reklama
REKLAMA
Kategorie

Ruda Śląska: Krakowski Salon Poezji z okazji 60-lecia Miasta Ruda Śląska

reklama

Miejskie Centrum Kultury im. H. Bisty już 13 października (niedziela) o godz. 12.00 zaprasza na Krakowski Salon Poezji, wydanie specjalne z okazji 60-lecia Miasta Ruda Śląska.

 

W programie: wiersze z tomiku Krystiana Gałuszki „Miasto ER”
Oprawa muzyczna: Józef Osmenda, Przewodniczący Rady Seniorów
Prowadzenie: Nina Siwy

 

reklama

Krakowski Salon Poezji

KRYSTIAN GAŁUSZKA

śląski poeta i prozaik, ur. 2 marca 1962 r. w Chorzowie. Współzałożyciel wraz ze Zbigniewem J. Derdą i Grzegorzem Sikorą Grupy Literackiej ECCE. Współtwórca wraz z Bogusławem Kubistą Galerii Działań KREKOT. Debiutował w „Tak i Nie” w roku 1984. Laureat kilku konkursów literackich. Drukuje teksty w prasie lokalnej i regionalnej. Współredaktor i redaktor kilkunastu wydawnictw związanych tematycznie ze Śląskiem. Autor scenariusza do filmu “Karol Godula. Wizjonerstwo i praca – wytrych do sukcesu”. W roku 1997 nawiązał współpracę z artystą plastykiem Piotrem Pilawą. Razem zorganizowali kilkanaście tzw. wernisaży poetyckich. Są także autorami projektu „Gazeta Plakatowa”.

Laureat konkursu na esej o Katowicach: „Jak Godula Katowice wybudował”. W 2003 r. otrzymał nagrodę indywidualną Prezydenta Miasta Rudy Śląskiej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, natomiast w 2007 stypendium Marszałka Sejmiku Śląskiego w dziedzinie kultury. W roku 2011 otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Natomiast w 2018 roku otrzymał Złotą Odznakę Zasłużony dla województwa śląskiego. W latach 2014, 2015, 2016, 2018 był laureatem konkursu „Jednoaktówka po śląsku”, gdzie sztuka „Bahnhof” zdobyła wyróżnienie specjalne i I miejsce.

Tomik wierszy „Pomiędzy pocałunkiem anioła a zapachem wanilii” został uznany przez krytyków, jako jeden z najlepszych zbiorów współczesnej liryki śląskiej

Autor 18 książek. Natomiast tekstami zamieszczonymi w wydawnictwie z roku 2006 – „Piotr Pilawa. Malarska opowieść o gornym mieście na Śląsku” zachwycał się na łamach „Śląska” Henryk Waniek. Ostatnia powieść pt. „Księga Raziela” przez krytyków została przyrównana do „Imienia Róży” czy „Kodu Leonarda da Vinci”. Tomik wierszy napisanych po ślonsku „Modre ajnfarty” zdobył uznanie krytyków i czytelników. Autor felietonów literackich w “Śląsku” pt. BIBLIOTEKA NOCĄ (w latach 2011-2013).
Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – Zakład Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej (1998). Studia podyplomowe realizowane w ramach międzyuczelnianego projektu Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach “Nowe media i technologie wiedzy w programach studiów ekonomicznych – synergia teorii i praktyki” na kierunku “Zarządzanie w kulturze, sztuce i turystyce kulturowej” (2011). Od roku 1993 Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. W latach 2003 – 2011 Prezes Towarzystwa im. Karola Goduli. Na przełomie lat 2012/ 2013 r. Redaktor Naczelny Miesięcznika Społeczno-kulturalnego ŚLĄSK.

/Źródło: www.krygall.wixsite.com/slask/

 


JÓZEF OSMENDA

Przewodniczący Rady Seniorów, radny wielu kadencji i działacz obywatelski w Rudzie Śląskiej, z zamiłowania muzyk – akordeonista, gra też na pianinie i harmonijce ustnej – organkach.

 


NINA SIWY

Jest opiekunem artystycznym comiesięcznych spotkań „Krakowskiego Salonu Poezji” w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej od 2017 roku. Pracuje z młodzieżą, jest polonistką w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej – Curie w Chorzowie. Zaangażowana w działalność edukacyjną prowadzi autorski projekt „Ze sztuką mi do twarzy” w Chorzowskim Centrum Kultury. Jest pomysłodawczynią i organizatorką Wojewódzkiego Konkursu Sztuki Słowa „Towary liryczne Agnieszki Osieckiej”. Związana z Lekkim Teatrem Przenośnym w Chorzowie, gdzie zagrała w spektaklach: „Scenariusz dla samotnych kobiet”, „Kriss”, „Mruczę, więc jestem”. Wystąpiła w spektaklu „Druga strona obrazu” Teatru Konfraternia miłośników zacnej sztuki scenicznej. Gra w Teatrze Figa, w spektaklach: „Kobietkowo”, „Zupa na zicher”. Prowadzi spotkania autorskie z poetami i pisarzami. Zajmuje się konferansjerką. Tworzy własne programy artystyczne m.in „Taki Festiwal pamiętam…”, „Poezja duszy Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej”, „Leonard Cohen w intymnych zwierzeniach”.

Więcej na: www.mckrudasl.pl


BILETY w cenie: 8 zł (miejsca nienumerowane)
REZERWACJA BILETÓW tel.: 32 2486 240 lub 512 024 062, e-mail: bilety@mckrudasl.pl
KUP BILET ON-LINE na: www.mckrudasl.pl

Zapraszamy!

Krakowski Salon Poezji z okazji 60-lecia Miasta Ruda Śląska

Ruda Śląska: Szpital miejski ogranicza pracę Izby Przyjęć! Wszystko przez remont

(źródło: rudaslaska.com.pl)

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button