Silesia Flesz najnowsze informacje

Śląscy olimpijczycy 2023. Oto zwycięzcy Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku

Olimpiada Wiedzy o Górnym Śląsku 2023 za nami! W piątek, 15 grudnia, w Bibliotece Śląskiej odbył się finał konkursu. Zakwalifikowało się do niego 20 uczniów spośród 250, którzy zgłosili się na początku tego roku.

 

Wprawdzie rok olimpijski zaczyna się za kilka tygodni, ale w naszym regionie trwa permanentnie od trzynastu lat – tyle bowiem razy rozegrano zawody pod nazwą Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku. To interdyscyplinarny konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych z geografii, historii, literatury orz sztuki regionu śląskiego. Konkurs, który organizują Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej oraz Związek Górnośląski, w tym przebiegał pod hasłem: Migracje na Górnym Śląsku. Ich wpływ na społeczeństwo, gospodarkę, krajobraz i kulturę regionu. Uczniowie, których zadaniem jest przygotowanie pracy badawczej, a potem jej publiczna obrona, wybierali w tym roku najczęściej dwa: temat geograficzny Krajobrazowe konsekwencje XX-wiecznej migracji zarobkowej na Górny Śląsk i historyczny Pnioki, krzoki, ptoki – pochodzenie mieszkańców Górnego Śląska na przykładzie mojej rodziny.

Miejsce olimpijskich zmagań nie było przypadkowe. Jego gospodarz, dr Artur Madaliński, otwierając konkurs, zauważył, że „namysł nad miejscem, w którym mieszkamy, nad jego historią i skomplikowaną tożsamością jest kluczowym rejestrem działalności Biblioteki Śląskiej”.

Tło tegorocznego tematu podkreślił przewodniczący Komitetu Głównego, prof. Adam Hibszer:

Powiązane artykuły

Temat przewodni jest niezwykle aktualny. Wszyscy mamy świadomość, że wszelkiego rodzaju przemieszczenia odbywały się w naszym regionie od zawsze. Dotyczy on nie tylko ludzi, ale zwierząt czy roślin, a nawet… zanieczyszczeń.

W finale spotkali się uczniowie z Katowic, Tychów, Pszczyny, Zabrza, Rybnika, Chorzowa, Gliwic, Wodzisławia Śląskiego, Siemianowic Śląskich, Mysłowic oraz Cieszyna. Najlepszy okazał się uczeń I LO im. M. Kopernika w Katowicach, Teodor Madaj, który przygotował temat Śląsk zakorzeniony, Śląsk wybrany – pochodzenie mieszkańców Górnego Śląska na przykładzie mojej rodziny. Teodor, mieszkaniec katowickiego Giszowca, interesował się swoim miejscem urodzenia już od dzieciństwa. Decyzję o wyborze tematu wyjaśnił następująco:

– Inspirowało mnie to, że będę lepiej mógł poznać swoje korzenie oraz zebrać wszelkie informacje o swojej przeszłości w jedno miejsce”. Teodor pokazał migrację swojej rodziny, która związana była z podejmowaniem pracy na Górnym Śląsku. Dzięki podjętym przez siebie badaniom odkrył między innymi swoich włoskich przodków, o których nawet nie wiedziała jego rodzina.

Jury zdecydowanie wskazało go jako zwycięzcę tego konkursu – otrzymał również Nagrodę Specjalną im. Łucji Staniczkowej, ufundowanej przez Związek Górnośląski.

Teodor, podobnie jak inni laureaci, zdobył indeks na wymarzone studia – w jego przypadku są to Indywidualne Studia Międzyobszarowe. Na zakończenie dodał, że udział w konkursu zainspirował go do dalszych badań nad dziejami regionu. Zresztą podobne zdanie wyrażali laureatka II miejsca, Aleksandra Straż, uczennica II LO im. W. Kilara w Zabrzu, Artur Iskra, reprezentant II LO im. M. Konopnickiej w Katowicach oraz wielu uczestników tych zawodów. To dobrze wróży dla przyszłości tego konkursu, chociażby w przyszłym, olimpijskim, roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button