reklama
Kategorie

Sosnowiec poprawi bezpieczeństwo na 16 przejściach dla pieszych

reklama

Na ten cel miasto dostało z marszałkowskiego programu poprawy bezpieczeństwa na drogach ponad 400 tys. zł.

 

• Właściwie przy każdej inwestycji drogowej na terenie naszego miasta działania na rzecz bezpieczeństwa pieszych są prowadzone. Czy wysepki pomiędzy przejściami, takie azyle, czy specjalne światła, które dają priorytet i bezpieczeństwo pieszym, czy doświetlenia przejść. Także to się dzieje, ale gdy są dodatkowe środki to trzeba z nich skorzystać. Dlatego poprosiliśmy o wsparcie policję, z którą współpracujemy – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Policja sporządziła listę przejść dla pieszych wraz z opisem niebezpiecznych zdarzeń, do których w tych miejscach doszło w ostatnich latach. Wnioski o dofinansowanie sporządzono również na podstawie danych świadczących o natężeniu ruchu w konkretnych lokalizacjach. I tak na przykład zmodernizowane zostaną przejścia przy ul. Mireckiego, Odrodzenia, Moniuszki, Wiązowej czy Grabowej.

reklama

• To dość gęsta zabudowa i dość duży problem, jeśli idzie o pieszych uczestników ruchu drogowego. Mniej więcej 1/3 wszystkich zdarzeń drogowych w tym mieście to są zdarzenia, w których biorą udział jako sprawcy albo jako pokrzywdzeni właśnie piesi uczestnicy ruchu drogowego. Tylko od początku tego roku policjanci sosnowieccy ujawnili aż 440 przypadków naruszenia prawa przez kierujących na szkodę pieszych – mówi nadinsp. Roman Rabsztyn, komendant wojewódzki policji w Katowicach.

Ale też 415 przypadków naruszenia prawa przez pieszych. Modernizowane przejścia zostaną doświetlone i dodatkowo wzbogacone o infrastrukturę w postaci odblaskowego oznakowania. Oprócz Sosnowca, najwięcej przejść zostanie zmodernizowanych w Pszczynie i Ogrodzieńcu.

Nigdy nie było takich twardych inwestycji, no i udało się taki pomysł zrealizować, stworzyć, mechanizm finansowania. Ja się bardzo cieszę, że na tą naszą pierwszą edycję wpłynęło ponad 130 wniosków. 122 otrzymują dofinansowanie i jest to kwota do 50 tys. złotych. A więc te pieniądze, które WORDy otrzymują z opłat, z egzaminów zaczęły pracować i wracać do społeczeństwa – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Bo to przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego program jest realizowany i finansowany. Prace w Sosnowcu mają zostać sfinalizowane do końca listopada. Wszystko będzie kosztować ponad 900 tys. zł, czego ponad 500 tys. z to wkłąd własny miasta.

Autor: Fatima Orlińska

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button