składu na opał i systemów kominowych.

Urządzenie grzewcze zintegrowane z fotowoltaiką pozwala zdecydowanie zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie – panele pobierają energię słoneczną i zasilają pompę. Ekologiczna propozycja stała się dostępna dla większości, dzięki zdecydowanym obniżką cen za urządzenie (duża konkurencja na rynku) i licznym dofinansowaniom (np. Moje Ciepło, Czyste Powietrze).

Rodzaje pomp ciepła – którą najlepiej wybrać? (fot. mat. partnera)
Rodzaje pomp ciepła – którą najlepiej wybrać? (fot. mat. partnera)

Rodzaje pomp ciepła – źródło energii

Pompy dzielone są przede wszystkim ze względu na źródło pozyskiwania energii. Urządzenie zasilać może zarówno powietrze, grunt, jak i woda. Każde rozwiązanie ma swoje mocne oraz słabsze strony. Poznaj różnicę między poszczególnymi modelami. Wybór odpowiedniego źródła energii to podstawa w doborze idealnej pompy.

Powietrzna

Powietrzna pompa ciepła (powietrze-woda) pozyskuje energię z otoczenia obok budynku, dlatego znajduje zastosowanie w każdym miejscu naszego kraju. To najbardziej popularny model. Jest nie tylko najtańszy, ale również nie wymaga dodatkowych kosztów związanych z montażem np. wywiertów. Efektywność pompy ciepła spada wraz ze spadkiem temperatur. W awaryjnych sytuacjach, gdy na zewnątrz jest naprawdę zimno, pompę wspiera wbudowana grzałka. Najnowocześniejsze modele powietrznej pompy ciepła działają sprawnie nawet do – 15 stopni Celsjusza.

Gruntowa

Gruntowa pompa ciepła (solanka-woda) to urządzenie, które wykorzystuje określone zjawiska fizyczne i pobiera energię z głębi ziemi w celu przekazania do ogrzania c.o. i c.w.u. Gruntowe modele uznawane są za najbardziej efektywne i idealne w strefie klimatu umiarkowanego oraz chłodnego. Urządzenie bardzo często jest w stanie zaspokoić 100% zapotrzebowania na ciepło budynku. Jednak to model, który wymaga konkretnej wielkości gruntu i największego nakładu finansowego związanego z zakupem samego urządzenia, montażem (kolektorów pionowych lub poziomych i sond) oraz niezbędnymi elementami instalacji.

Wodna

Wodna pompa ciepła (woda-woda) przenosi ciepło do gospodarstwa domowego z dolnego źródła, którym jest woda. Wykorzystuje do działania dwie studnie głębinowe, czyli czerpną i zrzutową lub inne zbiorniki wodne. Zimą temperatura wód gruntowych wynosi 0-10 stopni Celsjusza, dzięki temu wykorzystanie jezior, rzek, stawów, zbiorników to niezwykle skuteczne rozwiązanie, a zarazem tańsze od gruntowego odpowiednika. Instalacja wodnej pompy ciepła wymaga jednak odpowiednich warunków: właściwej jakości wody i głębokości lustra wodnego. Dlatego wodny model nie jest odpowiedni dla wszystkich.

Monoblok, czy SPLIT, którą wybrać?

Pompy ciepła możemy podzielić również ze względu na konstrukcję. Wyróżniamy modele SPLIT oraz MONOBLOK. Urządzenia nie różnią się od siebie pod względem funkcjonalności. Różnica polega wyłącznie na budowie i sposobie instalacji.

SPLIT składa się z dwóch jednostek – wewnętrznej (ze skraplaczem) i zewnętrznej (z parownikiem, sprężarką i zaworem rozprężnym). Pompy ciepła SPLIT są łatwiejsze w produkcji, a zatem tańsze. MONOBLOK to natomiast wyłącznie jedna jednostka urządzenia, w której znajduje się całe serce pompy (układ chłodniczy) i z którego wydobywają się rury wprowadzające ciepło do budynku. Cały układ w tym przypadku wykonuje fabryka, co dla wielu uznawane jest za największą zaletę.

Pompa ciepła tylko do ciepłej wody?

Najpopularniejsze pompy służą zarówno do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), jak i ogrzania domu (c.o.). Jednak coraz częściej inwestorzy rozważają również zakup pompy ciepła wyłącznie do ciepłej wody jako tańsze, a niezwykle praktyczne rozwiązanie.

To ekonomiczny i energooszczędny sposób poboru energii z odnawialnych źródeł, aby przygotować ciepłą wodę. Montaż urządzenia nie należy do skomplikowanych. Możliwość współpracy pompy c.w.u. z innymi systemami grzewczymi, a także w przypadku wielu modelów zapewnienie przyjemnego chłodu zimą to propozycja, z której coraz częściej korzystają Polacy.

Dobierz idealną moc pompy ciepła

Moc pompy ciepła zależy od wielu czynników. Wszystkie najczęściej są weryfikowane i brane pod uwagę przez specjalistów ds. technik grzewczych. Jeśli chcemy określić potrzebną moc, musimy sprecyzować: powierzchnie i sposób izolacji budynku, rodzaj pompy ciepła, ilość mieszkańców, zapotrzebowanie cieplne, charakterystykę otoczenia (klimat – temperatury). Dobór odpowiednich parametrów urządzenia jest bardzo ważny. Niewłaściwe określenie mocy grzewczej pompy może spowodować awarię instalacji albo generować wyższe rachunki za prąd.

Inne parametry urządzenia i wybór producenta

Określenie: rodzaju pompy ciepła, sposobu wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, ilości jednostek i mocy to nie jedyne wyzwania podczas zakupu urządzenia. Bardzo ważny jest również współczynnik COP, czyli wydajności cieplnej i Pch – określający maksymalną moc, z którą sprężarka może pobierać ciepło z dolnego źródła. SCOP (sezonowy współczynnik wydajności), moce grzewcze, możliwości, sterowniki, układy chłodnicze, systemy, funkcje… i wiele innych wyborów czeka podczas zakupu pompy.

Na rynku pojawia się coraz więcej producentów oferujących nowoczesne rozwiązanie grzewcze. Pompy ciepła możemy spotkać w ofercie takich firm jak: Buderus, Ariston, Tekla, Galmet, Haier, czy LG THERMA i wielu innych. Zazwyczaj o wyborze producenta decydują doświadczenia kupujących związane z marką i indywidualne przekonania. Odpowiedniki konkretnych urządzeń z charakterystycznymi parametrami można odnaleźć w każdej z firm specjalizującej się w dystrybucji pomp ciepła.

W Centrum Instalacji Ekologicznych SIB klienci mogą poznać urządzenia od wielu producentów, aby odnaleźć pompę idealnie dostosowaną do swoich potrzeb.

Rodzaje pomp ciepła – którą najlepiej wybrać? (fot. mat. partnera)
Rodzaje pomp ciepła – którą najlepiej wybrać? (fot. mat. partnera)

Specjaliści od doboru pompy ciepła na wyciągnięcie ręki

Ekologiczne i wydajne rozwiązania to mocna strona naszej firmy. Od lat oferujemy nowoczesne pompy ciepła, ponieważ wierzymy, że to urządzenia przyszłości. Nieustannie szkolimy się w zakresie nie tylko perfekcyjnej instalacji, ale również obsłudze klienta i doborze odpowiedniej pompy do wymagań budynku oraz mieszkańców.

Specjaliści ds. wyceń, instalatorzy z ogromnym doświadczeniem, pracownicy chętni w udzielaniu pomocy, ludzie pełni pasji do swojej pracy zasilają załogę SIB.

W Centrum Instalacji Ekologicznych SIB proponujemy naszym klientom darmową wycenę, aby rzetelnie odpowiedzieć na pytanie: którą pompę ciepła najlepiej wybrać? To nie wszystko! Na swojej stronie internetowej udostępniamy również formularz kontaktowy, który w możliwie szybki sposób pozwala nam zaproponować idealne pompy dla Ciebie.

Na bieżąco śledzimy również postępy związane z możliwością uzyskania dofinansowania na ekologiczne rozwiązania grzewcze, a w tym pompy ciepła. Chcesz otrzymać dotacje? Zastanawiasz się, czy aktualnie są jakiekolwiek możliwości wsparcia inwestycji grzewczej? Zapraszamy na naszego fanpage, stronę SIB – zakładka dofinansowania, a także do bezpośredniego kontaktu z naszym specjalistą ds. dotacji i dofinansowań.

Centrum Instalacji Ekologicznych SIB – TOP PARTNER Buderus
ul. Miodońskiego 1
43-374 Buczkowice
woj. śląskie, Polska
https://ogrzewaniesib.pl
https://www.google.com/maps?cid=2207918372249027075

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button