reklama
Kategorie

Śląsk nadal pamięta. Dzisiaj 36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego [WIDEO]

reklama

Polacy pamiętają. Czołgi i wozy opancerzone na ulicach, wyłączone telefony, a w mediach jedynie powtarzające się przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego. 13 grudnia 1981 roku wprowadzony został stan wojenny.

 

-Kiedy była manifestacja, przypuszczam chyba Solidarności i wjechały dwa Stary, milicja i taki pan powiedział: „mały, uciekaj”. Ja byłem tylko u zegarmistrza po zegarek. Więc to chyba najbardziej zapamiętałem. Generalnie 13 grudnia kojarzy mi się zawsze z tą niedzielą gdzie siedzieliśmy przy telewizorze zszokowani, zdziwieni, mama była załamana- wojna – wspomina Jacek Górski, mieszkaniec Katowic.

Śląsk nadal pamięta. Dzisiaj 36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

 

reklama

Trzy dni później, podczas strajku w kopalni „Wujek” ZOMO zastrzeliło 9 strajkujących górników. Urazów w wyniku użycia gazów paraliżująco – łzawiących i petard doznało 43 górników. Dziś (13.12) na katowickim rynku młodzi przypominali o tych wydarzeniach. -Cały czas mamy wrażenie, że ta pamięć troszeczkę ucieka, trochę od nas odchodzi, natomiast co chwilę przychodzą kobiety, które mówią: „tak, mój mąż tutaj był, tak, pamiętam, mój syn brał w tym udział”. To jest naprawdę bardzo budujące – mówi Sabina Raudner, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbyły się w Zabrzu. -Ten element walki o demokrację, wolność tak w zasadzie się zakończył w ’89 roku, aczkolwiek jeszcze czasami trzeba o pewne elementy wolności się upominać, chociażby o wolność słowa, o przestrzeganie prawa, bo to notorycznie jest nasza działalność, tak? I w tym jesteśmy tożsami z tym, co robiła Solidarność od samego początku, czyli od 1980 roku – podkreśla Dominik Kolorz, przewodniczący NSZZ Solidarność, Region Śląsko-Dąbrowski.

 

Śląsk nadal pamięta. Dzisiaj 36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Instytut Pamięci Narodowej zachęca wszystkich dziś do upamiętnienia ofiar stanu wojennego postawionym w oknie światełkiem. To akcja pod tytułem „Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności.” -To gest nawiązujący do gestu prezydenta Ronalda Reagana, prezydenta Stanów Zjednoczonych, który w swoim orędziu bożonarodzeniowym w 1981 roku wspomniał o dramacie działaczy Solidarności i o zniewolonej wówczas Polsce – mówi dr Andrzej Sznajder, dyrektor IPN Katowice.

Obchody 36. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek” odbędą się w sobotę, 16 grudnia. Apel poległych i uroczystości pod krzyżem przy kopalni rozpoczną się o godzinie 15:45.(Martyna Mikołajczyk)

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button